Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem
Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem.
18 stycznia 2021
Nowoczesne majsterkowanie jest o wiele bezpieczniejsze i wydajniejsze, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Innowacyjne rozwiązania sprzętowe wielu producentów sprawiają, że nawet podstawowe zadania remontowane, wykonuje się szybko, sprawnie i z użyciem niewielkiego nakładu siły. W dzisiejszym poradniku przedstawimy podstawowe parametry techniczne najpopularniejszych elektronarzędzi na rynku oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, zaimplementowane przez renomowanych producentów.
Narzędzia dla majsterkowicza. Poradnik zakupowy
21 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok

Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok

Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok.

Ogrzewając dom pompą ciepła typu monoblok należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takiej instalacji przed zamarznięciem podczas dużych mrozów, co prawda większość urządzeń posiada wbudowane moduły antyzamrożeniowe jednak w przypadku braku zasilania w energię elektryczną taka funkcja nie ochroni urządzenia. Jakie więc mamy możliwości zabezpieczenia tych urządzeń przed zamarznięciem ?

Co to jest pompa ciepła monoblok

Najprostszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest jest zastosowanie wodnego roztworu glikolu, którego temperatura zamarzania przy stężeniu 40% wynosi ok. -25 °C. Na naszym rynku w instalacjach grzewczych dostępne są dwa rodzaje tego płynu, a mianowicie glikol etylenowy lub glikol propylenowy. Jaki więc rozdaj glikolu zastosować w naszej instalacji ?

Jaki rodzaj glikolu wybrać do instalacji z pompą ciepła typu monoblok?

Glikol etylowy jest tańszy w zakupie, posiada mniejszą lepkość kinematyczną w całym zakresie temperatur przez co opory przepływu są mniejsze jednak jego największą wadą jest fakt iż jest substancją silnie trującą oraz zgodnie z ustawą o odpadach jego utylizacja powinna zostać przeprowadzona przez wyspecjalizowane firmy.

Glikol propylenowy będzie powodował nieco większe opory na instalacji ze względu na większą lepkość kinematyczną jednak w przeciwieństwie do glikolu etylowego jest produktem bezpiecznym i nawet jego przypadkowe spożycie nie jest groźne dla naszego życia i zdrowia, przez co może być stosowany w instalacjach domowych i mających kontakt z żywnością.

Jaki glikol jest stosowany najczęściej ?

W instalacjach grzewczych najczęściej stosowanym produktem jest glikol propylenowy.

Podsumowując

Glikol stosujemy po to by w przypadku zaniku zasilania w naszym układzie grzewczym, płyn wewnątrz instalacji pompy ciepła typu monoblok nie zamarz co mogło by doprowadzić do uszkodzenia naszego urządzenia grzewczego ( oczywiście problem ten nie dotyczy pomp ciepła typu split )
pompa-ciepła-NK

Pompa ciepła

Zobacz przy okazji nasz dział tematyczny poświęcony pompą ciepła i sprawdź dlaczego są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym dla nowy i modernizowanych budynków.

Zobacz

Po co stosuje się glikol w instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła typu monoblok

Ogrzewając dom pompą ciepła typu monoblok należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu takiej instalacji przed zamarznięciem podczas dużych mrozów, co prawda większość urządzeń posiada wbudowane moduły antyzamrożeniowe jednak w przypadku braku zasilania w energię elektryczną taka funkcja nie ochroni urządzenia. Jakie więc mamy możliwości zabezpieczenia tych urządzeń przed zamarznięciem ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

8 Komentarze

 1. Igor pisze:

  Zalewać się czystym glikolem czy robicie jakąś mieszankę z wodą

 2. Aleksander pisze:

  Pamiętajcie iż glikol powoduje większe opory na instalacji które należy zrównoważyć na pompach obiegowych

 3. Jowita pisze:

  Jaki środek możecie polecić ?

 4. Ula pisze:

  Czy taki glikol w instalacji należy co jakiś wymieniać

 5. Jerzy pisze:

  Ma ktoś zalaną całą podłogówkę glikolem ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *