Co wpływa na wartość wskaźnika EP
Co wpływa na wartość wskaźnika EP
18 marca 2021
Jakie są obowiązki kierownika budowy
Jakie są obowiązki kierownika budowy.
21 marca 2021

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Programy termomodernizacyjne i obecnie proponowane dofinansowania na wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła takich jak np. kotły węglowe na niskoemisyjne źródła ciepła takie jak pomp ciepła powodując iż zainteresowanie wymiany popularnego kopciucha na pompy ciepła jest ogromne. Czy jednak w każdym przypadku ogrzewanie starego domu za pomocą pompy ciepła będzie opłacalne ?

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła

Kwestia kluczową przy analizie opłacalności inwestycji w ogrzewanie starego domu za pomocą pompy ciepła będą 2 aspekty. Po pierwsze należało by oszacować jakie będzie zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku a po drugie czy nasz dom grzejemy za pomocą ogrzewania podłogowego czy za pomocą wysokotemperaturowych grzejników.

Stare budowane kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu charakteryzują się dość wysokim współczynnikiem zapotrzebowania energetycznego na poziomie ok. 100 kWh/m² ( przypadku budynku o słabej izolacji cieplnej. Tak wysokie zapotrzebowanie powoduje iż moc grzewcza naszego urządzenia musi być relatywnie duża co z automatu powoduje w przypadku pompy ciepła większe zużycie prądu potrzebnego do jej pracy.

Dla przykładu dom słabo izolowany o powierzchni 150 m2 będzie potrzebował urządzenia o mocy około 15 kW gdzie przy dobrej izolacji budynek o takiej samej powierzchni potrzebował już będzie tylko około 8 kW mocy szczytowej. Oczywiście są to wartości czysto teoretyczne i już w przypadku konkretnego doboru mocy należało by wykonać tzw. OZC.

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki przy pompie ciepła

Pompa ciepła jako niskotemperaturowe źródło ciepła pracuje z największą wydajnością przy niskich temperaturach na wyjściu tzw. LWT , i tak dla przykładu COP dla temperatury na zewnątrz – 7 stopni Celsjusza ( czym jest COP wyjaśnialiśmy tutaj ) pompa ciepła Kaisai arctic r32 model KHC-08RY1 w temperaturze wody wyjściowej na poziomie 30 stopni czyli takiej jaka jest optymalna w ogrzewaniu podłogowym bezie wynosił 3,97 ( czyli z 1 kW dostarczonej energii do urządzenia otrzymamy 3,97 kW ). W przypadku klasycznych grzejników dla takiej samej temperatury zewnętrznej czyli – 7 stopni, temperatura wody w układzie grzewczym tak by zabezpieczyć komfort grzewczy będzie oscylować w granicach 60 stopni Celsjusza. COP jaki pompa ciepła jest wstanie osiągnąć wyniesie tylko 1,87.

Tak samo będzie z wydajnością samego urządzenia gdzie dla takiej samej temperatury zewnętrznej czyli -7 stopni Celsjusza wydajność tej samej pompy ciepła będzie dużo mniejsza jeżeli mamy grzejniki niż podłogówkę. Jeżeli odniesiemy się do wyżej omawianego modelu to w przypadku ogrzewania podłogowego wydajność będzie wynosić 7,27 kW a w przypadku grzania za pomocą grzejników to samo urządzenie będzie miało już wydajność na poziomie 5,07 kW. Tak więc tylko i wyłącznie przez zwiększenie temperatury wody w układzie grzewczym wydajność spada o ponad 2 kW.

Ogrzewać stary dom za pomocą pompy ciepła czy nie ?

W przypadku wstawienia pompy ciepła do domu który nie ma izolacji termicznej, posiada stare dziurawe okna i nieocieplony dach oraz stare żeliwne grzejniki, nie będzie to miało uzasadnienia ekonomicznego gdyż rachunki z prąd będą bardzo wysokie. Jednak w przypadku wykonania termomodernizacji czyli ocieplenia ścian zewnętrznych oraz dachu, wymiany starej stolarki okiennej na nową oraz instalacji nowych niskotemperaturowych grzejników taka instalacja będzie mieć sens. Koszty ogrzewania takiego domu powinny być co najmniej takie same jak koszty ogrzewania węglem lub pelletem a dodatkowo uwolnimy się od funkcji palacza we własnym domu gdyż raz ustawiona pompa ciepła pracuje w sposób bezobsługowy.

