Kaisai arctic r32 ( KHC ) - pompa ciepła typu monoblok
Kaisai arctic r32 ( KHC ) – pompa ciepła typu monoblok
14 marca 2021
Co wpływa na wartość wskaźnika EP
Co wpływa na wartość wskaźnika EP
18 marca 2021

Jak uzyskać pozwolenie na budowę ?

Planując budowę domu pierwszym krokiem jest kupno działki budowlanej, po jej zakupie kolejnym naszym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak zatem starać się o wydanie pozwolenia budowlanego oraz jakie po kolei kroki poczynić tak by pozwolenie na budowę domu uzyskać.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Pierwsze co powinniśmy zrobić to udać się do wydziału Architektury w urzędzie miasta lub gminy na terenie której leży nasza działka budowlana, dowiemy się tam czy nasza działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego który definiuje jaki dom możemy postawić. Plan taki zawiera szczegółowe wytyczne co do np. wysokości zabudowy, kątów nachylenia dachu co jest szczególnie istotne dla osób planujących budowę domu z płaskim dachem, odległości zabudowy od drogi itp.

Po uzyskaniu tych informacji powinniśmy dopiero rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego projektu domu który będzie uwzględniał lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Można oczywiście najpierw wybrać wymarzony projekt domu a następnie szukać odpowiedniej działki na której będziemy mogli go postawić, jednak to rozwiązanie będzie uciążliwe ponieważ za każdym razem będziemy musieli sprawdzać palny zagospodarowania przestrzennego jeżeli uda nam się znaleźć działkę która nam się podoba

Co ważne jeżeli nasza działka położona jest na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego to wystarczy nam w urzędzie złożyć wniosek o wypis z planu zagospodarowania. Jeżeli jednak co jest dość często jeszcze spotykane takiego planu by nie było to wówczas należy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy czyli tzw. WZ. Do takiego wniosku należy uzyskać:

1) wypis z rejestru gruntów i kopia mapy ewidencyjnej;

2) uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów:

gaz – zakład gazowy ( jeżeli nie planujemy przyłącza gazowego a nasz dom będziemy ogrzewać np. pompą ciepła to ten etap pomijamy )

energia elektryczna w zakładzie energetycznym

woda i odbioru ścieków - zakład wodociągów i kanalizacji 3) uzyskanie oświadczenia o dostępie do drogi publicznej i warunki na wykonanie zjazdu; 4) określenie charakterystyki obiektu (na tym etapie nie jest konieczny wybór konkretnego projektu domu).
Jak uzyskać pozwolenie na budowę

W miejscowym planie zagospodarowani lub decyzji o warunkach zabudowy mogą znajdować się dodatkowe obostrzenia wynikające min. Z tym iż nasza działka może być położona na terenach górniczych, w obrębie stanowisk archeologicznych lub na terenach objętych konserwatorską lub środowiskową wówczas będziemy musieli uzyskać dodatkowe pozwolenia.

Wypis z planu zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy już mamy, co dalej ?

Kolejnym krokiem będzie znalezienie geodety który wykona aktualna mapę sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500 z przeznaczeniem do celów projektowych. Z tak przygotowaną mapką udajemy się następnie do architekta który wykona projekt zagospodarowania działki. Na tym etapie architekt powinien nanieść granice działki oraz jej usytuowanie, układy istniejących lub projektowanych budynków, zdefiniować sieć uzbrojenia terenu oraz sposób odprowadzenia ścieków a jeżeli nie ma kanalizacji to sposób ich oczyszczania ( zobacz nasze wpisy na ten temat - https://remont.biz.pl/category/przydomowa-oczyszczalnia/ ) oraz sporządzić ogólny bilans terenu.

Wszystkie te prace powinny zostać przeprowadzone zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydaną decyzja dotyczącą warunków zabudowy. Architekt powinien również uzyskać decyzję o ewentualnym wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej jeżeli nasza działka posiada klasę pierwszą, drugą lub trzecią, lub złożyć oświadczenie że nasze grunty nie wymagają decyzji w tej sprawie.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę
blog remontowy - budowlany

Blog

Po spełnieniu tych wszystkich wymogów formalnych możemy rozpocząć budowę naszego domu, a jeżeli już rozpoczęliśmy to zapraszamy do śledzenia naszego bloga w którym na bieżąco staramy się pomóc przebrnąć przez cały ten proces.

Link do czytnika RSS - https://remont.biz.pl/feed/

Jak uzyskać pozwolenie na budowę ?

Planując budowę domu pierwszym krokiem jest kupno działki budowlanej, po jej zakupie kolejnym naszym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak zatem starać się o wydanie pozwolenia budowlanego oraz jakie po kolei kroki poczynić tak by pozwolenie na budowę domu uzyskać.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
3 lat temu

Ile zajeła wam papierologia potrzebna do rozpoczęcia budowy ?

Ola
Ola
3 lat temu
Reply to  Renata

My załatwiliśmy wszystkie dokumenty w miesiąc

Tymoteusz
Tymoteusz
3 lat temu
Reply to  Renata

W dwa tygodnie załatwiłem

Dallas
Dallas
2 lat temu
Reply to  Renata

Licz co najmniej 3 miesiące

Amanda
Amanda
3 lat temu

Jak nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to można w miarę szybko się dowiedzieć jakie są warunki zabudowy , wystarczy podejść do sąsiada obok który niedawno się wybudował i go o to zapytać 🙂

Beniamin
Beniamin
3 lat temu
Reply to  Amanda

Można skorzystać też na przykład z geoportalu 🙂

Alicja
Alicja
3 lat temu

Jaki jest koszt całkowity tej całej papierologii by załatwić pozwolenie na budowę łącznie z geodetą i architektem

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Alicja

Za około 3000 zł można ogarnąć papierologie

Zuza
Zuza
3 lat temu

Nareszcie artykuł gdzie po kolei wszystko jest krok po kroku opisane co robić

Zuzanna
Zuzanna
3 lat temu

Poleci ktoś sprawdzonego geologa z Krakowa

Aga
Aga
3 lat temu

Chcieliśmy wybudować dom z płaskim dachem ale WZ na to nie pozwalają, jak ugryść ten temat

Igor Kulesza
Igor Kulesza
3 lat temu
Reply to  Aga

Zrób płaski dach schowany za attyką 🙂

Franciszek
Franciszek
3 lat temu

Są firmy które oferują tego typu usługi

Donald
Donald
2 lat temu
Reply to  Franciszek

Gdzie takich firm szukać ?

Bożenia
Bożenia
3 lat temu

Najprościej iść do starostwa i dowiedzieć się co potrzeba do takiego pozwolenia 🙂

Helloboy
Helloboy
2 lat temu
Reply to  Bożenia

Dokładnie tak, jak widać powyżej niektórzy lubią sobie strasznie komplikować życie

16
0
Podziel się swoją opiniąx