Test: AKSILBET POSADZKA farba do posadzek betonowych
Test: Aksilbet posadzka farba do posadzek betonowych
12 maja 2017
Z wizytą u czołowego producenta systemów wentylacyjnych firmy Remak
16 maja 2017
Pokaż wszystkie
Pellet – czy to tani sposób ogrzewania

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania ?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz gazu szukamy alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu. Ciekawym rozwiązaniem są kotły na paliwa biogeniczne, czyli na pellet.

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania

Pellet – co to za paliwo ?

Pellet jest ekologicznym paliwem odnawialnym, które powstaje tylko z naturalnych surowców, są to głównie trociny i odpady drzewne, są prasowane pod wysokim ciśnieniem, bez użycia środków chemicznych, dzięki temu pellet posiada zerowy bilans CO2 i niską emisje szkodliwych dla środowiska substancji.

Wyróżnić można następujące rodzaje pelletu:

- pellet agro – powstaje ze słomy, siana, biomasy roślin energetycznych,

- pellet drzewny – powstaje z trocin, zrębek,

- pellet z łuski słonecznika,

- pellet z innych odpadów.

Pellet dostępny jest w postaci granulatu, nie jest wymagający pod względem magazynowania, transport odbywa się w bezproblemowy sposób, ponieważ pellet przywożony jest w kilkunasto kilogramowych workach.

Dodatkową zaletą pelletu jest to, że po jego spaleniu pozostaje niewiele popiołu, rozwiązane to jest bardzo przyjazne dla środowiska, ze względu na możliwość wykorzystania popiołu do nawożenia ogródka.

Ceny pelletu w porównaniu do cen węgla ( ekogroszek i gruby/orzech )

W Polsce nadal za najbardziej ekonomiczne paliwo uznaje się ekogroszek. Tonę ekogroszku na Śląsku można kupić za około 900 złotych. Koks gruby/orzech (27000 J/kg) to koszt już ponad 1000 złotych za tonę, natomiast najwyższej jakości pellet drzewny (19000 J/kg) to ok. 1100 złotych za tonę.

Pomimo tego, że pellet jest nieco droższy od pozostałych materiałów grzewczych, to jest bardziej wydajny i przede wszystkim ekologiczny, co w obecnej sytuacji środowiskowej nie jest bez znaczenia.

Należy pamiętać iż cena pelletu tak jak innego paliwa stałopalnego poza sezonem grzewczym nieznacznie spada, warto by było zastanowić się tak by zaoszczędzić trochę pieniędzy nad ich zakupem w tym okresie

pieniądze - K1
kocioł piec węgiel pellet

Właściwości kotłów na pellet

Koły na pellet odznaczają się coraz wyższą sprawnością, osiągającą nawet 89%, dzięki temu, że działają one automatycznie, są ekonomicznym oraz wygodnym w użyciu rozwiązaniem, wymagają obsługi raz na 5-7 dni.

Nowoczesne kotły na pellet posiadają zewnętrzne zasobniki na paliwo, budowa kotłów sprawia, że ich załadunek jest bardzo prosty, możemy dzięki temu oszczędzić sporo czasu. ponieważ dozór pieca nie będzie konieczny, wszystko odbywa się automatycznie. Najnowszej generacji kotły na pellet posiadają także samoczyszczący się palnik oraz automatykę sterująca, wyposażone są również w wymienniki zapewniające maksymalny odbiór ciepła podczas procesu spalania.

Pamiętaj, aby nie wybierać kotła, który ma większą moc niż ta, która została obliczona w projekcie domu, przez większą część sezonu grzewczego kocioł będzie pracował z mocą nominalną. Pozwoli to na osiągnięcie przez niego najwyższej sprawności, dochodzi wtedy do mniejszego zużycia pelletu, a tym samym zapewni możliwość oszczędzania.

Pellet – czy to tani sposób ogrzewania ?

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz gazu szukamy alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu. Ciekawym rozwiązaniem są kotły na paliwa biogeniczne, czyli na pellet.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Henryk67
Henryk67
6 lat temu

jak dla mnie nie ma tańszego, a co najważniejszego tak ekologicznego rozwiązania jak pellet. Sam w domu mam od jakiegoś czasu kocioł na pellet i jestem bardzo zadowolony z tego, że się na to zdecydowałem:)

1
0
Podziel się swoją opiniąx