Anemostat – co to takiego ?
6 lutego 2018
Po wywierceniu, każdy otwór należy dokładnie oczyścić ( np. ręczną pompą )
Instrukcja jak osuszyć mur metodą iniekcji
8 lutego 2018
Pokaż wszystkie
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Współczesne budownictwo dąży do tego, aby zwiększać szczelność domów, które charakteryzują się dzięki temu niskim zużyciem energii. W takim domu nie sprawdzi się jednak wentylacyjna grawitacyjna, która powoduje duże straty ciepła. Odpowiedzią na potrzeby jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Jak usprawnić wentylację grawitacyjną ?

Jeżeli nie masz możliwości wprowadzenia do domu innego systemu, jak wentylacji grawitacyjnej, można spróbować ją usprawnić. Można wprowadzić do domu nawietrzaki świeżego powietrza i zdecydować się na regulację wyrzutu zużytego powietrza na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że będzie wiązało się to z dużymi kosztami zimą, gdy konieczne będzie ogrzanie powietrza od -20 stopni Celsjusza do temperatury +24 stopni Celsjusza.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem w domu energooszczędnym

Trzeba pamiętać, że jeżeli decydujesz się na budowę szczelnego domu, nie możesz pozwolić sobie na niesprawnie działającą wentylację. W domach energooszczędnych sprawdzi się tylko wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Przez całą dobę do pomieszczeń będzie dostarczane świeże, pozbawione zanieczyszczeń powietrze. Jednocześnie z pomieszczeń usuwane będzie zużyte, zanieczyszczone. Pod kontrolą będzie również wilgotność powietrza. Wentylowanie pomieszczeń będzie odbywało się bez strat ciepła. ( zobacz polecany przez nas rekuperator – https://remont.biz.pl/sklep/rekuperacja-vasco/25665-vasco-rekuperator-d275-ep-ii-11ve00015.html )



Świeże powietrze jest dostarczane do każdego pomieszczenia „suchego” typu salon i sypialnia. Jest ono ogrzewane w rekuperatorze ciepłem odzyskanym z powietrza wyciąganego z pomieszczeń „mokrych”, takich jak kuchnia, łazienki, WC, pralnia. W całym domu zagwarantowana jest cyrkulacja powietrza.

Istotne jest, aby projekt wentylacji wyeliminował wszystkie martwe strefy w domu i zapewniał możliwość przemieszczania się powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Dlatego wszystkie drzwi znajdujące się wewnątrz domu nie mogą być szczelne. Muszą zawierać otwory o powierzchni 80 cm2. W tym celu należy wykonać szczelinę nad podłogą mającą około 1 cm wysokości. Jeżeli wentylacja mechaniczna działa sprawnie, nie ma konieczności montowania nawiewów czy wywiewów w holu, przedpokoju czy na schodach.

System sterowania Vasco Clima Control

Warto do wentylacji mechanicznej dokupić kompleksowy system sterowania Vasco Clima Control. Zapewni intuicyjny i bardzo prosty sposób na regulację komfortu w całym domu. W jednej aplikacji dostępnej na smartfonie lub tablecie można będzie ustawiać wszystkie parametry związane z wentylacją, ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.

Aplikacja dostępna tutaj – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iqontrol.vasco&hl=pl (aplikacja bardzo ciekawa, myślę że powinniśmy poświęcić jej niebawem osobny wpis na blogu)


Zobacz nasze pozostałe wpisy na temat rekuperacji

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.

Zobacz: remont.biz.pl/category/rekuperacja/



Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
6 lat temu

Teraz to już chyba konieczność W każdą noc w budowanym domu

Ola
Ola
6 lat temu

Pewnie że konieczność, wentylacja to przeżytek

Kazek
Kazek
6 lat temu

Jeżeli chcesz mało płacić za ogrzewanie, to pozycja obowiązkowa w grafiku budowy

Mel
Mel
6 lat temu

Ja nie zrobiłem podczas budowy i strasznie żałuję, teraz muszę kombinować z zabudową g-k

Janusz
Janusz
6 lat temu

Szkoda że nikt Ci nie doradził tego wcześniej

5
0
Podziel się swoją opiniąx