Co mówią przepisy na temat palenia ogniska w ogrodzie
Co mówią przepisy na temat palenia ogniska w ogrodzie?
25 listopada 2020
Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć
Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć
30 listopada 2020
Pokaż wszystkie
Pellet jako sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Pellet jako sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Pellet jako sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza!

W ostatnich latach, szczególnie dużą uwagę przywiązujemy do ekologii. Dotyczy to każdego obszaru naszego życia i wynika przede wszystkim z pogarszającego się stanu środowiska. Wśród inicjatyw, takich jak zero waste czy też rozwijający się recykling, newralgicznym obszarem stało się ogrzewnictwo. Wciąż pamiętamy kotły niskich klas, w których użytkownicy o niskiej świadomości ekologicznej, spalali wszystko co było pod ręką. Na szczęście te czasy minęły. Rozwój technologii pozwala na ekologiczne ogrzewanie domu. Na rynku są dostępne takie rozwiązania jak pompy ciepła czy też kolektory słoneczne. Jednak to nie one zdobyły największą popularność spośród odnawialnych źródeł energii.

Pellet jako sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza

Pierwszym wyborem większości inwestorów są kotły na pellet (np. Defro). Wynika to z wielu czynników. Przede wszystkim piece zasilane pelletem są uniwersalne i łączą w sobie ekonomiczność oraz wspomnianą ekologię. Co więcej, kotły na pellet to nowoczesne i innowacyjne urządzenia, które są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Dlaczego, spalając pellet pomagamy środowisku? Wyjaśniamy!

Pellet jako paliwo

Najpopularniejszym wariantem pelletu, jest ten produkowany z trocin drzewnych, które uzyskuje się jako materiał poprodukcyjny w tartakach i innych miejscach przetwórstwa drzewnego. Zazwyczaj jest on wytwarzany z trocin pochodzących z drzew iglastych, które mają dużą zawartość ligniny (wpływa to także na cenę pelletu). Wartość opałowa pelletu jest uzależniona od surowca, z którego go wyprodukowano.

Uśredniona wartość dla pelletu drzewnego waha się pomiędzy 15 a 18 MJ/kg. Spalanie pelletu generuje niską emisję szkodliwych substancji. Najważniejsze jest jednak to, że dwutlenek węgla pochodzący ze spalania tego paliwa został wcześniej pobrany z atmosfery przez rośliny, więc jego realna emisja jest związana jedynie z produkcją i transportem.

Kotły na pellet – nowoczesność i funkcjonalność

Ekologiczność pelletu nie wynika tylko z czystości materiału opałowego. Dużą zasługę w tym obszarze mają nowoczesne kotły. Przede wszystkim posiadają one certyfikat Ecodesign, co jest gwarancją pozytywnego wpływu na środowisko. Wynika to z restrykcyjnych norm emisyjnych, które kształtują się następująco:

Dla emisji cząstek stałych:

- kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3

- kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3

Dla emisji tlenku węgla:

- kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3

- kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3

Dla emisji OGC:

- kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3

- kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3

Dla emisji tlenków azotu:

- kotły na biomasę pellet: < 200 mg/m3

Kocioł na pellet defro

Ponadto, Ekoprojekt wprowadził również pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Jest to sprawność kotła, uwzględniająca jego pracę zarówno z mocą maksymalną jak również z mocą obniżoną. Jest to niezwykle rzetelne i wiarygodne zobrazowanie możliwości urządzenia. Wartość sezonowej efektywności energetycznej w piecach na pellet (sprawdź kotły Defro o najwyższej wydajności) o mocy do 20 kW nie może być niższa niż 75%. Dla mocniejszych kotłów, graniczną wartością jest 77%.

Warto pamiętać, że wszystkie powyższe właściwości kotłów na pellet, sprawiają, że urządzenia te nie tylko są ekologiczne ale również ekonomiczne. Podsumowując, decyzja o ogrzewaniu domu pelletem, nie tylko sprzyja środowisku ale też zasobności naszego portfela

.

Pellet jako sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza!

W ostatnich latach, szczególnie dużą uwagę przywiązujemy do ekologii. Dotyczy to każdego obszaru naszego życia i wynika przede wszystkim z pogarszającego się stanu środowiska. Wśród inicjatyw, takich jak zero waste czy też rozwijający się recykling, newralgicznym obszarem stało się ogrzewnictwo. Wciąż pamiętamy kotły niskich klas, w których użytkownicy o niskiej świadomości ekologicznej, spalali wszystko co było pod ręką. Na szczęście te czasy minęły. Rozwój technologii pozwala na ekologiczne ogrzewanie domu. Na rynku są dostępne takie rozwiązania jak pompy ciepła czy też kolektory słoneczne. Jednak to nie one zdobyły największą popularność spośród odnawialnych źródeł energii.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
3 lat temu

Jakie kocioł na pellet polecacie dla małego domu 110 m2 ?

Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu
Reply to  Ula

Defro ma dobrą ofertę na takie kotły

Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Ja mam kocioł na pellet SAS BIO SOLID i jestem zadowolony

Zuzka
Zuzka
3 lat temu

Przecież w trakcie spalaniu pelletu też powstają związki szkodliwe

Sara
Sara
3 lat temu

Można dostać dotację na kocioł który spala pellet ?

5
0
Podziel się swoją opiniąx