Co wpływa na wartość wskaźnika EP
W jednym z naszych poprzednich wpisów zdefiniowaliśmy czym jest wskaźnik EP w poniższym wpisie skupimy się na zagadnieniu co tak naprawdę wpływa na wartość tego współczynnika oraz w jaki sposób są zmaksymalizowane zyski oraz zminimalizowane straty.
Pozyskanie energii dla naszego domu z tzw. źródeł odnawialnych czyli słońca, gruntu, powietrza lub nawet biomasy wpływa korzystnie na kształtowanie się współczynnika energii pierwotnej budynku. Dlatego też korzystanie z takich źródeł energii jak pompa ciepła, piec na pellet, kocioł na drewno a szczególnie modele zgazywujące drzewo, panele fotowoltaiczne powodują obniżenie zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną.
Innym czynnikiem wpływającym z zmniejszenie współczynnika EP jest chociażby usytuowanie względem stron świata, wybudowanie domu skierowanego dużymi przeszkleniami na stronę południową spowoduje iż taki budynek pobierze i zmagazynuje dużą ilość energii pochodzącej z słońca, z drugie strony mniejsza ilość okien lub przeszkleń od północy spowoduje iż budynek straci tej energii mniej.
Należy przy okazji nadmienić iż spory wpływ na kształtowanie się tego współczynnika będzie miała lokalizacja geograficzna budowanego domu ze względu chociażby nasłonecznienie lub średnioroczne temperatury na podstawie danych pozyskanych z lokalnych stacji meteorologicznych.
Kolejnym czynnikiem definiującym współczynnik nieodnawialnej energii pierwotnej będzie sposób izolacji i termoizolacji naszego domu, w skrócie mówiąc im lepsze ocieplenie i docieplenie tym tej energii będziemy potrzebowali dużo mniej. Na chwilę obecną najczęściej wykorzystywanym materiałem do izolacji termicznej jest styropian później wełna a na samym końcu płyty PUR i PIR, a to właśnie te płyty są najlepszym izolatorem ciepła który jeżeli chodzi o współczynnik jego przenikania deklasuje wręcz tak masowo wykorzystywany styropian.
Zastosowanie w naszym domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli. tzw rekuperacji wydatnie przyczynia się do zminimalizowania strat energii. Dzieję się to dlatego iż do wentylacji pomieszczeń wykorzystane jest powietrze które w wymienniku jest wstępnie ogrzane natomiast w systemie wentylacji grawitacyjnym wentylowanie pomieszczeń następuje zimnym a nie kiedy wnet mroźnym powietrzem z zewnątrz.
Co więcej prawidłowo dobrany i zainstalowany system rekuperacji pozwala zaoszczędzić około 30 % kosztów potrzebnych na późniejsze ogrzewanie naszego domu (więcej informacji na ten temat dostępnych jest na naszym dziale tematycznym https://remont.biz.pl/rekuperacja/).
Co wpływa na wartość wskaźnika EP
W jednym z naszych poprzednich wpisów zdefiniowaliśmy czym jest wskaźnik EP w poniższym wpisie skupimy się na zagadnieniu co tak naprawdę wpływa na wartość tego współczynnika oraz w jaki sposób są zmaksymalizowane zyski oraz zminimalizowane straty.
Gdzie mam znaleść EP jeżeli zaczynam powoli przymierzać się do budowy domu ?
Wskaźnik EP oraz pozostałe wskaźniki znajdziesz w projekcie budowlanym
Największy wpływ będzie miał miało źródło ciepła czyli sposób i ogrzewamy nasz dom
Pompa ciepła będzie generować jeden z najniższych współczynników EP
Ma znaczenie czy pomp ciepła jest powietrzna czy gruntowa jeżeli chodzi o generowanie tego współczynnika ?
Nie ma to praktycznie żadnego znaczenia, oba źródła ciepła są odnawialne i nie generują bezpośrednio żadnego zanieczyszczenia