JUNKERS Suprapur KBR kocioł
Junkers Suprapur KBR
5 lutego 2018
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?
8 lutego 2018
Pokaż wszystkie

Osłona sufitowa kwadratowa - vasco

Anemostat – co to takiego ?

Podstawowym elementem każdej wentylacji mechanicznej jest anemostat. Jest to element zarówno nawiewny, jak i wywiewny, który mocuje się w suficie. Stanowi zakończenie sieci wentylacyjnej. Jego głównym zadaniem jest kierowanie strumienia powietrza w ustalonym przez użytkownika kierunku.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje anemostatów:

anemostaty nawiewne – wykorzystywane do doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń
anemostaty wywiewne – usuwają zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń

Charakterystyczne cechy anemostatów

Anemostaty dostępna są w dwóch kształtach: kwadratowym lub okrągłym. Mogą pełnić funkcje aktywne, pasywne lub spersonalizowane, dostosowane do potrzeb użytkownika lub takie, które wymusza na nich system wentylacyjny.

Jak dobierane są anemostaty ?

Aby anemostaty nawiewne i wywiewne mogły działać właściwie, konieczne jest ich właściwe dobranie do instalacji ( zobacz również projekt wentylacji mechanicznej ). Udaje się to dzięki wykonaniu prawidłowych obliczeń inżynierskich. Obliczenia określają prawidłowy rozpływ powietrza w całej strefie przebywania ludzi, doprowadzenie i odprowadzenie optymalnej ilości powietrza wentylacyjnego dla strefy, a także zapewniają równomierny rozkład temperatury powietrza w pomieszczeniu. Wykonanie właściwych obliczeń ma znaczenie dla zapobiegnięcia przeciągom, zapobiega także powstaniu hałasu na elemencie nawiewnym lub wyciągowym.

Elementy kończące sieć wentylacyjną

Opisywany w tym artykule anemostat jest podstawowym elementem kończącym sieć wentylacji mechanicznej, ale oczywiście nie jedynym. Dostępnych jest także kilka innych zakończeń, które można zastosować oprócz anemostatu. Są to m.in. nawiewniki i wywiewniki ścienne, dysze dalekiego zasięgu, nawiewniki wyporowe, stropy wentylacyjne czy nawiewniki szczelinowe.

Zawory easyflow

VASCO smiley easyflow

Zobacz naszym zadaniem najlepsze anemostaty wentylacyjne

Zobacz
rekuperacja

Rekuperacja

Rekuperacja czyli inaczej wentylacja mechaniczna, zobacz nasz dział tematyczny jej poświęcony i sprawdź dlaczego jest to coraz bardziej popularny system

Zobacz

Anemostat – co to takiego? Jest to podstawowy element każdej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który pełni rolę nawiewnika, jak i wywiewnika. Montuje się go w suficie i jest ostatnim elementem sieci wentylacyjnej. Ważne jest jego sprawne działanie. Dzięki temu, z domu będą usuwane zanieczyszczenia, a wprowadzane świeże, pozbawione zanieczyszczeń powietrze. Podstawowym zadaniem każdego anemostatu jest kierowanie strumienia powietrza w ustalonym kierunku, zgodnym z projektem instalacji wentylacji mechanicznej.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
2 lat temu

Co sądzicie o anemostatach firmy Vasco ?

Amanda
Amanda
2 lat temu
Reply to  Iza

Ładne tylko że drogie 🙂

Grażka
Grażka
2 lat temu
Reply to  Iza

Mam anemostaty od nich, są ok tylko były trochę drogie

Zuzia
Zuzia
2 lat temu

Gdzie kupowaliście swoje anemostaty ? Potrzebuję ładnych 15 szt. 🙂

Iza Kubik
Iza Kubik
2 lat temu
Reply to  Zuzia

Ja kupiłem na tej stronie https://remont.biz.pl/kontakt/

Bożenia
Bożenia
1 rok temu
Reply to  Zuzia

Na allegro poszukaj

Karol
Karol
1 rok temu

Gdzie kupię najtańsze anemostaty ?

7
0
Podziel się swoją opiniąx