Elektryczna mata grzewcza pod płytki
Elektryczna mata grzewcza pod płytki
17 lutego 2021
Panele drewniane, laminowane czy winylowe – co wybrać
Panele drewniane, laminowane czy winylowe – co wybrać?
23 lutego 2021
Pokaż wszystkie
Tanie ogrzewanie domu kotłem na drewno

Tanie ogrzewanie domu kotłem na drewno

Tanie ogrzewanie domu kotłem na drewno.

Nieustannie wzrastające ceny nośników energii skłaniają nas do poszukiwania taniego źródła energii cieplnej dla naszego domu. Jednym z rozwiązań które zapewnią nam relatywnie tani koszt ogrzewania są kotły spalające drewno. Urządzenia takie można podzielić ze względu na proces spalania na; kocioł spalania dolnego lub górnego oraz na kocioł zgazywujący drewno, który charakteryzować się będzie najwyższa sprawnością wśród wszystkich tutaj wymienionych.

Kocioł na drewno

Drewno oraz biomasa to jedne z najtańszych oraz łatwo dostępnych nośników energii, oraz co jest warte podkreślenia możemy przy odpowiedniej gospodarce surowcowej dość łatwo odtworzyć ich zasoby w przeciwieństwie do chociażby zasobów paliw kopalnianych. Co prawda dobre drewno opałowe kosztuje mniej więcej tyle ile dobrej jakości węgiel ale jak pisaliśmy powyżej jest surowcem odnawialnym.

Należy pamiętać iż w masie drewna zaledwie 20 % stanowią nielotne związki węgla spalające się na ruszcie kotła pozostałą część stanowią związki lotne spalające się nad rusztem, dla porównania w węglu związki nielotne stanowią 80 %. Zaleta drewna jest również fakt iż może ono posłużyć nam jako źródło energii potrzebne w procesie spalania w kominkach co przy zastosowaniu systemu DGP pozwala tanio ogrzać cały dom.

Jaki wybrać kocioł na drewno ?

Zaleta kotłów spalających drewno jest ich prosta budowa, która równocześnie przekłada się na dość niską cenę samego urządzenia. Dobrej klasy kocioł na drewno można już kupić za kilka tysięcy co stanowi ciekawą alternatywę dla chociażby pomp ciepła których ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę dostępnych kotłów ze względu na sposób spalania drewna:

Kocioł na drewno spalania górnego – to najtańsza i najprostsza konstrukcja która jednak uniemożliwią spalanie znacznej części związków lotnych co przekłada się na niska sprawność samego urządzenia oraz dużą emisja substancji szkodliwych do atmosfery takich jak np. tlenki węgla

Palenisko, ogień - K1

Kocioł na drewno spalania dolnego – kocioł taki charakteryzuje się dużo większą sprawnością niż kocioł ze spalaniem górnym oraz mniejszą emisja szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Kotły takie są już uzbrojone w sterowanie które za pomocą wentylatorów może regulować pracę paleniska dzięki czemu jesteśmy wstanie dopasować intensywność spalania do aktualnego zapotrzebowania na moc grzewczą.

Kocioł zgazywujący drewno – to już prawdziwie mistrzowska klasa jeżeli chodzi o rodzaj kotłów na drewno. Kotły takie charakteryzują się największą sprawnością oraz minimalną emisja zanieczyszczeń przedostających się do powietrza dzięki czemu w znaczący sposób przyczyniają się do eliminacji zjawiska tzw. smogu z naszego otoczenia. Pokrótce ( więcej o tym kotle w naszym poprzednim wpisie dostępnym tutaj ) opisując zasadę działania tego kotła; w procesie spalania dochodzi najpierw do wysuszenia i uwolnienia związków lotnych zawartych w drewnie, które następnie są spalane w temperaturze dochodzącej do 1000°C. Proces ten umożliwia dopalanie się spadających z rusztu cząstek stałych oraz powoduje zmniejszenie emisji tlenku węgla i węglowodorów.

Czy kocioł zgazowujący drewno to dobra inwestycja dla domu

Czy kocioł zgazowujący drewno to dobra inwestycja dla domu?

Obecnie na rynku, można znaleźć mnóstwo źródeł ciepła, jednakże nie wszystkie z nich są tak idealne, jak może się wydawać. Większość z nich nie sprawdza się tak, jak powinni, dlatego też nie są dobrą inwestycją dla każdego budynku. Ostatnio bardzo dużo mówi się o nowoczesnym piecu zgazowującym drewno, który charakteryzuje się przede wszystkim niezawodnością.
Czytaj dalej

Tanie ogrzewanie domu kotłem na drewno.

Nieustannie wzrastające ceny nośników energii skłaniają nas do poszukiwania taniego źródła energii cieplnej dla naszego domu. Jednym z rozwiązań które zapewnią nam relatywnie tani koszt ogrzewania są kotły spalające drewno. Urządzenia takie można podzielić ze względu na proces spalania na; kocioł spalania dolnego lub górnego oraz na kocioł zgazywujący drewno, który charakteryzować się będzie najwyższa sprawnością wśród wszystkich tutaj wymienionych.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

15 Komentarze

 1. Jowita pisze:

  Jak ma ktoś własne drewno z lasu to ogrzewanie będzie miał za darmo 🙂

 2. Romek pisze:

  Jak ktoś szuka najtańszego źródła ciepła to chyba nic tańszego niż piec na drewno nie znajdzie

 3. Iza pisze:

  Ile taki piec może miesięcznie spalić drewna ?

 4. Janusz pisze:

  Jakie drewno spalacie w takich piecach ?

 5. Katarzyna pisze:

  Można taki piec zainstalować jeżeli ma się wszędzie ogrzewanie podłogowe ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *