Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym
Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym ?
22 marca 2021
Zasada działania rozdzielacza podłogowego
Zasada działania rozdzielacza podłogowego.
26 marca 2021
Pokaż wszystkie
Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy

Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy

Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy?

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz chęć aktywnego włączenia się do walki ze smogiem oraz szeroko zakrojona skala wsparcia finansowego chociażby z programu Czyste powietrze ( oczywiście jeżeli nie posiadamy dostępu do sieci gazowej ) sprawiła iż oraz więcej starych domowych kotłowni opalanych węglem jest obecnie modernizowana. Piec na pellet zasilany właśnie pelletem jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań podczas modernizacji domowego źródła ciepła. Czym zatem jest pellet i w jako sposób powstaje ten ekologiczny materiał opałowy?

Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy

Pellet czyli drewno z odzysku.

Pellet jest produkowany z odpadu drzewnego min. trocin które powstają w wyniku obróbki drewna w tartaku, stolarni lub zakładzie drzewnym. Do produkcji pelletu można wykorzystać zarówno odpady drzewa liściastego jak i iglastego ( należy nadmienić pellet z drzewa liściastego będzie miał większą wartość opałową ).

Jak wygląda produkcja pelletu

Pierwszym etapem produkcji jest wstępne rozdrobnienie za pomocą np. rębaków, młynków bądź kruszarek. Rozdrobnienie materiału ma na celu uzyskanie możliwie jak najmniejszej frakcji tak by można by było taki materiał później odpowiedni wysuszyć. Rozdrobniony materiał przechodzi następnie proces oczyszczania z min. kamieni, żwiru, ziemi, itp.

Po oczyszczeniu przychodzi z kolei pora na segregację za pomocą przesiewaczy, które odpowiednio posortują mam materiał. W końcu przychodzi pora na suszenie które odbywa się suszarni. Suszenie polega na odpowiednim podgrzaniu masy drzewnej co doprowadza do odparowania zawartej w niej wody, proces suszenia prowadzony jest do momentu osiągnięcia wilgotności na poziomie około 8 %. Zwieńczeniem całego procesu produkcji jest tzw. granulacja dzięki któremu otrzymujemy produkt nam znamy ze sklepów bądź składów.

Czy wiesz że ?

Pellet jako paliwo pozyskiwane z naturalnych surowców nie powoduje nadmiernej emisji CO2 do atmosfer oraz wydziela znikome ilości szkodliwych związków przyczyniających się do powstawania smogu.

Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy?

Rosnąca świadomość ekologiczna oraz chęć aktywnego włączenia się do walki ze smogiem oraz szeroko zakrojona skala wsparcia finansowego chociażby z programu Czyste powietrze ( oczywiście jeżeli nie posiadamy dostępu do sieci gazowej ) sprawiła iż oraz więcej starych domowych kotłowni opalanych węglem jest obecnie modernizowana. Piec na pellet zasilany właśnie pelletem jest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań podczas modernizacji domowego źródła ciepła. Czym zatem jest pellet i w jako sposób powstaje ten ekologiczny materiał opałowy?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
1 miesiąc temu

Właśnie zmieniliśmy starego kopciucha na piec pelletowy 🙂 W końcu nie ma tego syfu z węgla

Franek Dolas
Franek Dolas
1 miesiąc temu

Ile płaciliście ostatnio za tonę pelletu ?

Janek
Janek
10 dni temu
Reply to  Franek Dolas

Na allegro kupisz za około 800 zł

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu

Mam możliwość kupić pellet z drzewa iglastego, warto kupić ?

Bella
Bella
20 dni temu
Reply to  Krzysztof

Moim zdaniem nie warto

Bożenia
Bożenia
18 dni temu

Gdzie kupujecie pellet ?

Karol
Karol
15 dni temu
Reply to  Bożenia

Najtaniej to chyba na allegro

7
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x