Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła
Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?
19 marca 2021
Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym
Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym ?
22 marca 2021
Pokaż wszystkie
Jakie są obowiązki kierownika budowy

Jakie są obowiązki kierownika budowy

Jakie są obowiązki kierownika budowy ?

Mając już wybrany projekt naszego wymarzonego domu oraz posiadając pozwolenie na jego budowę możemy przejść do budowy domu. Na tym etapie poza wybraniem odpowiedniej technologii w jakiej zbudujemy dom, wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej musimy zadbać również o kierownika budowy który będzie odpowiedzialny za prawidłowy w zgodzie z przepisami oraz sztuka budowlaną przebieg prac budowlanych. Jakie zatem będą obowiązki kierownika budowy ?

budowa

Kierownik budowy to osoba odpowiedzialna za sposób prowadzenia prac budowlanych oraz ich wykonanie zgodnie z projektem. Do jego podstawowych obowiązków należeć zatem będzie:

- prowadzenie dokumentacji na budowie czyli tzw. dziennika budowy.

- zapewnieniu geodezyjnego wytyczenia obiektu.

- zorganizowanie placu budowy oraz kierowaniu pracami w zgodzie z projektem budowy.

- nadzór nad realizacją zleceń wpisanych do dziennika budowy.

- sprawdzenie i odbiór wykonanych etapów prac budowlanych.

- zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie o prace budowlane prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiektu budowlanego do odbioru.

- przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego.

- zgłoszenie domu do odbioru końcowego wraz z wpisem w dzienniku budowy.

Dodatkowo należy pamiętać iż kierownik budowy ma obowiązek prawny wstrzymać prace budowlane w momencie przeprowadzenia ich w taki sposób iż zagrażałby one zagrożenie ( wraz ze zgłoszeniem tego faktu do organu nadzorującego budowę ). Wstrzymanie prac budowlanych może nastąpić również wówczas jeżeli nasze prace budowlane prowadzone są niezgodnie z projektem. Tutaj należy nadmienić iż jedyna osobą która jest uprawniona do podejmowania decyzji dotyczącej zmian w projekcie jest projektant. Kierownik o takie zmiany może jedynie wnioskować ale nie ma prawa podejmować decyzji w tej sprawie.

Czy warto zatrudnić do budowy domu ekipę budowlaną która posiada własnego kierownika budowy ?

Jeżeli popatrzymy na proces budowy przez pryzmat inwestora budującego dom to zdecydowanie odradzałbym taka możliwość. W moim mniemaniu lepiej jeżeli kierownik budowy będzie osoba niezależną oraz nie powiązaną w żaden sposób z firmą która wybraliśmy do budowy domu. Kierownik budowy ma stać na straży budowy naszego domu tak by cały proces budowy domu przebiegł w sposób prawidłowy, w zgodzie z technologią oraz obowiązującymi normami. Podczas budowy kierownik powinien w sposób zdecydowany i stanowczy reagować na każdą nawet najmniejszą fuszerkę czy samowole ekipy budowlanej oraz nie zezwalać na kontynuację prac przy budowie domu do czasu usunięcia stwierdzonych niesprawiedliwości. Jeżeli kierownik będzie "zaprzyjaźniony" z ekipą budowlaną lub nawet przez nią zatrudniony to egzekwowanie norm i standardów może być utrudnione.

Robert Kucharski

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Jak uzyskać pozwolenie na budowę ?

Planując budowę domu pierwszym krokiem jest kupno działki budowlanej, po jej zakupie kolejnym naszym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak zatem starać się o wydanie pozwolenia budowlanego oraz jakie po kolei kroki poczynić tak by pozwolenie na budowę domu uzyskać.

Czytaj dalej

Jakie są obowiązki kierownika budowy ?

Mając już wybrany projekt naszego wymarzonego domu oraz posiadając pozwolenie na jego budowę możemy przejść do budowy domu. Na tym etapie poza wybraniem odpowiedniej technologii w jakiej zbudujemy dom, wyborze odpowiedniej ekipy budowlanej musimy zadbać również o kierownika budowy który będzie odpowiedzialny za prawidłowy w zgodzie z przepisami oraz sztuka budowlaną przebieg prac budowlanych. Jakie zatem będą obowiązki kierownika budowy ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Amanda
Amanda
1 miesiąc temu

U nas jakby nie kierownik to doszło by do katastrofy, ekipa przywiozła na zbrojenie zamiast 12 jakieś stare druty o mniejszej średnicy które pewnie zostały im po jakiejś innej budowie

Iza
Iza
1 miesiąc temu

Ile kosztuje kierownik budowy ?

Bogusia
Bogusia
1 miesiąc temu
Reply to  Iza

Nas kosztował 2500 zł ( Wrocław )

Amadeusz
Amadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  Iza

4000 Waraszawa

Bożenia
Bożenia
18 dni temu
Reply to  Iza

3500 Wrocław

Gabi
Gabi
1 miesiąc temu

Jeżeli ekipa budowlana ma swojego kierownika to nawet nie zaczynajcie z nią budować domu

Ileonora
Ileonora
1 miesiąc temu
Reply to  Gabi

Dokładnie tak, gonić taką firmę budowlaną jak najdalej

Sebastian
Sebastian
1 miesiąc temu

Ja jak budowałem dom to jeżeli ekipa miała swojego kierownika budowy to nawet z nimi nie rozmawiałem

8
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x