Panele czy płytki - co lepiej sprawdzi się w kuchni
Panele czy płytki – co lepiej sprawdzi się w kuchni?
17 września 2022
Jak działa fotowoltaika od Orange
Jak działa fotowoltaika od Orange?
5 października 2022
Pokaż wszystkie
Co to jest rotametr – zasada działania oraz regulacji czyli jak nastawić rotametr

Co to jest rotametr – zasada działania oraz regulacji czyli jak nastawić rotametr

Co to jest rotametr – zasada działania oraz regulacji czyli jak nastawić rotametry w podłogówce.

Rotametr to inaczej przepływomierz pływakowy służący do pomiaru natężenia przepływających przez niego płynów a tym samym do regulacji przepływów w wodnych instalacjach ogrzewania podłogowego.

Rotametr

Jak działa rotametr ?

Rotametr ma postać przeważnie pionowej szklanej rury (w takim tez położeniu musi ze względu na dokładność pomiarów być montowany a tolerancja odchyłu wynosi tylko 1 °!) wewnątrz której umieszczony jest pływak który daje nam możliwość oceny natężenia przepływu który w przypadku ogrzewania podłogowego podaje się w litrach na minutę.

Przepływający przez rotametr płyn powoduje unoszenie się pływaka do momentu w którym zrównoważą się następujące siły: siła ciężkości pływaka, siła tarcia przepływającego płynu o powierzchnię boczną pływaka (działająca do góry) oraz siła wyporu. Co ważne ciężar pływaka musi być tak dobrany aby w nieruchomym płynie pływak tonął.

Gdzie montowany jest rotametr w systemach ogrzewania podłogowego?

Rotametr jest montowany na belce rozdzielacza.

Skąd wziętość nastawy rotametrów ( przepływów ) czyli jak nastawić rotametry dla ogrzewania podłogowego ?

Nastawy te podane są w każdym projekcie ogrzewania podłogowego.

Do czego służą rotametry w podłogówce?

Rotametry pokazują przepływ na danej pętli co powoduje dostosowanie całego przepływu w instalacji ogrzewania podłogowego a to z kolei przekłada się na równe grzanie na całej powierzchni ( brak przegrzanych lub nie dogrzanych stref grzewczych, dodatkowo dzięki precyzyjnemu ustawieniu przepływów rachunki za ogrzewania będą niższe niż w przypadku niewyregulowanej instalacji.

Jak ustawić rotametry w podłogówce?

Przystępna instrukcja w poniższym filmie

Jak odczytać przepływ na rotametrze?

Wartość natężenia przepływu odczytujemy na skali podanej na rotametrze, samego odczytu dokonuje się według największej średnicy pływaka lub też jego górnej krawędzi (gdy ma on kształt cylindryczny).

Jak wyczyścić rotametr?

Każdy rotametr z czasem zostanie zabrudzony poprzez tworzący się wewnątrz niego osad, dlatego co jakiś czas powinniśmy go zdemontować oraz wyczyścić. Do czyszczenia należy użyć specjalistycznych preparatów które rozpuszczą nagromadzony osad nie zapominając podczas tej operacji że rotametr jako urządzenie pomiarowej jest bardzo wrażliwy na „siłowe” czyszczenie dlatego tez należy podczas tej operacji należy traktować go delikatnie.

Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
vulcan
vulcan
1 rok temu

Tego szukałem, dzięki 🙂

Grześ
Grześ
1 rok temu

Jak nie mam projektu ogrzewania podłogowego to jak mam ustawić te przepływy?

Piotr
Piotr
1 rok temu
Reply to  Grześ

Na oko 😄

Staszek
Staszek
1 rok temu
Reply to  Grześ

To jak wy ta podłogówkę układali???

Janek
Janek
1 rok temu
Reply to  Staszek

Na chybił trafił 🤣

Stach
Stach
1 rok temu

Zawaliliśmy sprawę i nie mamy projektu ogrzewania podłogowego w którym byłyby te nastawy. Proszę o pomoc jaki jakie przepływy powinny być dla pętli o długości 80 m

Robert
Robert
1 rok temu
Reply to  Stach

Skoro nie macie projektu ogrzewania podłogowego to na podstawie czego hydraulik zrobił wam tą instalację? Czy może wypił kawę, popatrzył w fusy i ułożył podłogówkę

7
0
Podziel się swoją opiniąx