Panele czy płytki - co lepiej sprawdzi się w kuchni
Panele czy płytki – co lepiej sprawdzi się w kuchni?
17 września 2022
Jak działa fotowoltaika od Orange
Jak działa fotowoltaika od Orange?
5 października 2022
Pokaż wszystkie
Co to jest rotametr – zasada działania oraz regulacji czyli jak nastawić rotametr

Co to jest rotametr – zasada działania oraz regulacji czyli jak nastawić rotametr

Co to jest rotametr – zasada działania oraz regulacji czyli jak nastawić rotametry w podłogówce.

Rotametr to inaczej przepływomierz pływakowy służący do pomiaru natężenia przepływających przez niego płynów a tym samym do regulacji przepływów w wodnych instalacjach ogrzewania podłogowego.

Rotametr

Jak działa rotametr ?

Rotametr ma postać przeważnie pionowej szklanej rury (w takim tez położeniu musi ze względu na dokładność pomiarów być montowany a tolerancja odchyłu wynosi tylko 1 °!) wewnątrz której umieszczony jest pływak który daje nam możliwość oceny natężenia przepływu który w przypadku ogrzewania podłogowego podaje się w litrach na minutę.

Przepływający przez rotametr płyn powoduje unoszenie się pływaka do momentu w którym zrównoważą się następujące siły: siła ciężkości pływaka, siła tarcia przepływającego płynu o powierzchnię boczną pływaka (działająca do góry) oraz siła wyporu. Co ważne ciężar pływaka musi być tak dobrany aby w nieruchomym płynie pływak tonął.

Gdzie montowany jest rotametr w systemach ogrzewania podłogowego?

Rotametr jest montowany na belce rozdzielacza.

Skąd wziętość nastawy rotametrów ( przepływów ) czyli jak nastawić rotametry dla ogrzewania podłogowego ?

Nastawy te podane są w każdym projekcie ogrzewania podłogowego.

Do czego służą rotametry w podłogówce?

Rotametry pokazują przepływ na danej pętli co powoduje dostosowanie całego przepływu w instalacji ogrzewania podłogowego a to z kolei przekłada się na równe grzanie na całej powierzchni ( brak przegrzanych lub nie dogrzanych stref grzewczych, dodatkowo dzięki precyzyjnemu ustawieniu przepływów rachunki za ogrzewania będą niższe niż w przypadku niewyregulowanej instalacji.

Jak ustawić rotametry w podłogówce?

Przystępna instrukcja w poniższym filmie

Jak odczytać przepływ na rotametrze?

Wartość natężenia przepływu odczytujemy na skali podanej na rotametrze, samego odczytu dokonuje się według największej średnicy pływaka lub też jego górnej krawędzi (gdy ma on kształt cylindryczny).

Jak wyczyścić rotametr?

Każdy rotametr z czasem zostanie zabrudzony poprzez tworzący się wewnątrz niego osad, dlatego co jakiś czas powinniśmy go zdemontować oraz wyczyścić. Do czyszczenia należy użyć specjalistycznych preparatów które rozpuszczą nagromadzony osad nie zapominając podczas tej operacji że rotametr jako urządzenie pomiarowej jest bardzo wrażliwy na „siłowe” czyszczenie dlatego tez należy podczas tej operacji należy traktować go delikatnie.

Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News
Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
vulcan
vulcan
5 miesięcy temu

Tego szukałem, dzięki 🙂

Grześ
Grześ
4 miesięcy temu

Jak nie mam projektu ogrzewania podłogowego to jak mam ustawić te przepływy?

Piotr
Piotr
4 miesięcy temu
Reply to  Grześ

Na oko 😄

Staszek
Staszek
3 miesięcy temu
Reply to  Grześ

To jak wy ta podłogówkę układali???

Janek
Janek
3 miesięcy temu
Reply to  Staszek

Na chybił trafił 🤣

Stach
Stach
3 miesięcy temu

Zawaliliśmy sprawę i nie mamy projektu ogrzewania podłogowego w którym byłyby te nastawy. Proszę o pomoc jaki jakie przepływy powinny być dla pętli o długości 80 m

Robert
Robert
3 miesięcy temu
Reply to  Stach

Skoro nie macie projektu ogrzewania podłogowego to na podstawie czego hydraulik zrobił wam tą instalację? Czy może wypił kawę, popatrzył w fusy i ułożył podłogówkę

7
0
Podziel się swoją opiniąx