Fakty i mity na temat odkurzaczy centralnych
Fakty i mity na temat odkurzaczy centralnych
21 stycznia 2016
Wykorzystanie mozaiki w łazience
24 stycznia 2016
Pokaż wszystkie
Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP

Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP

Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką skuteczność w swoim działaniu posiada pompa ciepła, należy zapoznać się ze współczynnikiem COP. Jest to stosunek otrzymanej ilości ciepła w skraplaczu do zużytej energii napędowej

pompa-ciepła-NK

To, czy pompa będzie działała w efektywny sposób, zależy w dużej mierze od temperatury górnego źródła ciepła czyli temperatury, jaką urządzenie osiąga wewnątrz. Taka temperatura powinna być możliwe jak najniższa. Przekłada się to wtedy na wyższą efektywność pompy ciepła. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie domu pompą ciepła, to powinniśmy mieć do dyspozycji dużo systemów grzewczych. Mogą nimi być ogrzewanie podłogowe, ścienne czy grzejniki niskotemperaturowe. Dzięki temu, temperatura zasilania całego systemu pompy ciepła będzie niska i nie będzie wyższa niż 55 stopni Celsjusza.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na efektywność pompy ciepła jest temperatura źródła dolnego, czyli środowiska z którego pobieramy ciepło. Należy pamiętać, że również w pompie ciepła, energia elektryczna jest potrzebna do napędzania całego urządzenia. Dzięki niej, możliwe jest podniesienie temperatury czynnika roboczego do wyższej wartości. Dzięki temu, możliwe będzie praktyczne zastosowanie zawartego w nim ciepła pobranego z otoczenia.  

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na efektywność pompy ciepła jest temperatura źródła dolnego, czyli środowiska z którego pobieramy ciepło. Należy pamiętać, że również w pompie ciepła, energia elektryczna jest potrzebna do napędzania całego urządzenia. Dzięki niej, możliwe jest podniesienie temperatury czynnika roboczego do wyższej wartości. Dzięki temu, możliwe będzie praktyczne zastosowanie zawartego w nim ciepła pobranego z otoczenia.

To, czy pompa ciepła będzie efektywna w swoim działaniu, zależy również od warunków, w jakich funkcjonuje. Im mniejsza różnica między temperaturami dolnego i górnego źródła, tym bardziej wydajna jest pompa ciepła, a współczynnik COP wyższy. Wpływ na efektywność pompy ma również jej lokalizacja oraz warunki atmosferyczne jakie panują zimą. Aby uzyskać niską temperaturę zimą, należy wykorzystać do napędzania pompy wodę gruntową. Jeśli jednak temperatury zimą są wyższe niż zwykle, możemy wykorzystać powietrze do pompy ciepła.

Jeśli tylko wybierzemy dobrą pompę ciepła, jej efektywność może osiągnąć nawet 500%. Powietrzna pompa ciepła w słoneczny dzień może osiągnąć COP na poziomie 5-6, co oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej pompa ciepła wytworzy 5-6 kW energii cieplnej w postaci ciepłej wody. Nawet jeśli temperatura na zewnątrz spadnie do 10 stopni Celsjusza, pompa nadal będzie funkcjonowała efektywnie. W porównaniu do kotłów olejowych i gazowych i tak pompa ciepła jest znacznie lepsza. Wymienione urządzenia osiągają zaledwie 105 – 110%, co oznacza, że z 1kW energii dostarczonej, otrzymamy 1,05 – 1,1 kW energii cieplnej.

Dzięki pompie ciepła otrzymasz 75 % darmowej energii

Najlepiej, pompy ciepła sprawdzają się w surowym klimacie skandynawskim, gdzie wiele osób wykorzystuje to źródło energii odnawialnej. W Polsce, niestety nadal panuje przekonanie, że nasz klimat nie jest wystarczający do tego, aby pompa mogła działać w naprawdę efektywny sposób. Jest to jednak błędne podejście do tematu. Nawet w naszym klimacie, wtedy gdy występują ujemne temperatury, pompy mogą działać skutecznie. Oczywiście, trzeba być przygotowanym na bardzo zimne, zimowe dni, kiedy temperatury spadają do -15 stopni Celsjusza. Jednak, takie mrozy zdarzają się relatywnie rzadko. Nie należy myśleć, że w takie dni pompa w ogóle nie działać. Działa, ale w mniej efektywny sposób ( tutaj nasz artykuł wyjaśniający dlaczego pompa ciepła grzeje w minusowych temperaturach )

Pompa ciepła

Zobacz na naszym portalu dział tematyczny poświęcony pompa ciepła i sprawdź dlaczego są one coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym.

Zobacz

Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką skuteczność w swoim działaniu posiada pompa ciepła, należy zapoznać się ze współczynnikiem COP. Jest to stosunek otrzymanej ilości ciepła w skraplaczu do zużytej energii napędowej

Należy pamiętać, że pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła. Można dzięki niej ogrzać wodę do temperatury 55-60°C, co jest zupełnie wystarczające, aby cieszyć się z wody, która faktycznie będzie komfortowa w użyciu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek Staszuk
Janek Staszuk
5 lat temu

Czyli zamiast rachunu za 500 zł mamy za 100 🙂

1
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x