Nowoczesne majsterkowanie jest o wiele bezpieczniejsze i wydajniejsze, niż miało to miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Innowacyjne rozwiązania sprzętowe wielu producentów sprawiają, że nawet podstawowe zadania remontowane, wykonuje się szybko, sprawnie i z użyciem niewielkiego nakładu siły. W dzisiejszym poradniku przedstawimy podstawowe parametry techniczne najpopularniejszych elektronarzędzi na rynku oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, zaimplementowane przez renomowanych producentów.
Narzędzia dla majsterkowicza. Poradnik zakupowy
21 stycznia 2021
Czym jest kamień kotłowy – przyczyny powstawania oraz sposoby usuwanie i zapobiegania
Czym jest kamień kotłowy – przyczyny powstawania oraz sposoby usuwanie i zapobiegania
26 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu termoizolacji budynku

Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu termoizolacji budynku

Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu termoizolacji budynku?

Często mówi się, że dom pochłania dużo energii i koszty jego utrzymania są bardzo wysokie. Może to być wynikiem źle wykonanej izolacji termicznej. Okazuje się bowiem, że przy dobrze wykonanym ociepleniu budynek ma o wiele mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Dlaczego jeszcze należy wykonać izolację termiczną? O czym trzeba przy tym pamiętać?

Docieplenie, ocieplenie - budowa

Dlaczego należy wykonać termoizolację budynku?

Dobrze wykonana izolacja termiczna budynku pozwala znacznie zoptymalizować koszty związane z jego utrzymaniem. Wówczas dom pochłania mniej energii i rachunki za ogrzewanie są znacznie mniejsze. Dodatkowo izolacja termiczna będzie chroniła nie tylko przed wychłodzeniem, lecz także przegrzewaniem się budynku. Jest to szczególnie istotne latem, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie. Przy dobrze ocieplonych ścianach znacznie zmniejsza się również ryzyko ich zawilgocenia. To z kolei minimalizuje możliwość rozwoju na ich powierzchni patogennych mikroorganizmów. Pleśń czy grzyby mogą oddziaływać na kondycję budynku i są one także szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że wiele materiałów izolujących termicznie ma też wpływ na wyciszenie i wytłumienie budynku.

Jaki materiał wybrać do ocieplenia budynku?

Coraz więcej osób, które szukają ciekawych rozwiązań pozwalających na prawidłowe ocieplenie budynku, swoją uwagę zwraca na płyty termoizolacyjne. Jest to produkt stosunkowo nowy na rynku. Oferuje go między innymi firma Balex. Czym on się wyróżnia na tle innych produktów do izolacji termicznej budynków? Przy stosunkowo niewielkiej grubości ma bardzo dobre właściwości izolujące ciepło. Latem chroni budynek przed przegrzewaniem, natomiast zimą przed wychłodzeniem. Jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie jeśli porówna się go z tradycyjnym styropianem, oraz o wiele łatwiejszy w układaniu. Zmniejsza się także ryzyko tego, że w czasie wielu lat użytkowania budynku jego właściwości ulegną zmianie. Materiał izolujący jest zabezpieczony z zewnątrz, więc jest większa szansa na to, że gryzonie lub małe ptaki nie będą w nim gniazdować czy żerować.

Płyta termoizolacyjna, ocieplenie, docieplenie - budowa

O czym należy pamiętać, aby izolacja cieplna budynku była w pełni funkcjonalna?

Dla prawidłowej izolacji termicznej ważne są również inne kwestie. Należy zatrudnić ekipę, która ma doświadczenie w pracy z wybranym materiałem. To pozwoli uniknąć ryzyka powstania tak zwanych mostków termicznych, przez które ucieka wiele ciepła. Trzeba też zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów stawiany jest cały budynek oraz dach. Jeśli chodzi o izolację termiczną i akustyczną, warto również pamiętać o tym, żeby dobrać stolarkę okienną i drzwiową o lepszych parametrach w porównaniu do standardowych modeli.

Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu termoizolacji budynku?

Często mówi się, że dom pochłania dużo energii i koszty jego utrzymania są bardzo wysokie. Może to być wynikiem źle wykonanej izolacji termicznej. Okazuje się bowiem, że przy dobrze wykonanym ociepleniu budynek ma o wiele mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Dlaczego jeszcze należy wykonać izolację termiczną? O czym trzeba przy tym pamiętać?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grażyna
Grażyna
1 rok temu

Co będzie lepsze do ocieplenia domu styropian czy wełna a może płyta Pur ? Niech ktoś podpowie będziemy ocieplać jak tylko mrozy odpuszczą.

Jowita
Jowita
1 rok temu
Reply to  Grażyna

Najlepsza płyta pur ma najlepsze parametry energocieplne z tych wszystkich materiałów

Hubert Strzelczyk
Hubert Strzelczyk
1 rok temu

Przede wszystkim aby nie narobić mostków termicznych

Janusz
Janusz
1 rok temu

Jaki klej polecacie do przyklejenia styropianu na elewację ?

Zenek
Zenek
1 rok temu
Reply to  Janusz

My używaliśmy klej firmy Atlas

Jacek
Jacek
1 rok temu
Reply to  Janusz

Ceresit jest najlepszy 🙂

6
0
Podziel się swoją opiniąx