Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie
Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie?
15 stycznia 2021
Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok
Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok
19 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem.

Kominek w domu lub mieszkaniu to nie tylko ciekawy element aranżacji wnętrza ale równie dobrze może służyć jako główne lub jeżeli ogrzewamy za pomocą np. pompy ciepła rezerwowe źródło ogrzewania domu lub mieszkania. Uwzględniając kominek w naszym systemie grzewczym do wyboru mamy dwie możliwości a mianowicie; kominek powietrzny z systemem DGP czyli dystrybucji gorącego powietrza oraz kominek z płaszczem wodnym. W naszym bieżącym wpisie przyjrzymy się rozwiązaniu które oparte jest na rozwiązaniu DGP.

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem
Schemat DGP - Dystrybucja gorącego powietrza

Kominek powietrzny z systemem DGP

System ten opiera się na dystrybucji gorącego powietrza do konkretnych pomieszczeń za pomocą przewodów wentylacyjnych które dla minimalizacji strat energii są dodatkowo izolowane. DGP można podzielić ze względu na sposób dystrybucji tego powietrza na dwa systemy a mianowicie system grawitacyjny czyli taki w którym powietrze doprowadzane do konkretnych pomieszczeń na zasadzie swobodnego przepływu gorącego powietrza oraz system wymuszony czyli taki w którym kanały podłączone są do centrali lub turbiny która wymusza mechaniczny przepływ gorącego powietrza.

O ile system grawitacyjny jest tańszy niż system wymuszony to należy pamiętać iż długości przewodów będą w nim mocno ograniczone do długości około 4 mb w przeciwieństwie do odległości jakie możemy uzyskać w systemie wymuszonym które to wynoszą 10 mb, czyli system wymuszony będzie dużo wydajniejszy.

Należy również zaznaczyć iż prawidłowo zaprojektowany i wykonany system DGP pozwala na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych na ogrzewanie naszego domu lub mieszkania to po pierwsze a po drugie stanowi doskonałą rezerwę grzewczą w przypadku awarii prądu gdy grzejemy np. za pomocą ogrzewania na podczerwień lub braku dostaw gazu w sytuacji gdy ogrzewamy kotłem gazowym zabezpieczając nam wysoki komfort termalny do czasów usunięcia ewentualnej awarii w sieci przesyłowej.

Kiedy wybrać kominek z DGP

Kominek z systemem DGP powinien zostać zaplanowany już na etapie projektu domu lub mieszkania, pozwoli nam to na optymalne usytuowanie samego kominka jak i na prawidłowe rozmieszczenie samych przewodów dystrybucji gorącego powietrza.

Jaki system DGP wybrać?

W mieszkaniu lub małym domu doskonale sprawdzi się system DGP grawitacyjny należy tylko ze względu na krótsze odcinki przewodów wentylacyjnych zaplanować kominek w miarę na środku domu lub mieszkania. W przypadku domów o większej powierzchni lub piętrowych należy wybrać system DGP który oparty jest na wymuszonym obiegu gorącego powietrza, gdyż wentylatory lub turbiny przetoczą nam powietrze nawet do najbardziej odległego zakątka domu. W rozwiązaniu takim oraz przy założeniu iż kominek mamy zainstalowany na środku domu to rozpiętość takiego budynku czyli jego szerokość może sięgać 20 m. Koleją zaletą obiegu wymuszonego jest fakt iż w przeciwieństwie do rozwiązania grawitacyjnego mamy możliwość regulacji ilości gorącego powietrza czyli możemy kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

Rekuperator a kominek
Kominek

Jaki wybrać kominek w systemie DGP

Pierwszą żelazną zasadą jaką mamy się kierować jest fakt iż wybieramy kominek z zamkniętym paleniskiem który umożliwia regulację tempa spalania co z kolei wpływa na minimalizację ryzyka przegrzania się pomieszczeń. Regulacja tak pozwala nam na dłuższy czas spalania drewna w kominku co minimalizuje czynności związane z samym paleniem, dokładaniem drewna itp., ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w nocy. Regulacja tempa przyczyni się również do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu gdyż mniej drewna będziemy potrzebować.

Druga zasadą jaka powinniśmy się kierować jest prawidłowe dobranie mocy, tutaj pomocny może być nasz poprzedni wpis, który jest dostępny tutaj

Jaki rodzaj turbiny wybrać w systemie wymuszonym DGP

Producenci systemów dystrybucji gorącego powietrza oferują dwa rodzaje turbin a mianowicie; turbina podciśnieniowa oraz turbina nadmuchowa.

