Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP
Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką skuteczność w swoim działaniu posiada pompa ciepła, należy zapoznać się ze współczynnikiem COP. Jest to stosunek otrzymanej ilości ciepła w skraplaczu do zużytej energii napędowej
To, czy pompa będzie działała w efektywny sposób, zależy w dużej mierze od temperatury górnego źródła ciepła czyli temperatury, jaką urządzenie osiąga wewnątrz. Taka temperatura powinna być możliwe jak najniższa. Przekłada się to wtedy na wyższą efektywność pompy ciepła. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie domu pompą ciepła, to powinniśmy mieć do dyspozycji dużo systemów grzewczych. Mogą nimi być ogrzewanie podłogowe, ścienne czy grzejniki niskotemperaturowe. Dzięki temu, temperatura zasilania całego systemu pompy ciepła będzie niska i nie będzie wyższa niż 55 stopni Celsjusza.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na efektywność pompy ciepła jest temperatura źródła dolnego, czyli środowiska z którego pobieramy ciepło. Należy pamiętać, że również w pompie ciepła, energia elektryczna jest potrzebna do napędzania całego urządzenia. Dzięki niej, możliwe jest podniesienie temperatury czynnika roboczego do wyższej wartości. Dzięki temu, możliwe będzie praktyczne zastosowanie zawartego w nim ciepła pobranego z otoczenia.
Jeśli tylko wybierzemy dobrą pompę ciepła, jej efektywność może osiągnąć nawet 500%. Powietrzna pompa ciepła w słoneczny dzień może osiągnąć COP na poziomie 5-6, co oznacza, że z 1 kW energii elektrycznej pompa ciepła wytworzy 5-6 kW energii cieplnej w postaci ciepłej wody. Nawet jeśli temperatura na zewnątrz spadnie do 10 stopni Celsjusza, pompa nadal będzie funkcjonowała efektywnie. W porównaniu do kotłów olejowych i gazowych i tak pompa ciepła jest znacznie lepsza. Wymienione urządzenia osiągają zaledwie 105 – 110%, co oznacza, że z 1kW energii dostarczonej, otrzymamy 1,05 – 1,1 kW energii cieplnej.
Najlepiej, pompy ciepła sprawdzają się w surowym klimacie skandynawskim, gdzie wiele osób wykorzystuje to źródło energii odnawialnej. W Polsce, niestety nadal panuje przekonanie, że nasz klimat nie jest wystarczający do tego, aby pompa mogła działać w naprawdę efektywny sposób. Jest to jednak błędne podejście do tematu. Nawet w naszym klimacie, wtedy gdy występują ujemne temperatury, pompy mogą działać skutecznie. Oczywiście, trzeba być przygotowanym na bardzo zimne, zimowe dni, kiedy temperatury spadają do -15 stopni Celsjusza. Jednak, takie mrozy zdarzają się relatywnie rzadko. Nie należy myśleć, że w takie dni pompa w ogóle nie działać. Działa, ale w mniej efektywny sposób ( tutaj nasz artykuł wyjaśniający dlaczego pompa ciepła grzeje w minusowych temperaturach )
Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP
Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaką skuteczność w swoim działaniu posiada pompa ciepła, należy zapoznać się ze współczynnikiem COP. Jest to stosunek otrzymanej ilości ciepła w skraplaczu do zużytej energii napędowej
Należy pamiętać, że pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła. Można dzięki niej ogrzać wodę do temperatury 55-60°C, co jest zupełnie wystarczające, aby cieszyć się z wody, która faktycznie będzie komfortowa w użyciu.
Czyli zamiast rachunu za 500 zł mamy za 100 🙂