Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła
Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?
19 marca 2021
Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym
Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym ?
22 marca 2021

Jakie są obowiązki kierownika budowy ?

Mając już wybrany projekt naszego wymarzonego domu oraz posiadając pozwolenie na jego budowę możemy przejść do budowy domu. Na tym etapie poza wybraniem odpowiedniej technologii w jakiej zbudujemy dom, wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej musimy zadbać również o kierownika budowy który będzie odpowiedzialny za prawidłowy w zgodzie z przepisami oraz sztuka budowlaną przebieg prac budowlanych. Jakie zatem będą obowiązki kierownika budowy ?

budowa

Kierownik budowy to osoba odpowiedzialna za sposób prowadzenia prac budowlanych oraz ich wykonanie zgodnie z projektem. Do jego podstawowych obowiązków należeć zatem będzie:

- prowadzenie dokumentacji na budowie czyli tzw. dziennika budowy.

- zapewnieniu geodezyjnego wytyczenia obiektu.

- zorganizowanie placu budowy oraz kierowaniu pracami w zgodzie z projektem budowy.

- nadzór nad realizacją zleceń wpisanych do dziennika budowy.

- sprawdzenie i odbiór wykonanych etapów prac budowlanych.

- zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie o prace budowlane prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru.

- przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego.

- zgłoszenie domu do odbioru końcowego wraz z wpisem w dzienniku budowy.

Dodatkowo należy pamiętać iż kierownik budowy ma obowiązek prawny wstrzymać prace budowlane w momencie przeprowadzenia ich w taki sposób iż zagrażałby one zagrożenie ( wraz ze zgłoszeniem tego faktu do organu nadzorującego budowę ). Wstrzymanie prac budowlanych może nastąpić również wówczas jeżeli nasze prace budowlane prowadzone są niezgodnie z projektem. Tutaj należy nadmienić iż jedyna osobą która jest uprawniona do podejmowania decyzji dotyczącej zmian w projekcie jest projektant. Kierownik o takie zmiany może jedynie wnioskować ale nie ma prawa podejmować decyzji w tej sprawie.

Czy warto zatrudnić do budowy domu ekipę budowlaną która posiada własnego kierownika budowy ?

Jeżeli popatrzymy na proces budowy przez pryzmat inwestora budującego dom to zdecydowanie odradzałbym taka możliwość. W moim mniemaniu lepiej jeżeli kierownik budowy będzie osoba niezależną oraz nie powiązaną w żaden sposób z firmą która wybraliśmy do budowy domu. Kierownik budowy ma stać na straży budowy naszego domu tak by cały proces budowy domu przebiegł w sposób prawidłowy, w zgodzie z technologią oraz obowiązującymi normami. Podczas budowy kierownik powinien w sposób zdecydowany i stanowczy reagować na każdą nawet najmniejszą fuszerkę czy samowole ekipy budowlanej oraz nie zezwalać na kontynuację prac przy budowie domu do czasu usunięcia stwierdzonych niesprawiedliwości. Jeżeli kierownik będzie "zaprzyjaźniony" z ekipą budowlaną lub nawet przez nią zatrudniony to egzekwowanie norm i standardów może być utrudnione.

Robert Kucharski

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Jak uzyskać pozwolenie na budowę ?

Planując budowę domu pierwszym krokiem jest kupno działki budowlanej, po jej zakupie kolejnym naszym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak zatem starać się o wydanie pozwolenia budowlanego oraz jakie po kolei kroki poczynić tak by pozwolenie na budowę domu uzyskać.

Czytaj dalej

Jakie są obowiązki kierownika budowy ?

Mając już wybrany projekt naszego wymarzonego domu oraz posiadając pozwolenie na jego budowę możemy przejść do budowy domu. Na tym etapie poza wybraniem odpowiedniej technologii w jakiej zbudujemy dom, wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej musimy zadbać również o kierownika budowy który będzie odpowiedzialny za prawidłowy w zgodzie z przepisami oraz sztuka budowlaną przebieg prac budowlanych. Jakie zatem będą obowiązki kierownika budowy ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Amanda
Amanda
3 lat temu

U nas jakby nie kierownik to doszło by do katastrofy, ekipa przywiozła na zbrojenie zamiast 12 jakieś stare druty o mniejszej średnicy które pewnie zostały im po jakiejś innej budowie

Iza
Iza
3 lat temu

Ile kosztuje kierownik budowy ?

Bogusia
Bogusia
3 lat temu
Reply to  Iza

Nas kosztował 2500 zł ( Wrocław )

Amadeusz
Amadeusz
3 lat temu
Reply to  Iza

4000 Waraszawa

Bożenia
Bożenia
2 lat temu
Reply to  Iza

3500 Wrocław

Gabi
Gabi
3 lat temu

Jeżeli ekipa budowlana ma swojego kierownika to nawet nie zaczynajcie z nią budować domu

Ileonora
Ileonora
3 lat temu
Reply to  Gabi

Dokładnie tak, gonić taką firmę budowlaną jak najdalej

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

Ja jak budowałem dom to jeżeli ekipa miała swojego kierownika budowy to nawet z nimi nie rozmawiałem

Ola
Ola
2 lat temu
Reply to  Sebastian

Też uważam że to nie zdrowe podejście, kierownik ma pilnować czy dom budowany jest w zgodzie ze sztuką i ma być w opozycji do wykonawcy

9
0
Podziel się swoją opiniąx