Anemostat – co to takiego ?
6 lutego 2018
Po wywierceniu, każdy otwór należy dokładnie oczyścić ( np. ręczną pompą )
Instrukcja jak osuszyć mur metodą iniekcji
8 lutego 2018
Pokaż wszystkie
Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Wentylacja grawitacyjna to za mało – jak zadbać o jakość powietrza w domu ?

Współczesne budownictwo dąży do tego, aby zwiększać szczelność domów, które charakteryzują się dzięki temu niskim zużyciem energii. W takim domu nie sprawdzi się jednak wentylacyjna grawitacyjna, która powoduje duże straty ciepła. Odpowiedzią na potrzeby jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Jak usprawnić wentylację grawitacyjną ?

Jeżeli nie masz możliwości wprowadzenia do domu innego systemu, jak wentylacji grawitacyjnej, można spróbować ją usprawnić. Można wprowadzić do domu nawietrzaki świeżego powietrza i zdecydować się na regulację wyrzutu zużytego powietrza na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że będzie wiązało się to z dużymi kosztami zimą, gdy konieczne będzie ogrzanie powietrza od -20 stopni Celsjusza do temperatury +24 stopni Celsjusza.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem w domu energooszczędnym

Trzeba pamiętać, że jeżeli decydujesz się na budowę szczelnego domu, nie możesz pozwolić sobie na niesprawnie działającą wentylację. W domach energooszczędnych sprawdzi się tylko wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Przez całą dobę do pomieszczeń będzie dostarczane świeże, pozbawione zanieczyszczeń powietrze. Jednocześnie z pomieszczeń usuwane będzie zużyte, zanieczyszczone. Pod kontrolą będzie również wilgotność powietrza. Wentylowanie pomieszczeń będzie odbywało się bez strat ciepła. ( zobacz polecany przez nas rekuperator – https://remont.biz.pl/sklep/rekuperacja-vasco/25665-vasco-rekuperator-d275-ep-ii-11ve00015.html )Świeże powietrze jest dostarczane do każdego pomieszczenia „suchego” typu salon i sypialnia. Jest ono ogrzewane w rekuperatorze ciepłem odzyskanym z powietrza wyciąganego z pomieszczeń „mokrych”, takich jak kuchnia, łazienki, WC, pralnia. W całym domu zagwarantowana jest cyrkulacja powietrza.

Istotne jest, aby projekt wentylacji wyeliminował wszystkie martwe strefy w domu i zapewniał możliwość przemieszczania się powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Dlatego wszystkie drzwi znajdujące się wewnątrz domu nie mogą być szczelne. Muszą zawierać otwory o powierzchni 80 cm2. W tym celu należy wykonać szczelinę nad podłogą mającą około 1 cm wysokości. Jeżeli wentylacja mechaniczna działa sprawnie, nie ma konieczności montowania nawiewów czy wywiewów w holu, przedpokoju czy na schodach.

System sterowania Vasco Clima Control

Warto do wentylacji mechanicznej dokupić kompleksowy system sterowania Vasco Clima Control. Zapewni intuicyjny i bardzo prosty sposób na regulację komfortu w całym domu. W jednej aplikacji dostępnej na smartfonie lub tablecie można będzie ustawiać wszystkie parametry związane z wentylacją, ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.

Aplikacja dostępna tutaj – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.iqontrol.vasco&hl=pl (aplikacja bardzo ciekawa, myślę że powinniśmy poświęcić jej niebawem osobny wpis na blogu)


Zobacz nasze pozostałe wpisy na temat rekuperacji

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja – Budowa i Remont

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesny system wentylacji wnętrz, który oprócz dostarczania świeżego powietrza, także ogrzewa. Zasada działania wentylacji jest bardzo prosta. Powietrze przechodzące przez wymiennik ciepła jest ogrzewane, a następnie wdmuchiwane do pomieszczeń.

Zobacz: remont.biz.pl/category/rekuperacja/Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
5 lat temu

Teraz to już chyba konieczność W każdą noc w budowanym domu

Ola
Ola
5 lat temu

Pewnie że konieczność, wentylacja to przeżytek

Kazek
Kazek
5 lat temu

Jeżeli chcesz mało płacić za ogrzewanie, to pozycja obowiązkowa w grafiku budowy

Mel
Mel
5 lat temu

Ja nie zrobiłem podczas budowy i strasznie żałuję, teraz muszę kombinować z zabudową g-k

Janusz
Janusz
5 lat temu

Szkoda że nikt Ci nie doradził tego wcześniej

5
0
Podziel się swoją opiniąx