Jak uzyskać pozwolenie na budowę
Jak uzyskać pozwolenie na budowę ?
16 marca 2021
Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła
Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?
19 marca 2021

Co wpływa na wartość wskaźnika EP

W jednym z naszych poprzednich wpisów zdefiniowaliśmy czym jest wskaźnik EP w poniższym wpisie skupimy się na zagadnieniu co tak naprawdę wpływa na wartość tego współczynnika oraz w jaki sposób są zmaksymalizowane zyski oraz zminimalizowane straty.

ogrzewanie

Pozyskanie energii dla naszego domu z tzw. źródeł odnawialnych czyli słońca, gruntu, powietrza lub nawet biomasy wpływa korzystnie na kształtowanie się współczynnika energii pierwotnej budynku. Dlatego też korzystanie z takich źródeł energii jak pompa ciepła, piec na pellet, kocioł na drewno a szczególnie modele zgazywujące drzewo, panele fotowoltaiczne powodują obniżenie zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną.

Innym czynnikiem wpływającym z zmniejszenie współczynnika EP jest chociażby usytuowanie względem stron świata, wybudowanie domu skierowanego dużymi przeszkleniami na stronę południową spowoduje iż taki budynek pobierze i zmagazynuje dużą ilość energii pochodzącej z słońca, z drugie strony mniejsza ilość okien lub przeszkleń od północy spowoduje iż budynek straci tej energii mniej.

Należy przy okazji nadmienić iż spory wpływ na kształtowanie się tego współczynnika będzie miała lokalizacja geograficzna budowanego domu ze względu chociażby nasłonecznienie lub średnioroczne temperatury na podstawie danych pozyskanych z lokalnych stacji meteorologicznych.

Kolejnym czynnikiem definiującym współczynnik nieodnawialnej energii pierwotnej będzie sposób izolacji i termoizolacji naszego domu, w skrócie mówiąc im lepsze ocieplenie i docieplenie tym tej energii będziemy potrzebowali dużo mniej. Na chwilę obecną najczęściej wykorzystywanym materiałem do izolacji termicznej jest styropian później wełna a na samym końcu płyty PUR i PIR, a to właśnie te płyty są najlepszym izolatorem ciepła który jeżeli chodzi o współczynnik jego przenikania deklasuje wręcz tak masowo wykorzystywany styropian.

dom, budowa

Rekuperacja a jej wpływ na EP

Zastosowanie w naszym domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli. tzw rekuperacji wydatnie przyczynia się do zminimalizowania strat energii. Dzieję się to dlatego iż do wentylacji pomieszczeń wykorzystane jest powietrze które w wymienniku jest wstępnie ogrzane natomiast w systemie wentylacji grawitacyjnym wentylowanie pomieszczeń następuje zimnym a nie kiedy wnet mroźnym powietrzem z zewnątrz.

Co więcej prawidłowo dobrany i zainstalowany system rekuperacji pozwala zaoszczędzić około 30 % kosztów potrzebnych na późniejsze ogrzewanie naszego domu (więcej informacji na ten temat dostępnych jest na naszym dziale tematycznym https://remont.biz.pl/rekuperacja/).

rekuperacja

Czym jest OZC oraz jakie dane należy uwzględnić podczas liczenia zapotrzebowania energetycznego budynku

OZC informuje nas jakie zapotrzebowanie na ciepło posiada budynek czyli mówiąc inaczej ile należy do danego budynku dostarczyć energii poprzez instalacje grzewczą by zachować komfort cieplny.
Czytaj dalej

Co wpływa na wartość wskaźnika EP

W jednym z naszych poprzednich wpisów zdefiniowaliśmy czym jest wskaźnik EP w poniższym wpisie skupimy się na zagadnieniu co tak naprawdę wpływa na wartość tego współczynnika oraz w jaki sposób są zmaksymalizowane zyski oraz zminimalizowane straty.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzia
Zuzia
3 lat temu

Gdzie mam znaleść EP jeżeli zaczynam powoli przymierzać się do budowy domu ?

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu
Reply to  Zuzia

Wskaźnik EP oraz pozostałe wskaźniki znajdziesz w projekcie budowlanym

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Największy wpływ będzie miał miało źródło ciepła czyli sposób i ogrzewamy nasz dom

Janusz
Janusz
3 lat temu

Pompa ciepła będzie generować jeden z najniższych współczynników EP

Gabi
Gabi
3 lat temu

Ma znaczenie czy pomp ciepła jest powietrzna czy gruntowa jeżeli chodzi o generowanie tego współczynnika ?

Instalator
Instalator
3 lat temu
Reply to  Gabi

Nie ma to praktycznie żadnego znaczenia, oba źródła ciepła są odnawialne i nie generują bezpośrednio żadnego zanieczyszczenia

6
0
Podziel się swoją opiniąx