Czyli podsumowując najpierw porządna termomodernizacja domu a dopiero później instalacja pompy ciepła.

ogrzewanie

Pompa Ciepła

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Programy termomodernizacyjne i obecnie proponowane dofinansowania na wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła takich jak np. kotły węglowe na niskoemisyjne źródła ciepła takie jak pomp ciepła powodując iż zainteresowanie wymiany popularnego kopciucha na pompy ciepła jest ogromne. Czy jednak w każdym przypadku ogrzewanie starego domu za pomocą pompy ciepła będzie opłacalne ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Igor
Igor
1 rok temu

Artykuł super Nie wiedziałem że aby pompach ciepła dobrze. zdrożała to trzeba ją dobierać

Irenka
Irenka
10 miesięcy temu
Reply to  Igor

Chyba działała 🙂

Grażyna
Grażyna
1 rok temu

Sąsiada tak wkręciła pewna firma na montaż pompy ciepła, ma stary nie ocieplony dom i jak zapłacił tysiąc złotych za ogrzewanie miesięcznie to wrócił do palenia kopciuchem

Helloboy
Helloboy
11 miesięcy temu
Reply to  Grażyna

Dobierali ta pompe ciepła, robili OZC czy tak tylko na „pałę” pompę wstawili ?

Bob Budowniczy
Bob Budowniczy
1 rok temu

Starego domu nie opłaca się ogrzewać pompą ciepła i tyle w temacie

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Bob Budowniczy

Jeżeli jest dobrze izolowany, są powymieniane okna i drzwi to będzie się opłacać

Bożenia
Bożenia
1 rok temu
Reply to  Bob Budowniczy

Opłaca się tylko trzeba dobrze zaizolować ściany, dach, powymieniać okna i drzwi

Ola
Ola
10 miesięcy temu
Reply to  Bob Budowniczy

Też uważam że się nie opłaca

Jaruś
Jaruś
10 miesięcy temu
Reply to  Bob Budowniczy

Zależy czy jest podłogówka czy kaloryfery

Barosz
Barosz
1 rok temu

Obecnie płacę za ogrzewanie prawie 1000 zł miesięcznie ile mógłbym płacić jeżeli zainstalowałbym pompę ciepła ?

Romek
Romek
1 rok temu
Reply to  Barosz

Ile spali benzyny czerwony samochód ?

Beniamin
Beniamin
1 rok temu

Nie każdy stary dom nadaje się do tego by ogrzewać go pompą ciepła

Jowita
Jowita
1 rok temu
Reply to  Beniamin

Mieliśmy w planach ogrzewanie takiego starego domu pompą ciepła ale po dokonaniu audytu energetycznego zrezygnowaliśmy z tych planów

Franciszek
Franciszek
1 rok temu

Stary dobrze ocieplony dom i grzejniki. Jaka pompę ciepła wybrać ?

Jarosław
Jarosław
1 rok temu
Reply to  Franciszek

Musi być wysokotemperaturowa jeżeli chcesz grzać za pomocą grzejników

Serwisant
Serwisant
9 miesięcy temu
Reply to  Franciszek

Jak masz grzejniki to sobie daruj pompę ciepła

Tymoteusz
Tymoteusz
1 rok temu

Stary, źle zaizolowany dom nie nadaję się aby go ogrzewać pompą ciepła i kropka

Bogumił
Bogumił
1 rok temu

Planujemy kupić przedwojenny dom wybudowany z kamienia, czy warto do takiego domu zainstalować pompę ciepła ?

Bożenia
Bożenia
1 rok temu

Co sądzicie o takim pomyśle by teraz zainstalować pompę ciepła a dopiero za rok zrobić ocieplenie i powymieniać okna ?

Wiesiek
Wiesiek
1 rok temu

Pompa ciepła to przereklamowane dziadostwo

20
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x