pompa ciepła
Jakie zalety ma pompa ciepła typu split ?
17 stycznia 2016
Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP
Jak wygląda efektywność pompy ciepła – współczynnik COP
23 stycznia 2016
Pokaż wszystkie
Fakty i mity na temat odkurzaczy centralnych

Fakty i mity na temat odkurzaczy centralnych

Fakty i mity na temat odkurzaczy centralnych

Wiele osób zastanawia się, czy instalacja systemu centralnego odkurzania to dobry pomysł. Powodem tego są sprzeczne informacje, jakie pojawiają się w sieci na ten temat. Ponadto, niektóre osoby, które korzystały z systemu, były niezadowolone i innym też odradzały jego zakup. Zazwyczaj jednak taka krytyka spowodowana jest złym wykorzystaniem systemu lub nieumiejętnością korzystania z niego.

Zapchanie instalacji – MIT

Jeśli tylko system centralnego odkurzania zostanie zainstalowany w prawidłowy sposób, nie ma takiej możliwości, aby coś się tam zatkało. System zabezpieczony jest przed zasysaniem przedmiotów, które przez przypadek moglibyśmy wciągnąć podczas sprzątania. Dzięki temu, nie ma możliwości, aby dostały się do wnętrza odkurzacza. Zabezpieczenie odkurzacza składa się z następujących elementów:

  • specjalnego przewężenia w gniazdach ssawnych, na których zatrzymają się zbyt duże przedmioty.
  • specjalnego ostrego kolana za gniazdami ssawnymi, które mają za zadanie zatrzymać przedmioty zbyt długie do pokonania instalacji w ścianach.
  • łagodnego łuki i inne kształtki przeznaczone do prowadzenia instalacji.

Dzięki wymieniowym powyżej zabezpieczeniom, możemy swobodnie korzystać z odkurzacza, bez obawy że się zatka.Łatwy w noszeniu wąż giętki – FAKT

Wszystkie węże giętkie, jakie posiada system aeroVac są bardzo lekkie i odporne na złamania czy zagięcia. Dlatego, nie będziemy mieli problemów z ich rozprowadzaniem po domu. Wszystko odbywało się będzie w bardzo prosty i przyjemny sposób. Na pewno obsługa węża jak i całego systemu nie sprawi nam większych problemów podczas użytkowania. Wąż zapewnia możliwość sprzątania do 15 metrów od gniazda ssawnego. Dzięki temu, swobodnie będziemy mogli wysprzątać sporą część domu zanim będziemy musieli przełożyć wąż do kolejnego gniazda.

Węże giętkie, które obecnie są do kupienia, odznaczają się wysoką trwałością i znakomitą jakością wykonania. Dzięki temu, będziemy mogli z nich korzystać przez bardzo długi czas. Praktycznie każdy wąż posiada specjalny wyłącznik w uchwycie, dzięki któremu możemy zdalnie wyłączyć lub włączyć odkurzacz. Nie będziemy musieli dzięki temu wyjmować węża giętkiego z gniazda w ścianie. Możliwe jest nabycie węża giętkiego w następujących długościach: (6 m, 7.5 m, 9 m, 10,5 m, 12 m, 15 m)

Jeśli mamy duży, piętrowy dom, warto zakupić specjalne zestawy do sprzątania, które znajdą się na każdej kondygnacji domu. To ułatwi proces sprzątania i usprawni działanie całego systemu. Możemy również zdecydować się na zakup systemu do sprzątania garażu. Jak wiadomo, podłoga w garażu może być brudna ze względu na zanieczyszczenia, które spadają z kół samochodu. Nie warto używać do jego sprzątania tego samego węża giętkiego, który wykorzystywany jest do sprzątania domu. Dlatego, warto wyposażyć garaż w gniazdo ssawne i skorzystać z dodatkowego węża przeznaczonego tylko do sprzątania powierzchni garażowej. Będziemy mogli taki system wykorzystać zarówno do sprzątania garażu jak i samego samochodu.

zasada-dzialaniaRoztocza i mikroorganizmy w rurach – MIT

Absolutnie kompletną bzdurą jest, że roztocza i mikroorganizmu gromadzą się w ścianach rur. Zdecydowanie do takich sytuacji nie dochodzi, ponieważ prędkość przepływu powietrza w rurach w prawidłowo zaprojektowanej instalacji przekracza 100 km/h. Siła przepływu zanieczyszczeń przez rurę jest tak duża, że żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy nie będą w stanie przykleić się do ścian przewodów instalacyjnych. Warto również dodać, że gniazda ssawne odznaczają się wysoką szczelnością. Stanowią niezawodną barierę między pomieszczeniem mieszkalnym a instalacją odkurzacza centralnego. Żadne zanieczyszczenia, które zostaną wessane do węża giętkiego nie wydostaną się na powierzchnie mieszkania. Tego możemy być pewni.

Skażenie instalacji centralnego odkurzania – MIT

Warto również obalić mit o tym, że może dojść do skażenia instalacji centralnego odkurzania. Na pewno nie będzie takiej sytuacji jak w przypadku instalacji wentylacji czy klimatyzatora, ponieważ są to zupełnie inne systemy. Warto podkreślić, że instalacja wentylacyjna lub klimatyzacyjna dostarcza do pomieszczeń powietrze, którym potem oddychamy, natomiast instalacja odkurzacza wydmuchuje powietrze na zewnątrz. Większe zagrożenie występuje wiec w przypadku korzystania z instalacji klimatyzacyjnej, ponieważ możemy wtedy mieć do czynienia z bakterią Legionellą pneumopilią, których naturalnym środowiskiem są zbiorniki wodne, a do instalacji wentylacyjnej dostają się np. z instalacji nawilżającej powietrze. Dlatego, w przypadku systemu centralnego odkurzania nie może być mowy o takich zagrożeniach, jakie pojawiają się w przypadku klimatyzacji czy wentylacji. W przypadku odkurzacza centralnego, powietrze wydmuchiwane jest z domu. Oznacza to, że właśnie tych bakterii się pozbywamy.

 

cykloniczne-split-introObecność filtra w odkurzaczu centralnym – FAKT

W każdym odkurzaczu centralnym aeroVac znajduje się filtr, który oczyszcza powietrze zanim zostanie ono wydmuchane na zewnątrz. Dzięki temu, możemy mieć czyste sumienie, że nie zanieczyszczamy środowiska. W takich urządzeniach zastosowane są specjalne, zaawansowane filtry, które wykorzystują siłę odśrodkową. Wspierane są one przez filtry elektrostatyczne.

W odkurzaczach centralnych typu split dodatkowo znajduj się filtr włosów. Włosy są zanieczyszczeniami bardzo trudnymi w separacji, więc specjalne filtry docenią zarówno posiadacze zwierząt jak i właściciele domów wyłożonych wykładzinami dywanowymi.

W tańszych systemach możemy znaleźć filtry worków odwróconych. Odznaczają się one zdolnością do samooczyszczenia, jednak lubią się również odczepiać, co może się okazać zawodne. Na takie systemy na pewno nie powinniśmy się decydować, ponieważ na dłuższą metę nie będziemy z nich zadowoleni. Jednak, w odkurzaczach aeroVac znajdują się worki papierowe na świeci, jednak są one wykonane z najwyższej jakości materiałów. Ponadto, firma, która je produkuje oferuje możliwość zamontowania ich przy jednostce centralnej. Dzięki temu, można będzie uzyskać pewność, że wszystko odbywało się będzie w sprawdzony sposób i nie dojdzie do odczepienia takiego worka. Jednak, należy kupować worki najwyższej jakości i korzystać z usług firm znających się na ich montażu. Wymiana takiego worka konieczna będzie zaledwie 2 razy do roku ze względu na ich dużą pojemność. Możemy zdecydować się albo na worki odwrócone albo jednorazowe worki papierowe.

Drogi system – MIT

Wiele osób uważa, że system odkurzania centralnego jest bardzo drogi. Nic bardziej mylnego. Poza tym, zainstalowanie takiego systemu może zwiększyć wartość posiadanego domu. Zdecydowanie, będziemy zadowoleni z takiej inwestycji, ponieważ system centralny jest na tyle wytrzymały, że będzie pracował dużo dłużej niż niejeden system przenośny.

Warto pomyśleć o instalacji już na etapie budowy domu. Wystarczy, że zainstalujemy samą instalację ukrytą w ścianach bez samego systemu. To jest naprawdę niedrogie, a zaoszczędzi nam kłopotów w przyszłości. Zawsze możemy się wtedy zdecydować na odkurzacz centralny bez większych problemów. Instalacja takich rur znajdujących się w ścianach wyniesie od 150 do 300 zł za jeden punkt.

Z biegiem czasu spada siła ssania – MIT

Wielką zaletą system aeroVac jest to, że jej siła ssania nie spada z biegiem korzystania z urządzenia. Nawet gniazdka usytuowane najdalej od jednostki centralnej zapewniają podciśnienie niespotykane przy systemach przenośnych. System działa w tak dobry i niezawodny sposób dzięki umieszczonym w nim silnikom Ametek, które zostały zaprojektowanych specjalnie do współpracy z odkurzaczami centralnymi.


 Odkurzacze centralne do kupienia w naszym sklepie

Odkurzacze centralne – Remont

Odkurzacze centralne – Remont

Innowacyjnym rozwiązaniem do nowoczesnych domów są odkurzacze centralne, wszystkie jego części mechaniczne znajdują się w specjalnym pomieszczeniu technicznym, które należy wygospodarować w domu

Zobacz: remont.biz.pl/sklep/867-odkurzacze-centralne

 


Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Kurowski
Jan Kurowski
8 lat temu

Jestem w trakcie budowy domu, poszukuję firmy montującej odkurzacze, jak by ktos miał namiary to proszę napisac. Jestem ze Szczecina

Remontowo
Remontowo
8 lat temu

Bardzo trafny artykuł. Coraz więcej klientów budując dom, decyduje się na odkurzacz centralny. Pozdrawiam

2
0
Podziel się swoją opiniąx