Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy
Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy?
25 marca 2021
Kiedy warto skorzystać z usługi self storage
Kiedy warto skorzystać z usługi self storage?
30 marca 2021

Zasada działania rozdzielacza podłogowego.

Rozdzielacz w układzie ogrzewania podłogowego pełni bardzo istotną rolę a mianowicie odpowiada za prawidłowy rozdział i przepływ medium grzewczego ( woda, glikol, itp.) w naszej podłogówce, dzięki czemu w każdym z pomieszczeń możemy utrzymać zadana temperaturę. Jego działanie można by było porównać do ludzkiego serca ponieważ tak jak ono to właśnie nasz rozdzielacz podłogowy jest odpowiedzialny za prawidłowy przepływ w każdej z naszych pętli grzewczych.

Zasada działania rozdzielacza podłogowego

Jak działa rozdzielacz w układzie ogrzewania podłogowego.

Działanie rozdzielacza polega na prawidłowej dystrybucji medium grzewczego w całym układzie ogrzewania podłogowego poprzez odpowiednie wyregulowanie każdej pętli tak by w każdym pomieszczeniu nie zależnie od długości samych pętli grzewczych panowała taka sama temperatura.

Przepływ regulujemy na przepływomierzach według wartości podanych w projekcie ogrzewania podłogowego gdzie podane są nastawy przepływów na każdą konkretną pętlę naszego układu grzewczego. Rotametry zainstalowane na belce rozdzielacz-owej z kolei pozwalają na łatwą regulacje przepływy na danej pętli.

Jak zbudowany jest rozdzielacz do ogrzewania podłogowego.

- Belka rozdzielacza – podstawowy element każdego rozdzielacza podłogowego który wykonany jest najczęściej z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Długość belki jeżeli oczywiście mamy zamiar sami skręcić rozdzielacz należy dobrać do ilości pętli grzewczych sama zaś belka jest mocowana w uchwytach.

- Zawór zasilający oraz zawór powrotu który odpowiedzialny jest za doprowadzenie i odprowadzenie czynnik grzewczego.

- Odpowietrzniki które służą do odpowietrzenia całego układu grzewczego.

- Przepływomierze (inaczej rotametry) których zadaniem jest regulacja przepływu medium grzewczego ( woda, glikol, itp. )

Zasada działania rozdzielacza podłogowego

- Zawory termostatyczne których zadaniem jest automatyczna regulacja systemu grzewczego w taki sposób by w każdym z pomieszczeń uzyskać taką zadaną temperaturę.

- Nyple redukcyjne które łączą belkę rozdzielacza z pętlami rur.

Rozdzielacz można zbudować samemu można też skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez producentów systemów grzewczych. Zakup gotowego rozdzielacza będzie niewiele droższy niż kupno wszystkich elementów osobno a pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu, który możemy przeznaczyć na chociażby ułożenie ogrzewania podłogowego według schematu z projektu ogrzewania podłogowego.

Robert Kucharski

Projekt ogrzewania podłogowego.

Dla czytelników naszego portalu przygotowaliśmy możliwość darmowego * wykonania projektu instalacji ogrzewania podłogowego ( szczegóły dostępne na stronie z projektem ).
Zobacz

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Zasada działania rozdzielacza podłogowego.

Rozdzielacz w układzie ogrzewania podłogowego pełni bardzo istotną rolę a mianowicie odpowiada za prawidłowy rozdział i przepływ medium grzewczego ( woda, glikol, itp.) w naszej podłogówce, dzięki czemu w każdym z pomieszczeń możemy utrzymać zadana temperaturę. Jego działanie można by było porównać do ludzkiego serca ponieważ tak jak ono to właśnie nasz rozdzielacz podłogowy jest odpowiedzialny za prawidłowy przepływ w każdej z naszych pętli grzewczych.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fanka
Fanka
3 lat temu

Super jest ten blog, można się naprawdę sporo dowiedzieć jeżeli planuję się budowę bądź remont

Romek
Romek
3 lat temu

Rozdzielacz markowy czy no name z allegro ?

Instalator
Instalator
3 lat temu
Reply to  Romek

Zdecydowanie markowy, przynajmniej jest gwarancja jakości

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Romek

Ja bym wybrał najtańszy nie patrząc czy to markowy czy nie

Aleksander
Aleksander
3 lat temu

Rozdzielacz z Purmo czy Kisan ?

Franek
Franek
3 lat temu

Co sądzicie o takim rozdzielaczu z allegro ?

Screenshot_1.jpg
Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Franek

Jaki koszt zakupu ?

Franek
Franek
3 lat temu
Reply to  Tadeusz

600 zł

Hieronim
Hieronim
3 lat temu
Reply to  Franek

Dałbym sobie spokój, za te pieniądze to jakiś nic nie warty szmelc

Tymoteusz
Tymoteusz
3 lat temu

O ile może być tańszy taki sam rozdzielacz ale składany samemu ?

Karol
Karol
3 lat temu
Reply to  Tymoteusz

Nie jest specjalnie tańszy to po pierwsze a po drugie pamiętaj że musisz poświęcić swój czas co również będzie kosztować

Jaruś
Jaruś
2 lat temu
Reply to  Tymoteusz

Cena praktycznie taka sama jak za gotowy rozdzielacz, jednym słowem nie opłaca się 🙂

13
0
Podziel się swoją opiniąx