Jak uzyskać pozwolenie na budowę
Jak uzyskać pozwolenie na budowę ?
16 marca 2021
Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła
Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?
19 marca 2021
Pokaż wszystkie
Co wpływa na wartość wskaźnika EP

Co wpływa na wartość wskaźnika EP

Co wpływa na wartość wskaźnika EP

W jednym z naszych poprzednich wpisów zdefiniowaliśmy czym jest wskaźnik EP w poniższym wpisie skupimy się na zagadnieniu co tak naprawdę wpływa na wartość tego współczynnika oraz w jaki sposób są zmaksymalizowane zyski oraz zminimalizowane straty.

ogrzewanie

Pozyskanie energii dla naszego domu z tzw. źródeł odnawialnych czyli słońca, gruntu, powietrza lub nawet biomasy wpływa korzystnie na kształtowanie się współczynnika energii pierwotnej budynku. Dlatego też korzystanie z takich źródeł energii jak pompa ciepła, piec na pellet, kocioł na drewno a szczególnie modele zgazywujące drzewo, panele fotowoltaiczne powodują obniżenie zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną.

Innym czynnikiem wpływającym z zmniejszenie współczynnika EP jest chociażby usytuowanie względem stron świata, wybudowanie domu skierowanego dużymi przeszkleniami na stronę południową spowoduje iż taki budynek pobierze i zmagazynuje dużą ilość energii pochodzącej z słońca, z drugie strony mniejsza ilość okien lub przeszkleń od północy spowoduje iż budynek straci tej energii mniej.

Należy przy okazji nadmienić iż spory wpływ na kształtowanie się tego współczynnika będzie miała lokalizacja geograficzna budowanego domu ze względu chociażby nasłonecznienie lub średnioroczne temperatury na podstawie danych pozyskanych z lokalnych stacji meteorologicznych.

Kolejnym czynnikiem definiującym współczynnik nieodnawialnej energii pierwotnej będzie sposób izolacji i termoizolacji naszego domu, w skrócie mówiąc im lepsze ocieplenie i docieplenie tym tej energii będziemy potrzebowali dużo mniej. Na chwilę obecną najczęściej wykorzystywanym materiałem do izolacji termicznej jest styropian później wełna a na samym końcu płyty PUR i PIR, a to właśnie te płyty są najlepszym izolatorem ciepła który jeżeli chodzi o współczynnik jego przenikania deklasuje wręcz tak masowo wykorzystywany styropian.

dom, budowa

Rekuperacja a jej wpływ na EP

Zastosowanie w naszym domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli. tzw rekuperacji wydatnie przyczynia się do zminimalizowania strat energii. Dzieję się to dlatego iż do wentylacji pomieszczeń wykorzystane jest powietrze które w wymienniku jest wstępnie ogrzane natomiast w systemie wentylacji grawitacyjnym wentylowanie pomieszczeń następuje zimnym a nie kiedy wnet mroźnym powietrzem z zewnątrz.

Co więcej prawidłowo dobrany i zainstalowany system rekuperacji pozwala zaoszczędzić około 30 % kosztów potrzebnych na późniejsze ogrzewanie naszego domu (więcej informacji na ten temat dostępnych jest na naszym dziale tematycznym https://remont.biz.pl/rekuperacja/).

rekuperacja

Czym jest OZC oraz jakie dane należy uwzględnić podczas liczenia zapotrzebowania energetycznego budynku

OZC informuje nas jakie zapotrzebowanie na ciepło posiada budynek czyli mówiąc inaczej ile należy do danego budynku dostarczyć energii poprzez instalacje grzewczą by zachować komfort cieplny.
Czytaj dalej

Co wpływa na wartość wskaźnika EP

W jednym z naszych poprzednich wpisów zdefiniowaliśmy czym jest wskaźnik EP w poniższym wpisie skupimy się na zagadnieniu co tak naprawdę wpływa na wartość tego współczynnika oraz w jaki sposób są zmaksymalizowane zyski oraz zminimalizowane straty.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzia
Zuzia
29 dni temu

Gdzie mam znaleść EP jeżeli zaczynam powoli przymierzać się do budowy domu ?

Tadeusz
Tadeusz
27 dni temu
Reply to  Zuzia

Wskaźnik EP oraz pozostałe wskaźniki znajdziesz w projekcie budowlanym

Grażyna
Grażyna
27 dni temu

Największy wpływ będzie miał miało źródło ciepła czyli sposób i ogrzewamy nasz dom

Janusz
Janusz
25 dni temu

Pompa ciepła będzie generować jeden z najniższych współczynników EP

Gabi
Gabi
21 dni temu

Ma znaczenie czy pomp ciepła jest powietrzna czy gruntowa jeżeli chodzi o generowanie tego współczynnika ?

Instalator
Instalator
21 dni temu
Reply to  Gabi

Nie ma to praktycznie żadnego znaczenia, oba źródła ciepła są odnawialne i nie generują bezpośrednio żadnego zanieczyszczenia

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x