Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna - Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki
Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna ? Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki.
9 czerwca 2021
Udekoruj i odśwież swój ogród na wiosnę
Udekoruj i odśwież swój ogród na wiosnę!
12 czerwca 2021

Od 01.07.2021 rusza spis źródeł ciepła. Trzeba będzie zgłosić, czym ogrzewamy domy.

1 lipca 2021 rusza ogólnopolskie zbieranie danych na temat źródeł ciepła wykorzystywanych do ogrzewania domów i mieszkań. Spis dla właścicieli nieruchomości jest obowiązkowy a niewywiązanie się może skutkować mandatem w wysokości 500 zł a w przypadku odmowy zapłaty mandatu skierowaniem sprawy do sądu gdzie ten może nałożyć grzywnę do wysokości 5000 zł. Na zgłoszenie czym ogrzewamy domy mamy rok.

grzejnik - zawór

Obowiązkowi spisu podlega każdy kto czymkolwiek ogrzewa dom lub mieszkanie a więc posiadacze zarówno piecy węglowych, piecy na pellet, kominków jak i zarówno właściciele kotłów gazowych, kotłów olejowych, pomp ciepła, systemów HVAC, oraz osoby ogrzewające dom prądem z własnej instalacji fotowoltaicznej za pomocą ogrzewania na podczerwień. Co ciekawe obowiązek ten dotyczy również wykorzystywanych okazjonalnie piecy kaflowych oraz kuchni węglowych czy też opalanych drewnem.

Wszystkie urządzenia które podlegają zgłoszeniu są uwzględnione w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie spisu dotyczącego źródeł ciepła ?

Podmiotem odpowiedzialnym są gminy a obowiązek inwentaryzacji wynika z programów ochrony powietrza (POP) a CEEB ma być narzędziem, które usystematyzuje dane i zgromadzi je w jednym miejscu.

Podstawa prawna spisu.

Obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła wynika wprost z ustawy z z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 554). W ustawie jest zapis który nakłada na nas taki obowiązek czyli poinformowanie urzędu w formie elektronicznej lub pisemnej w okresie 12 miesięcy licząc od momentu powstania obowiązku.

Czy każdy podlega zgłoszeniu ?

Zgłoszeniu podlega każdy indywidualny właściciel nieruchomości a wyjątek stanowią wspólnoty mieszkaniowe ogrzewane wspólnie ( min. bloki mieszkalne ), tutaj obowiązek ciąży na zarządcy takiej wspólnoty chyba że w mieszkaniach lokatorzy mają zainstalowane dodatkowe niezależne źródło ciepła np. kominek lub klimatyzator który można wykorzystać do ogrzewania mieszkania.

Podsumowanie dotyczące spisu urządzeń grzewczych:

- 01 lipca 2021 r. - gminy rozpoczynają zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

- do bazy trafią dane 5-6 milionów budynków, należy zgłosić źródło ciepła o mocy do 1 MW

- deklarację składa właściciel lub zarządca budynku w formie elektronicznej lub na piśmie (poczta, urząd)

Okres złożenia deklaracji posiadanych źródeł ciepła:

- 12 miesięcy - jest na złożenie deklaracji dotyczącej budynku oddanego do użytku przed i lipca 2021 r.

- 14 dni na złożenie deklaracji dotyczącej budynku oddanego do użytku po 1 lipca 2021 r.

Potrzebne dane które należy uwzględnić we wpisie:

- imię i nazwisko albo nazwa właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby

- adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw

- informacje o liczbie i rodzaju źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach

- numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie)

- adres e-mail (opcjonalnie)

Od 01.07.2021 rusza spis źródeł ciepła. Trzeba będzie zgłosić, czym ogrzewamy domy.

1 lipca 2021 rusza ogólnopolskie zbieranie danych na temat źródeł ciepła wykorzystywanych do ogrzewania domów i mieszkańSpis dla właścicieli nieruchomości jest obowiązkowy a niewywiązanie się może skutkować mandatem w wysokości 500 zł a w przypadku odmowy zapłaty mandatu skierowaniem sprawy do sądu gdzie ten może nałożyć grzywnę do wysokości 5000 zł. Na zgłoszenie czym ogrzewamy domy mamy rok.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomtom
Tomtom
3 miesięcy temu

Nie długo będą chcieli wiedzieć ile papieru toaletowego zużywamy !!!

Justi
Justi
1 miesiąc temu
Reply to  Tomtom

Jak na razie nie było tego pytania w spisie powrzechnym 🙂

Zbyszek
Zbyszek
3 miesięcy temu

Mamy powrót do komuny, urzędnik ma wiedzieć wszystko o nas

Igor
Igor
3 miesięcy temu
Reply to  Zbyszek

Czerwoni w natarciu 🙁 kiedy ludzie się obudzą z tego letargu

Ela
Ela
3 miesięcy temu
Reply to  Zbyszek

Niech ludzie dalej głosują na czerwony pis

Pikuś
Pikuś
3 miesięcy temu

Powrót do komuny, proponuję jeszcze spisać co jeszcze jemy na śniadanie

Iza
Iza
1 miesiąc temu

Jakie grożą konsekwencje za nie wywiązanie się z obowiązku spisowego ?

Iga
Iga
5 dni temu
Reply to  Iza

Kara finansowa

8
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x