Turbinę podciśnieniową montuje się poza wkładem kominkowym dzięki dużej jej przepustowości odznacza się dużą wydajnością oraz liczbą pomieszczeń do których potrafi w efektywny sposób tłoczyć powietrze ( do 10 pomieszczeń ).

Z kolei turbina nadmuchowa to urządzenie umieszczane pod wkładem kominkowym które zamiast zasysać to wpycha powietrze czyli jest tzw. urządzeniem na zimne powietrze, należy mieć jednak świadomość iż tego rodzaju turbina będzie miała dużo mniejszą wydajność niż taka sama turbina podciśnieniowa.

Kominek - turbina
Przykładowa turbina w systemie DGP

Jakie przewody zastosować w systemie DGP ?

Stosowane są tu przewody o średnicach od 120 do 160 mm które najczęściej wykonane są z aluminium lub w przypadków dłuższych odcinków wykonanych ze stali. Nie zależnie od rodzaju materiału z którego zostały wykonane przewody należy je bezwzględnie zaizolować termicznie która nie tylko ograniczy straty ciepła i stłumi hałas, ale także zapobiegnie skraplaniu pary wodnej na ścianach kanałów w momencie wytrącenia punktu rosy.

Kominek - kratka
Przykładowa kratka w systemie DGP

Nawiewniki w systemie DGP

Tutaj do wyboru mamy dwa rozwiązania; kratki ścienne i anemostaty sufitowe, podczas ich montażu przestrzegamy takich samych wytycznych jak podczas montażu rekuperacji czyli nie staramy się je w ten sposób umiejscowić żeby nie nawiewać ciepłego powietrza bezpośrednio na biurka, kanapy, łóżka czyli wszędzie tam gdzie gorące powietrze mogło by nawiewać bezpośrednio na głowy mieszkańców.

Nawiewników nie instaluje się w toaletach, łazienkach, kuchniach bądź garderobach, w których znajdują się kratki wentylacyjne wywiewne. W pomieszczeniach tych bowiem powinno być utrzymane podciśnienie, aby pochodzące z nich zapachy i wilgoć nie przedostawały się do pozostałych części domu.

Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem.

Kominek w domu lub mieszkaniu to nie tylko ciekawy element aranżacji wnętrza ale równie dobrze może służyć jako główne lub jeżeli ogrzewamy za pomocą np. pompy ciepła rezerwowe źródło ogrzewania domu lub mieszkania. Uwzględniając kominek w naszym systemie grzewczym do wyboru mamy dwie możliwości a mianowicie; kominek powietrzny z systemem DGP czyli dystrybucji gorącego powietrza oraz kominek z płaszczem wodnym. W naszym bieżącym wpisie przyjrzymy się rozwiązaniu które oparte jest na rozwiązaniu DGP. DGP to tanie ogrzewanie domu lub mieszkania.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

14 Komentarze

 1. Ludwika pisze:

  bardzo wciągające artykuły!

 2. Hubert Strzelczyk pisze:

  Mam taki system w domu, mogę jedynie napisać że nie żałuję instalacji. Początkowo miał być pompa ciepła ale przeważyły kwestie finansowe, ten system jest kilku jak nie kilkunastokrotnie tańszy niż kotłownia oparta na pompie ciepła a efekt ten sam

 3. Janek pisze:

  Ja zakupiłem system dystrybucji gorącego powietrza na Allegro Szukałem też po sklepach stacjonarnych i internetowych Ale tam był ceny dużo wyższe niż gówno Allegro zainstalowałem ten system samemu z pomocą szwagra

 4. Zuza pisze:

  Jak zabezpieczacie się na wypadek braku prądu?

 5. Sebastian pisze:

  Ja grzeje tym systemem dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych, ważne jest by tak zaplanować budowę i wybrać taki projekt domu by kominek znajdował się w środku domu

 6. Aleksander pisze:

  Jakiej mocy musi być kominek z systemem DGP, tak by móc ogrzać dom o powierzchni 150 m2 ?

 7. Aga pisze:

  Kupował ktoś takie urządzenie na kominki.pl ? Jak z dostawą oraz później z ewentualną reklamacją ?

 8. Jowita pisze:

  Jaki koszt takiego systemu dla domu o powierzchni 120 m2 ?

 9. Janusz pisze:

  Niech ktoś napisze komu zlecić wykonanie takiej instalacji koło Poznania

 10. Amanda pisze:

  Jakim drewnem palicie w takim kominku ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *