Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika
Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika
7 czerwca 2021
Od 01.07.2021 rusza spis źródeł ciepła. Trzeba będzie zgłosić, czym ogrzewamy domy - K1
Od 01.07.2021 rusza spis źródeł ciepła. Trzeba będzie zgłosić, czym ogrzewamy domy.
10 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna - Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna - Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna ? Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki.

Zapowiadane zmiany sposobu rozliczenia nadwyżek produkcji z paneli fotowoltaicznych skutkować będzie drastycznym obniżeniem opłacalności inwestycji we własną elektrownię produkującą darmowy prąd ze słońca. Plany rządu na rok 2022 w obszarze produkcji własnego prądu z paneli fotowoltaicznych oraz sposobu rozliczania wyprodukowanej nadwyżki energii elektrycznej.

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna - Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki

Zmiany mają dotyczyć wyprodukowanej nadwyżki energii elektrycznej, którą do tej pory „oddawaliśmy” do tzw. magazynu wirtualnego z którego w późniejszym okresie o słabszej produkcji prądu lub nawet braku produkcji z paneli fotowoltaicznej mogliśmy odebrać 80 % zmagazynowanego prądu.

Planowane przez rząd zmiany mają dotyczyć inwestorów czyli tzw. postumentów którzy wejdą na rynek od 2022 roku, sama zmiana w rozliczeniu na polegać na likwidacji wirtualnego magazynu z którego moglibyśmy w późniejszym okresie odebrać wyprodukowaną nadwyżkę prądu. Plany zakładają iż nadwyżka prądu będzie na bieżąco odkupowana przez firmy zajmujące się handlem energią po średniej cenie średniej cenie energii na rynku z poprzedniego kwartału, którą publikuje Urząd Regulacji Energetyki ( na chwilę obecna cena ta kształtuje się na poziomie 256,22 zł/MWh. )

Dla zobrazowania spadku opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne wystarczy nadmienić iż nadwyżkę prądu będziemy według obecnych cen energii sprzedawać po po 26 gr/kWh a w okresie jesiennym lub zimowym przy braku własnej produkcji ten sam prąd później będziemy zmuszeni odkupywać po 67 gr/kW.

Ile więcej zapłacimy za prąd jeżeli planowane zmiany wejdą w życie ?

W naszym wyliczeniu posłużymy się przykładem 4 osobowej rodzina która w skali roku zużywa 5000 kWh oraz całość zużytej w tym okresie energii był wstanie wyprodukować z własnej instalacji fotowoltaicznej, rodzina ta w starym systemie rozliczeniowym płaciła w skali roku 100 zł za prąd natomiast po zmianach sposobu rozliczania do zapłaty będzie miała około 1500 zł rocznie. Ponadto sam okres zwrotu inwestycji z paneli w przypadku gospodarstwa domowego zużywającego około 5000 kWh wydłużyłby się z 10 lat do około 20 ( przy założeniu iż inwestycja pochłonie około 35 000 zł ).

Czym powodowane są zmiany sposobu rozliczenia prosumenta.

Głównym powodem zmian jest konieczność dostosowania prawa polskiego prawa do przepisów unijnych co w niedalekiej przyszłości ma umożliwić właścicielom instalacji sprzedaż wyprodukowanej przez siebie energii bez udziału profesjonalnych sprzedawców. Ważniejszym jednak powodem według nas wydaje się fakt iż polskie sieci niskiego napięcia nie są dostosowane do obecnego bumu ma fotowoltaikę. Obecnie przekroczyliśmy 4 GW mocy i jeżeli takie tempo przyrostu mocy jak ostatnio by się utrzymało to dalszy wzrost napięcia w tej sieci groziłby poważnymi awariami.

Prognozy dla rynku fotowoltaiki na rok 2021 oraz 2022

Prognozuję gwałtowny wzrost sprzedaży który powinien utrzymać się do końca roku 2021 a następnie dość głębokie załamanie na tym ryku w pierwszym kwartale 2022. W późniejszym okresie rynek ten ze względu na nowo budowane domy powinien się trochę ożywić, jednakże nie liczył bym już na taka dynamikę sprzedaży instalacji fotowoltaicznych z jaka mieliśmy do czynienia chociażby w roku 2020 czy bieżącym 2021.

Robert Kucharski

Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna ? Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki.

Zapowiadane zmiany sposobu rozliczenia nadwyżek produkcji z paneli fotowoltaicznych skutkować będzie drastycznym obniżeniem opłacalności inwestycji we własną elektrownię produkującą darmowy prąd ze słońca. Plany rządu na rok 2022 w obszarze produkcji własnego prądu z paneli fotowoltaicznych oraz sposobu rozliczania wyprodukowanej nadwyżki energii elektrycznej.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
6 dni temu

Jak zwykle w tym państwie z dykty i pazdzierza, jak tylko ludzie mogą mieć trochę lżej to zaraz “rząd” to uwali

1
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x