Opłata adiacencka – czym jest ta opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości
Opłata adiacencka – czym jest ta opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości
18 września 2021
Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu
Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu ?
21 września 2021

Będą znaczne podwyżki cen prądu w 2022 roku, należy spodziewać się kilkudziesięciu procentowych wzrostów.

W przyszłym 2022roku należy spodziewać się znacznych podwyżek cen energii elektrycznej (prądu) co mocno przełoży się na koszty ogrzewania domów dla posiadaczy pomp ciepła. Wstępne informacje jakie do nas docierają mówią nawet o 40 % wzroście cen prądu co w przypadku posiadaczy pomp ciepła która wykorzystuje właśnie prąd do produkcji energii cieplnej może okazać się iście Hiobową wieścią.

Przepisanie liczników po zakupie mieszkania - licznik prąd

Kilkudziesięciu procentowe podwyżki cen prądu w 2022

W wywiadzie udzielonym dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Urzędu Regulacji Energii P. Rafał Gawin mówi:

Od przyszłego roku należy się spodziewać dwucyfrowego wzrostu taryf dla gospodarstw domowych. Nie jest zaskoczeniem, że nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowy”

„Nigdy punktem odniesienia dla taryf na cały rok jest giełdowa cena energii w danym momencie. Ze względu na tendencję wzrostową od dłuższego czasu, w portfelach spółek energetycznych znajdują się kontrakty niżej wyceniane i te droższe, które są zawierane na bieżąco. Gdyby przyjąć za punkt odniesienia te ostatnie, to pewnie można mówić o maksymalnych wzrostach. Natomiast biorąc pod uwagę, że na potrzeby klientów były też zawierane inne kontrakty, oczekujemy, że wnioskowane taryfy nie będą odzwierciedlały tylko aktualnych notowań cen energii

Prezes Urzędu Regulacji Energii P. Rafał Gawin dla "Dziennika Gazety Prawnej"

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" podkreślił również iż rynek energii elektrycznej dąży do samo uwolnienia co skutkować będzie wzrostem cen energii elektrycznej nawet o 70 % licząc od poziomów obecnie notowanych.

Dodatkowo sytuacja użytkowników pomp ciepła którzy posiadają własną instalację fotowoltaiczną znacznie pogorszy z racji tego iż od nowego roku 2022 likwidacji ulegną tzw. magazyny wirtualne w których magazynowali oni energię elektryczną wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne w okresie podczas których instalacja produkuje nadwyżkę prądu ( późna wiosna, lato, wczesna jesień). Od nowego roku produkcja prądu ma być rozliczna na bieżąco w danym miesiącu, co sprawi iż w okresie kiedy pompa ciepła do swojej pracy będzie potrzebować prąd to będziemy musieli taką energię zakupić z sieci a nie jak do tej pory za „darmo” ( po potrąceniu 20 % opłaty magazynowej ) z tej że sieci odebrać. Więcej o tych zmianach pisaliśmy tutaj https://remont.biz.pl/fotowoltaika/fotowoltaika-nie-bedzie-juz-tak-oplacalna-rzad-szykuje-rewolucyjne-zmiany-w-prawie-dotyczace-fotowoltaiki/

W identycznej sytuacji znajdą się również inne gospodarstwa domowe które wykorzystują energie elektryczna do ogrzewania swych domostw, zarówno te osoby które ogrzewają klimatyzacją jak i ogrzewaniem na podczerwień.

Będą znaczne podwyżki cen prądu w 2022 roku, należy spodziewać się kilkudziesięciu procentowych wzrostów.

W przyszłym 2022roku należy spodziewać się znacznych podwyżek cen energii elektrycznej (prądu) co mocno przełoży się na koszty ogrzewania domów dla posiadaczy pomp ciepła. Wstępne informacje jakie do nas docierają mówią nawet o 40 % wzroście cen prądu co w przypadku posiadaczy pomp ciepła która wykorzystuje właśnie prąd do produkcji energii cieplnej może okazać się iście Hiobową wieścią.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Chyba bardziej dotknie to osób, grzejących chociażby kablami, matami, promiennikami, piecami induckyjnymi czy jeszcze jakąś inną podczerwienią. Czyli wszystkich grzejących urządzeniami z cop1 i okolicami.

Ola
Ola
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Ich w największym stopniu ale posiadacze pomp ciepła również dostaną mocna po kieszeni

Tomasz
Tomasz
2 lat temu
Reply to  Ola

Tak się składa iż Ja też ogrzewam dom pompą ciepła, wiem że zapłacę więcej ale i tak mniej gdybym miał grzać matami elektrycznymi. Rozważałem to źródło ciepła podczas budowy domu, teraz wiem że zrobiłem bardzo dobrze decydując się na pompę ciepła. U mnie COP na poziomie 4

Jerzy
Jerzy
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Też mam pompę ciepła a do tego instalację fotowoltaiczną. Jak to instalowałem rok temu to okres zwrotu miał wynosić 10 lat, po tych podwyżkach będzie pewnie 20 lat. dzisiaj nie wiem czy bym się zdecydował na to rozwiązanie.

Zenon
Zenon
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Niestety ekokogia to drogi szajs, trzeba bedzie miec dwa zrodla energi, eko dla urzedow i kopciucha dla eko- nomii, w tej poj***nej poksce ludzi niestac na eko-logie.

Ola
Ola
2 lat temu
Reply to  Zenon

W pełni się zgadzam, zawsze trzeba mieć alternatywę

Jarosław
Jarosław
2 lat temu

Ile jeszcze społeczeństwo wytrzyma ciągłego podwyższania opłat i nowych podatków ?

Rewaers
Rewaers
2 lat temu
Reply to  Jarosław

Myślę że długo, zobacz najnowsze sondaże

Irena
Irena
2 lat temu

Co sądzicie by uniezależnić się od opłat za prąd i zainwestować w panele fotowoltaiczne ?

Jerzyk
Jerzyk
2 lat temu

Do czego my zmierzamy ?

Alloc podłogi
Alloc podłogi
2 lat temu

W takim tempie trzeba będzie wrócić do świeczek.

Jarosław
Jarosław
2 lat temu

Ma zostać ogłoszona tarcza antyinfalcyjna by złagodzić te podwyżki

wkurwiony
wkurwiony
2 lat temu

Ogłosili przed świętami że prąd w górę prawie o 30 % … dalej głosujcie na tych ….

14
0
Podziel się swoją opiniąx