Jakie są obowiązki kierownika budowy
Jakie są obowiązki kierownika budowy.
21 marca 2021
Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy
Pellet – czym jest, z czego jest zrobiony oraz w jaki sposób powstaje ten materiał opałowy?
25 marca 2021
Pokaż wszystkie
Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym

Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym

Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym ?

Pytanie jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym to jedne z najczęściej pojawiających się pytań jakie otrzymujemy od osób pragnących wykonać samodzielnie ogrzewanie podłogowe w swoim domu. Zakres rozstawu ruch w układach ogrzewania płaszczyznowego waha się od 5 cm do nawet 30 cm, jak wobec tego dobrać do naszej inwestycji ten prawidłowy rozstaw rur w instalacji grzewczej ? Postaramy się wobec tego przybliżyć to zagadnienie oraz udzielić odpowiedzi na to pytania w naszym poniższym wpisie blogowym.

Najprościej rzez ujmując rozstaw rur grzewczych jest wprost proporcjonalny do zapotrzebowania energetycznego który generuje dany budynek oraz temperatury medium ( woda, glikol itp. ) grzewczego w instalacji.

Im mniej budynek potrzebuje ciepła tym ten rozstaw aby zapewnić 100 % zapotrzebowania cieplnego będzie większy i tak dla przykładu w łazience gdzie temperatura projektowa wynosi 24 stopnie będzie to rozstaw w przedziale 5 lub 10 stopni, dla pokoju, salonu lub sypialni gdzie temperatura projektowa wynosi 20 stopni Celsjusza przykładowy rozstaw wynosił będzie przykładowo 10 do 15 cm a dla garażu, piwnicy lub kotłowni których temperatury projektowe wynoszą tylko 16 stopni Celsjusza taki rozstaw wyniesie już od 20 do 30 cm.

Drugim aspektem który należało by brać pod uwagę jest temperatura zasilania obiegu grzewczego, im ta temperatura jet wyższa to tym ten sam rozstaw może być większy i tak dla przykładu taki sam salon lub pokój zasilany temperatura zasilania na poziomie np. 35 stopni będzie wymagał ( oczywiście przy założeniu iż zapotrzebowanie energetyczne tego pomieszczenia pozostaje bez zmian ) rozstawu co 10 cm, zwiększenie temperatury na obiegu do 40 stopni spowoduje zwiększenie tego rozstawu do 15 cm.

Często popełniany błąd przy układaniu podłogówki – nie dopasowanie rozstawu rur grzewczych do planowanego źródła ciepła.

Należy podczas planowania układania podłogówki zwrócić szczególną uwagę na planowane źródło ciepła, ma to szczególne znaczenie przy niskotemperaturowych źródłach ciepła takich jak pompa ciepła. Ułożenie ogrzewania podłogowego z szerszym rozstawem rur które przeznaczone są dla wysokotemperaturowych rozwiązań takich jak kotły gazowe, piece na drewno czy kocioł na pellet spowoduje iż nasza podłogówka będzie grzała słabo a sama pompa ciepła pracując na granicy wydajności będzie generować większe zużycie prądu co przełoży się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Robert Kucharski

Przykładowy projekt ogrzewania podłogowego na poddaszu

Projekt ogrzewania podłogowego

Dla czytelników naszego portalu przygotowaliśmy możliwość darmowego * wykonania projektu instalacji ogrzewania podłogowego ( szczegóły dostępne na stronie z projektem ).

Zobacz

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym ?

Pytanie jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym to jedne z najczęściej pojawiających się pytań jakie otrzymujemy od osób pragnących wykonać samodzielnie ogrzewanie podłogowe w swoim domu. Zakres rozstawu ruch w układach ogrzewania płaszczyznowego waha się od 5 cm do nawet 30 cm, jak wobec tego dobrać do naszej inwestycji ten prawidłowy rozstaw rur w instalacji grzewczej ? Postaramy się wobec tego przybliżyć to zagadnienie oraz udzielić odpowiedzi na to pytania w naszym poniższym wpisie blogowym.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
1 miesiąc temu

My mamy pompę ciepła i wszędzie hydraulik ułożył nam w rozstawie co 10 cm

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu
Reply to  Romek

W garażu również wam układał co 10 cm ?

Romek
Romek
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

W garażu mamy co 20 cm

Bożenia
Bożenia
18 dni temu
Reply to  Romek

W garażu nie potrzebne jest ogrzewanie

Sebastian
Sebastian
1 miesiąc temu

Mi hydraulik zaproponował w rozstawie co 15 cm a planujemy pompę ciepła, będzie dobrze ?

Instalator
Instalator
1 miesiąc temu
Reply to  Sebastian

Jeżeli pompa ciepła będzie wysokotemperaturowa to tak

Sebastian
Sebastian
1 miesiąc temu
Reply to  Instalator

Czyli lepiej będzie w rozstawie co 10 cm ?

Zuzia
Zuzia
1 miesiąc temu

Jak najgęściej tak by było ciepło

Romek Janikowski
Romek Janikowski
1 miesiąc temu
Reply to  Zuzia

Bzdura, układa się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego

Beniamin
Beniamin
29 dni temu

Dokładnie tak, układa się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego

Tadeusz
Tadeusz
28 dni temu

Jak jest ogrzewanie gazowe to jaki rozstaw dać ? Co 10 czy co 15 cm ?

Instalator
Instalator
28 dni temu
Reply to  Tadeusz

Zrób co 15 cm

Hieronim
Hieronim
25 dni temu
Reply to  Instalator

W kotłowni i garażu również dawać co 15 cm ?

Instalator
Instalator
24 dni temu
Reply to  Hieronim

Nie tam się daję w większym rozstawie np. co 20 cm

Franciszek
Franciszek
20 dni temu

Robi się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego, przecież z głowy wam hydraulik nie policzy tego wszystkiego

Karol
Karol
15 dni temu
Reply to  Franciszek

Dokładnie tak, jak kiedyś jednego zapytałem jak liczy przepływy to odwrócił się na pięcie i udał że nie słyszy pytania

Krzysztof
Krzysztof
10 dni temu
Reply to  Franciszek

Dokładnie tak. Robi się tak jak jest w projekcie ogrzewania podłogowego a nie żadne wróżenie z fusów.

17
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x