„Moje Ciepło” – rzad planuje dofinansowanie na pompy ciepła do nowo budowanych domów
„Moje Ciepło” – rząd planuje dofinansowanie na pompy ciepła do nowo budowanych domów.
17 września 2021
Będą znaczne podwyżki cen prądu w 2022 roku, należy spodziewać się kilkudziesięciu procentowych wzrostów
Będą znaczne podwyżki cen prądu w 2022 roku, należy spodziewać się kilkudziesięciu procentowych wzrostów.
19 września 2021
Pokaż wszystkie
Opłata adiacencka – czym jest ta opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości

Opłata adiacencka – czym jest ta opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości

Opłata adiacencka – czym jest ta opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości.

Posiadasz nieruchomość lub jesteś użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegasz zatem opłacie adiacenckiej. Opłata adiacencka jest formą podatku naliczanego przez gminę w której zlokalizowana jest Twoja nieruchomość a brak jej uiszczenia może prowadzić nawet do zajęcia komorniczego. Sprawdźmy więc czym jest opłata adiacencka, w jakich sytuacjach i w jakiej kwocie należy zapłacić ten podatek oraz czy opłata adiacencka dotyczy każdego właściciela nieruchomości.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Co to jest opłata adiacencka?

Jest to opłata ponoszona przez właścicieli nieruchomości których wartość wzrosła na skutek następujących zdarzeń:

- podział nieruchomości np. w wyniku geodezyjnego podziału,

- scalenie i podział nieruchomości,

- zmiana właściciela nieruchomości ( opłatę uiszcza osoba która zyskuje z tego tytułu korzyść),

- budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się urządzenie bądź modernizację drogi, wybudowanie pod ziemią, na ziemi lub nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych).

Czy opłata adiacencka jest obowiązkowa?

Opłata ta ma charakter obligatoryjny co oznacza iż nie ma możliwości uzyskania zwolnienia z obowiązku jej opłacenia ( można wnioskować o jej rozłożenie na roczne raty przez maksymalny okres 10 lat ).

Ile wynosi opłata adiacencka nieruchomości?

Opłata adiacencka ustalana jest na podstawie decyzji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, sama zaś wysokość stawki procentowej ) jest ustalana w drodze uchwały. Wysokość samej stawki opłaty adiacenckiej jest również ustalana w uchwale o scaleniu i podziale nieruchomości.

Stawka procentowa opłaty adiacenckiej nie może przekroczyć:

- 30% dla wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego jej podziałem

- 50% dla wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego jej scaleniem i podziałem

- 50% dla wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej lub przeprowadzeniem scalania i podziału nieruchomości.

W jakim terminie należy dokonać opłaty adiacenckiej?

Obowiązek opłaty powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna ( termin oraz sposób dokonania opłaty adiacenckiej wójt, burmistrz lub prezydent miasta ).

Jakie są konsekwencje prawne nie zapłacenia opłaty adiacenckiej?

W przypadku braku wpłaty w wymaganym terminie, należność pieniężna wynikająca z tego tytułu zostanie ściągnięta w wyniku postępowania windykacyjnego np. poprzez zajęcie komornicze części wynagrodzenia.

Kiedy opłata adiacencka ulega przedawnieniu?

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma 3 lata na nałożenie opłaty adiacenckiej ( licząc od dnia w o w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna ) Po tym terminie opłata adiacencka ulega przedawnieniu a właściciel nieruchomości zostaje zwolniony z obowiązku opłaty.

Czy można się odwołać od decyzji o nałożeniu opłaty adiacenckiej ?

Zgodnie z art. 127 § 1 i 2 kodeksu postępowania administracyjnego w ciągu 2 tygodni od momentu otrzymania decyzji o nałożeniu opłaty adiacenckiej, możemy złożyć odwołanie na podstawie operatu szacunkowego w sytuacji gdy nie zgadzamy się z wyceną nieruchomości.

Opłata adiacencka – czym jest ta opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości.

Posiadasz nieruchomość lub jesteś użytkownikiem wieczystym nieruchomości podlegasz zatem opłacie adiacenckiej. Opłata adiacencka jest formą podatku naliczanego przez gminę w której zlokalizowana jest Twoja nieruchomość a brak jej uiszczenia może prowadzić nawet do zajęcia komorniczego. Sprawdźmy więc czym jest opłata adiacencka, w jakich sytuacjach i w jakiej kwocie należy zapłacić ten podatek oraz czy opłata adiacencka dotyczy każdego właściciela nieruchomości.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Oszaleli kompletnie z tymi wszystkimi opłatami, nie długą pobiorą podatek od oddychania !!!

Irena
Irena
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Sami ich sobie wybraliście

2
0
Podziel się swoją opiniąx