Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu termoizolacji budynku
Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu termoizolacji budynku?
22 stycznia 2021
Zasilacz awaryjny UPS - zastosowanie w technice grzewczej
Zasilacz awaryjny UPS – zastosowanie w technice grzewczej
27 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Czym jest kamień kotłowy – przyczyny powstawania oraz sposoby usuwanie i zapobiegania

Czym jest kamień kotłowy – przyczyny powstawania oraz sposoby usuwanie i zapobiegania

Czym jest kamień kotłowy – przyczyny powstawania oraz sposoby usuwanie i zapobiegania.

Kamień kotłowy to twardy osad który powstaje w wyniku termicznego rozkładu magnezu i wapnia w wodzie. Kamień ten stanowi dość duży problem począwszy od mniejszego przepływu w rurach, gdyż osadza się na ich ściankach a skończywszy na pokrywaniu elementów grzejnych przez co zmniejsza się ich efektywność cieplna co powoduje w dłuższej perspektywie czasu wzrost kosztów ogrzewania domu lub mieszkania.

Kotłownia, rury, instalacja

Gdzie powstaje kamień kotłowy?

Nazwa trochę mylnie może sugerować iż kamień ten powstaje w kotłach grzewczych to tak naprawdę kamień ten pojawia się wszędzie tam gdzie dochodzi do podgrzania wody czyli min. W kotle bądź piecu gazowym, podgrzewaczu c.w.u., zasobnikach ciepłej wody użytkowej itp.

Należy pamiętać im większe stężenie jonów magnezu i wapnia tym więcej kamienia będzie powstawać ( im twardsza woda to tych jonów jest więcej ). Kamień ten będzie się tworzył już w temperaturach tzw. ciepłej wody tj. około 40 °C, dlatego też stanowi w związku z tym ogromne zagrożenie dla wszelkiego rodzaju podgrzewaczy wody użytkowej.

Dlaczego kamień kotłowy szkodzi?

Problem polega na tym iż z biegiem czasu osady narastają i tak w przypadku rur z wodą powodują zmieszanie się ich średnic co skutkuje zmniejszonym przepływem wody. Natomiast w urządzeniach grzewczych zarastanie kamieniem powoduje zmniejszenie wydajności wszelkiego rodzaju wymienników cieplnych co przekłada się na zmniejszą oddawanie ciepła. Elementy grzewcze muszą więc pracować dłużej by osiągnąć zadaną temperaturę układu a to bezpośrednio wiąże się z większym zużyciem energii co skutkuje wyższym kosztem ogrzewania. Musimy pamiętać iż kamień kotłowy nie prowadzi jedynie do zmniejszenia wydajności piecy, kotłów podgrzewczy itp., ale może prowadzić do ich bezpośredniego uszkodzenia bądź korozji.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia kotłowego ?

Podstawowym sposobem zapobiegania jest instalacja stacji zmiękczania wody która automatycznie usuwa z niej jony magnezu i wapnia. Zmiękczacz taki powinien być zainstalowany zaraz za głównym zaworem, takie umiejscowienie sprawi iż cała woda w układzie będzie już zmiękczona czyli pozbawiona możliwości wytrącania się kamienia kotłowego chroniąc tym samym nasza instalację wodną.

Pamiętaj iż gwarancja producenta kotłów grzewczych bądź podgrzewaczy wody nie obejmuje uszkodzeń i usterek na wskutek zakamienienia podzespołów !!!

Czym jest i jak działa zmiękczacz do wody?

Czym jest i jak działa zmiękczacz do wody?

Z uporczywym problemem, dotyczącym twardej wody zmaga się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Nie wiążę się to z niczym przyjemnym, a wręcz przeciwnie....

Czytaj więcej

Czym jest kamień kotłowy – przyczyny powstawania oraz sposoby usuwanie i zapobiegania.

Kamień kotłowy to twardy osad który powstaje w wyniku termicznego rozkładu magnezu i wapnia w wodzie. Kamień ten stanowi dość duży problem począwszy od mniejszego przepływu w rurach, gdyż osadza się na ich ściankach a skończywszy na pokrywaniu elementów grzejnych przez co zmniejsza się ich efektywność cieplna co powoduje w dłuższej perspektywie czasu wzrost kosztów ogrzewania domu lub mieszkania.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tysia
Tysia
3 lat temu

Jakie urządzenie do zmiękczania wody możecie polecić w domu mieszkają 4 osoby metraż to około 150 m kwadratowych

Tola
Tola
3 lat temu
Reply to  Tysia

My mamy zainstalowane urządzenie od firmy Viessmann

Igor
Igor
3 lat temu

Ja polecam zmiękczacz od firmy Trinnity, można go kupić dużo taniej niż np. Viessman a robotę robi taka sama

Zuzia
Zuzia
3 lat temu

Co zrobić jeżeli już kamień zdążył się odłożyć w instalacji ?

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Zuzia

Pozostaje jedynie płukanie takiej instalacji

Jowita
Jowita
3 lat temu

Co uważacie o zmiękczaczu BRW ? Mój instalator upiera się by taki zamontować

Izka
Izka
3 lat temu
Reply to  Jowita

Jest ok, mamy to urządzenie od 2 lat. Jedyne co robimy to sypiemy sól do niego.

Grażyna
Grażyna
3 lat temu
Reply to  Jowita

Polecam, mamy od 3 lat. Do tej pory zero problemów

Joanna
Joanna
3 lat temu

Witam, posiadamy uzdatniacz wody, kamienia na kranach nie ma a mimo tego podobno trzeba było odkamienic piec viessmann i niestety był to koszt 600pln. Czy to normalne, ze mimo uzdatniacze wody zrobiło sie coś takiego ?

Franciszek
Franciszek
3 lat temu
Reply to  Joanna

Bardzo dziwna sytuacja, skoro w „kranie” nie ma kamienia to nie powinno być go też gdzie indziej. Można podejrzewać że „serwisant” P. naciągnął na niepotrzebne koszty podczas przeglądu pieca gazowego

10
0
Podziel się swoją opiniąx