Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy
Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy?
25 marca 2021
Kiedy warto skorzystać z usługi self storage
Kiedy warto skorzystać z usługi self storage?
30 marca 2021

Zasada działania rozdzielacza podłogowego.

Rozdzielacz w układzie ogrzewania podłogowego pełni bardzo istotną rolę a mianowicie odpowiada za prawidłowy rozdział i przepływ medium grzewczego ( woda, glikol, itp.) w naszej podłogówce, dzięki czemu w każdym z pomieszczeń możemy utrzymać zadana temperaturę. Jego działanie można by było porównać do ludzkiego serca ponieważ tak jak ono to właśnie nasz rozdzielacz podłogowy jest odpowiedzialny za prawidłowy przepływ w każdej z naszych pętli grzewczych.

Zasada działania rozdzielacza podłogowego

Jak działa rozdzielacz w układzie ogrzewania podłogowego.

Działanie rozdzielacza polega na prawidłowej dystrybucji medium grzewczego w całym układzie ogrzewania podłogowego poprzez odpowiednie wyregulowanie każdej pętli tak by w każdym pomieszczeniu nie zależnie od długości samych pętli grzewczych panowała taka sama temperatura.

Przepływ regulujemy na przepływomierzach według wartości podanych w projekcie ogrzewania podłogowego gdzie podane są nastawy przepływów na każdą konkretną pętlę naszego układu grzewczego. Rotametry zainstalowane na belce rozdzielacz-owej z kolei pozwalają na łatwą regulacje przepływy na danej pętli.

Jak zbudowany jest rozdzielacz do ogrzewania podłogowego.

- Belka rozdzielacza – podstawowy element każdego rozdzielacza podłogowego który wykonany jest najczęściej z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Długość belki jeżeli oczywiście mamy zamiar sami skręcić rozdzielacz należy dobrać do ilości pętli grzewczych sama zaś belka jest mocowana w uchwytach.

- Zawór zasilający oraz zawór powrotu który odpowiedzialny jest za doprowadzenie i odprowadzenie czynnik grzewczego.

- Odpowietrzniki które służą do odpowietrzenia całego układu grzewczego.

- Przepływomierze (inaczej rotametry) których zadaniem jest regulacja przepływu medium grzewczego ( woda, glikol, itp. )

Zasada działania rozdzielacza podłogowego

- Zawory termostatyczne których zadaniem jest automatyczna regulacja systemu grzewczego w taki sposób by w każdym z pomieszczeń uzyskać taką zadaną temperaturę.

- Nyple redukcyjne które łączą belkę rozdzielacza z pętlami rur.

Rozdzielacz można zbudować samemu można też skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez producentów systemów grzewczych. Zakup gotowego rozdzielacza będzie niewiele droższy niż kupno wszystkich elementów osobno a pozwala zaoszczędzić nam sporo czasu, który możemy przeznaczyć na chociażby ułożenie ogrzewania podłogowego według schematu z projektu ogrzewania podłogowego.

Robert Kucharski

Projekt ogrzewania podłogowego.

Dla czytelników naszego portalu przygotowaliśmy możliwość darmowego * wykonania projektu instalacji ogrzewania podłogowego ( szczegóły dostępne na stronie z projektem ).
Zobacz

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Zasada działania rozdzielacza podłogowego.

Rozdzielacz w układzie ogrzewania podłogowego pełni bardzo istotną rolę a mianowicie odpowiada za prawidłowy rozdział i przepływ medium grzewczego ( woda, glikol, itp.) w naszej podłogówce, dzięki czemu w każdym z pomieszczeń możemy utrzymać zadana temperaturę. Jego działanie można by było porównać do ludzkiego serca ponieważ tak jak ono to właśnie nasz rozdzielacz podłogowy jest odpowiedzialny za prawidłowy przepływ w każdej z naszych pętli grzewczych.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fanka
Fanka
1 rok temu

Super jest ten blog, można się naprawdę sporo dowiedzieć jeżeli planuję się budowę bądź remont

Romek
Romek
1 rok temu

Rozdzielacz markowy czy no name z allegro ?

Instalator
Instalator
1 rok temu
Reply to  Romek

Zdecydowanie markowy, przynajmniej jest gwarancja jakości

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Romek

Ja bym wybrał najtańszy nie patrząc czy to markowy czy nie

Aleksander
Aleksander
1 rok temu

Rozdzielacz z Purmo czy Kisan ?

Franek
Franek
1 rok temu

Co sądzicie o takim rozdzielaczu z allegro ?

Screenshot_1.jpg
Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu
Reply to  Franek

Jaki koszt zakupu ?

Franek
Franek
1 rok temu
Reply to  Tadeusz

600 zł

Hieronim
Hieronim
1 rok temu
Reply to  Franek

Dałbym sobie spokój, za te pieniądze to jakiś nic nie warty szmelc

Tymoteusz
Tymoteusz
1 rok temu

O ile może być tańszy taki sam rozdzielacz ale składany samemu ?

Karol
Karol
1 rok temu
Reply to  Tymoteusz

Nie jest specjalnie tańszy to po pierwsze a po drugie pamiętaj że musisz poświęcić swój czas co również będzie kosztować

Jaruś
Jaruś
10 miesięcy temu
Reply to  Tymoteusz

Cena praktycznie taka sama jak za gotowy rozdzielacz, jednym słowem nie opłaca się 🙂

13
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x