Narzędzia dla majsterkowicza. Poradnik zakupowy.
Nowoczesne majsterkowanie jest o wiele bezpieczniejsze i wydajniejsze, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Innowacyjne rozwiązania sprzętowe wielu producentów sprawiają, że nawet podstawowe zadania remontowane, wykonuje się szybko, sprawnie i z użyciem niewielkiego nakładu siły. W dzisiejszym poradniku przedstawimy podstawowe parametry techniczne najpopularniejszych elektronarzędzi na rynku oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, zaimplementowane przez renomowanych producentów.
Na wstępie warto jednak dodać, że w sprzedaży można natknąć się na rozwiązania dostosowane do działań zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. Elektronarzędzia przeznaczone do użytku domowego są przede wszystkim lekkie, a zakres ich konkretnych parametrów jest optymalnie dobrany do typowych prac remontowych, wykonywanych w domu. Dzięki temu mamy pewność, że kupujemy narzędzie dopasowane do naszych potrzeb i w 100% wykorzystujemy jego potencjał.
Sprzęt przeznaczony do zastosowań profesjonalnych, powinien z kolei być odporny na długotrwałą pracę w ciężkich warunkach. Ważna jest odpowiednia klasa odporności oraz parametry techniczne, pozwalające na codzienne użytkowanie sprzętu na placu budowy czy w terenie.
Osoby poszukujące dobrych elektronarzędzi, nie mogą narzekać na ograniczony wybór różnego rodzaju sprzętu. Do dyspozycji majsterkowiczów pozostaje m.in. szeroka gama pił, pilarek, szlifierek, wiertarek, wkrętarek, urządzeń do mocowania, kompaktowych odkurzaczy warsztatowych i wiele więcej!
Dodatkowo większość z tego typów urządzeń dostępna jest w wersjach przewodowych oraz akumulatorowych. Dzięki czemu możemy zadecydować, jaki rodzaj sprzętu sprawdzi się idealnie do prac w warsztacie lub w terenie. Zakup profesjonalnych elektronarzędzi możliwy jest również nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. To pozwala przeglądać tysiące różnych produktów w jednym miejscu i to bez wychodzenia z domu. Jedną z platform umożliwiającą zakup profesjonalnych elektronarzędzi jest isprzet.pl.
Skoro wiesz już, jaki konkretnie rodzaj sprzętu planujesz zakupić to zwróć uwagę na jego kluczowe parametry techniczne. Pamiętaj również, że nie zawsze droższe rozwiązanie okaże się lepsze, ale z drugiej strony miej na uwadzę producenta danego sprzętu. Sprawdzona marka to gwarancja niezawodności i najwyższej jakości wykonania produktu. Jakie więc parametry będą istotne przy wyborze konkretnego elektronarzędzia? Sprawdźmy 5 najpopularniejszych rodzajów sprzętów.
Szlifierka kątowa – w pierwszej kolejności ważna będzie maksymalna średnica tarczy, którą może obsłużyć dana szlifierka. Klasyczne modele do zastosowań domowych obsługują tarcze o średnicy od 115 do 125 mm, podczas gdy większe szlifierki profesjonalne na użytek przemysłowy nawet do 230 mm.
Kolejna istotna kwestia to moc urządzenia, która w dużej mierze przekłada się na jej wydajność. Mocniejsze silniki rzadziej się przegrzewają i sprawdzą się przy bardziej wymagających zadaniach. Mniej istotnym parametrem, ale godnym spojrzenia jest maksymalna prędkość obrotowa tarczy, którą zapewnia dana szlifierka. Najczęściej będzie ona wynosić kilka tysięcy obrotów na minutę.
Wiertarka – te urządzenia najczęściej widuje się pod zasilaniem przewodowym. W przypadku wiertarek istotne są takie parametry jak moc urządzenia, prędkość obrotowa wiertła, ilość biegów oraz ewentualna funkcja udaru, która znacząco ułatwia obróbkę twardych i kruchych materiałów, takich jak beton. W przypadku bardziej zaawansowanych robót budowlanych, lepszym wyborem będzie zakup cięższej, ale mocniejszej młotowiertarki.
Wiertarko-wkrętarka – najczęściej występuje w odmianach akumulatorowych, a więc w pierwszej kolejności sprawdźmy, pod jakim napięciem pracuje. Pamiętajmy również, że czas pracy tego urządzenia będzie różnić się w zależności od zastosowanej w niej baterii.
Jeżeli zależy nam na czasie, wybierzmy bardziej pojemne akumulatory i szybsze ładowarki. Istotnym parametrem będzie także maksymalny moment obrotowy, ilość biegów oraz obrotów na sekundę. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj i średnicę uchwytu.
Piła szablasta – może wydawać się, że elektronarzędzie to zarezerwowane jest dla klientów biznesowych i specjalistycznych zakładów przemysłowych. Nic bardziej mylnego, ponieważ piły szablaste coraz chętniej wybierane są przez domowych majsterkowiczów. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tego elektronarzędzia, zwróćmy uwagę m.in. na długość skoku brzeszczotu (najczęściej będzie to ok. 20 mm) oraz maksymalną częstotliwości skoków, która powinna wahać się w granicach ok. 3000/min.
Wyrzynarka – kolejne narzędzie, które coraz chętniej wybierane jest przez mniej doświadczonych użytkowników. Pomimo swoich niewielkich wymiarów, sprzęt tego typu jest bardzo wszechstronny. Wyrzynarka w gruncie rzeczy to swego rodzaju piła szablasta, ale posiadająca specjalną stopę. Kupując wyrzynarkę sprawdźmy takie parametry jak częstotliwość skoków brzeszczotu oraz ich długość, moc urządzenia a także zdolność do cięcia konkretnych materiałów, jak np. drewno czy stal.
Narzędzia dla majsterkowicza. Poradnik zakupowy.
Nowoczesne majsterkowanie jest o wiele bezpieczniejsze i wydajniejsze, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Innowacyjne rozwiązania sprzętowe wielu producentów sprawiają, że nawet podstawowe zadania remontowane, wykonuje się szybko, sprawnie i z użyciem niewielkiego nakładu siły. W dzisiejszym poradniku przedstawimy podstawowe parametry techniczne najpopularniejszych elektronarzędzi na rynku oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, zaimplementowane przez renomowanych producentów.
Warto sprawdzić czy narzędzia są bezpieczne, czy można z nich korzystać we właściwy sposób.
Ja mam wszystkie narzędzia od Makity, w mojej opinii nie ma lepszego producenta
Co ty opowiadasz, żadna Makita tylko niebieski Bosch
Też mam Makitę i nie zamieniłbym tych elektronarzędzi na żadne inne
Co sądzicie o narzędziach marki Dedra ?
To są narzędzia dla amatorów 😀
Oj zdziwiłabyś się, już nie jedną budowę na nich przerobiłem 🙂
Dokładnie tak mamy dużo narzędzi tej firmy sprawują się w miarę okej zaleta taka że jak się zepsuje to wyrzuca się i kupuje nastepne
Używa ktoś polskiej Celmy ?