Rekuperator z klimatyzacją
Rekuperator z klimatyzacją
5 lutego 2020
żywica do łazienki
Żywica do łazienki
12 lutego 2020
Pokaż wszystkie
Ogrzewania płaszczyznowe – czym jest ten system grzewczy

Ogrzewania płaszczyznowe – czym jest ten system grzewczy

Ogrzewania płaszczyznowe – czym jest ten system grzewczy

Ogrzewanie płaszczyznowe należy do niskotemperaturowych systemów grzewczych dlatego szczególnie polecane jest do ogrzewania za pomocą pompy ciepła. Nazwa tego systemu bierze się stąd iż ciepło przekazywane jest do otoczenia za pomocą przegrody którą najczęściej jest podłoga ale równie dobrze może to być ściana lub sufit. Główna zaletą tego ogrzewania oprócz aspektu ekonomicznego ( grzanie tym systemem ze względu na temperaturę czynnika który wynosi przeważnie około 30 stopni Celsjusza jest dużo tańsze ogrzewanie niż grzanie grzejnikami w których temperatura oscyluje w granicach 55 stopni cenniejsza ) ma także aspekt czysto użytkowy gdyż ten system grzewczy nie ogranicza nam swobody podczas aranżacji wnętrz.

Jakie mamy rodzaje ogrzewania płaszczyznowego ?

Ogrzewanie podłogowe – jest to najpopularniejszy obecnie system grzewczy w Polsce, jak się szacuje blisko 80 % nowo budowanych domów jest właśnie ogrzewane w te sposób. oraz z roku na rok zwiększa się udział tego typu ogrzewania w remontowanych bądź modernizowanych budynkach ze względu na dostępność ogrzewania podłogowego które nie wymaga stosowania nad nim wylewki betonowej bądź wylewki anhydrytowej, tutaj znajdą Państwo przykładowe rozwiązanie tego typu

Należy jednak pamiętać że pośród wszystkich tych systemów będzie on najmniej efektywny a wszystko to przez większy opór cieplny takich materiałów wykończeniowych jak panele lub deski dlatego też zaleca się do tego typu układu by posadzka została wykonana z kamienia lub płytek.

Ogrzewanie ścienne – wybierane w naszym kraju na chwilę obecna w niewielkim stopniu jednak charakteryzujące się najwyższa efektywnością spośród wszystkich tu wymienionych rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. Ogrzewanie tego typu oferuje równy rozkład temperatur zarówno w pionie jak i poziomie.

Należy pamiętać że w przypadku tego typu ogrzewania należy odpowiednio docieplić ściany zewnętrzne oraz co jest pewną wadą tego rozwiązania zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli w pomieszczeniach tak by nie zasłaniać powłoki grzewczej oraz oczywiście pamiętać a najlepiej mieć dokumentację w postaci projektu ogrzewania w jaki sposób rozłożone zostały rury grzewcze tak by podczas np. wiercenia by powiesić obraz lub szafkę nie przedziurawić rury z wodą która doprowadzi do zalania mieszkania.

Ogrzewanie sufitowe ze względu na charakterystykę pracy zalecane jest do pomieszczeń o wysokości powyżej 3 metrów dlatego też taki rodzaj ogrzewania płaszczyznowego znajduje zastosowanie przede wszystkim w rozwiązaniach komercyjnych takich jak; biuro, sklep, hurtownia bądź magazyn.

Niewątpliwie największą zaletą takiego typu ogrzewania jest możliwość szybkiej instalacji systemu grzewczego gdyż nie musimy czekać tak jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania podłogowego aż wyschnie nam posadzka by móc prowadzić następne prace wykończeniowe na obiekcie. Kolejną zaleta jest dowolność aranżacji pomieszczeń gdyż nie musimy brać pod uwagę iż ograniczymy jakimś meblem promieniowanie cieplne. Z wad należy wymienić iż na chwile obecną jest to najdroższy system ogrzewania płaszczyznowego.

Jakie są zalety ogrzewania płaszczyznowego:

Niższe zużycie energii potrzebnej na ogrzanie pomieszczenia a co za tym idzie niższy koszt ogrzewania domu lub mieszkania.

Brak grzejników a co za tym idzie większe możliwości aranżacyjne oraz estetyka samych pomieszczeń.

Równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu

Efekt ciepłej podłogi co jest szczególnie odczuwalne jeżeli wykonamy okładzinę posadzki z płytek ceramicznych, gresowych lub kamienia.

Brak wysuszania powietrza jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania grzejnikowego.

Ogrzewania płaszczyznowe – czym jest ten system grzewczy

Ogrzewanie płaszczyznowe należy do niskotemperaturowych systemów grzewczych dlatego szczególnie polecane jest do ogrzewania za pomocą pompy ciepła. Nazwa tego systemu bierze się stąd iż ciepło przekazywane jest do otoczenia za pomocą przegrody którą najczęściej jest podłoga ale równie dobrze może to być ściana lub sufitGłówna zaletą tego ogrzewania oprócz aspektu ekonomicznego ( grzanie tym systemem ze względu na temperaturę czynnika który wynosi przeważnie około 30 stopni Celsjusza jest dużo tańsze ogrzewanie niż grzanie grzejnikami w których temperatura oscyluje w granicach 55 stopni cenniejsza ) ma także aspekt czysto użytkowy gdyż ten system grzewczy nie ogranicza nam swobody podczas aranżacji wnętrz.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *