Zbiornik szambo na zgłoszenie czy pozwolenie budowlane
Zbiornik szambo na zgłoszenie czy pozwolenie budowlane
2 lutego 2020
Rekuperator z klimatyzacją
Rekuperator z klimatyzacją
5 lutego 2020

Odkurzacz centralny – jak działa ten system ?

Na pewno planując budowę lub remont domu słyszałeś o systemie instalacji odkurzacza centralnego, zobacz czym jest ten system oraz na jakiej zasadzie działa. Postaramy się w tym wpisie na naszym blogu w krótki i przejrzysty sposób przedstawi ten system rozwieje nasuwające się wątpliwości oraz wyjaśni jakie zalety niesie za sobą wprowadzenie tego systemu do sprzątania w swoim domu.


Odkurzacz którego nie widać.

Instalując u siebie w domu odkurzacz centralny w pomieszczeniach będziemy mieć tylko estetyczne gniazda ssące do których podpinamy rurę zestawu sprzątającego dzięki czemu w wygodny sposób bez noszenia odkurzacza jesteśmy wstanie odkurzyć cały nasz dom lub mieszkanie. Kurz oraz zabrudzenia zostają następnie poprzez system rur ukrytych w ścianach lub stropie doprowadzone do jednostki centralnej która przeważnie umieszczona jest w kotłowni lub garażu. Umieszczenie odkurzacza w tych pomieszczeniach przyczynia się zwiększenia komfortu sprzątania oraz wyeliminowaniu hałasu podczas samego odkurzania ( jest słyszalny jedynie niewielki szum )

Zalety systemu centralnego odkurzania

Czyste powietrze – zanieczyszczenia oraz kurz nie trafiają tak jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego odkurzacza powrotem do domu lub mieszkania a zostają „wyrzucone” na zewnątrz za pomocą jednostki centralnej.

Zasięg – w tradycyjnych odkurzaczach rura do sprzątania jest bardzo krótka co przekłada się na komfort samego sprzątania. W zestawach do sprzątania instalowanych w odkurzaczach centralnych standardowa rura ma długość aż 9 m.

Moc urządzenia – rozporządzenie unia europejskiej ograniczyło moc tradycyjnych odkurzaczy do 900 W. Ograniczenie to nie dotyczy jednak odkurzaczy centralnych które mają moc kilkukrotnie większą a co za tym idzie zwiększona moc ssania która pozwala na dużo lepsze sprzątanie.

Pojemność – tak jak i moc jest kilkukrotnie większa w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza dzięki czemu samo opróżnianie lub wymianę worków można przeprowadzić o wiele rzadziej niż przy tradycyjnym systemie.

Wygoda - nie trzeba nosić urządzenia z jednego pomieszczenia lub pokoju do kolejnego ani wnosić samego odkurzacza po schodach. Zamiast tego przenosisz jedynie lekką rurę wykonaną przeważnie z PCV.

Odkurzacze centralne NK

Odkurzacz centralny

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony odkurzaczom centralnym i sprawdź dlaczego warto taki system zainstalować u siebie w domu lub mieszkaniu.

Zobacz

Odkurzacz centralny – jak działa ten system.

Na pewno planując budowę lub remont domu słyszałeś o systemie instalacji odkurzacza centralnego, zobacz czym jest ten system oraz na jakiej zasadzie działa. Postaramy się w tym wpisie na naszym blogu w krótki i przejrzysty sposób przedstawi ten system rozwieje nasuwające się wątpliwości oraz wyjaśni jakie zalety niesie za sobą wprowadzenie tego systemu do sprzątania w swoim domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomka
Tomka
2 lat temu

Trzeba robić projekt na to ?

1
0
Podziel się swoją opiniąx