Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków
Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków ?
14 stycznia 2021
Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem
Kominek z systemem DGP czyli jak ogrzać cały dom kominkiem.
18 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie

Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie

Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie?

Budowa domu rzadko kiedy zajmuje tylko jeden sezon. Rozpoczęcie prac wiosną wcale nie gwarantuje, że zakończą się one przed zimą. Na szczęście mróz może co najwyżej spowolnić proces, ale wcale nie musi go zatrzymać. O czym pamiętać podczas budowania domu zimą? Czy można się obejść bez prądu i ogrzewania?

Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie

Budowa domu zimą: tak, ale pod pewnymi warunkami

Proces budowy domu należy rozłożyć na mniejsze etapy oraz zadbać o to, aby roboty budowlane osiągnęły zaawansowany poziom jeszcze przed nadejściem minusowych temperatur. Idealnie byłoby, gdyby do jesieni udało się osiągnąć stan surowy zamknięty. Wymaga to m.in. zamontowania stolarki okiennej oraz drzwiowej, czyli odizolowania wnętrza budynku od otoczenia. Bez tego dalszy postęp prac we wnętrzu jest praktycznie niemożliwy.

Jeżeli przed zimą uzyskaliśmy jedynie stan surowy otwarty, najlepiej przerwać roboty i kontynuować je wczesną wiosną. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu materiałów i narzędzi oraz samego budynku, aby nie doprowadzić do powstania zniszczeń czy zawilgoceń.

Budowa domu zimą a ogrzewanie

Po zamontowaniu okien i drzwi prace we wnętrzu można kontynuować mimo ujemnych temperatur na zewnątrz. Istnieje tu jednak pewien warunek: budynek musi być ogrzewany. Temperatura zależy m.in. od aktualnie wykonywanych czynności oraz stosowanych wyrobów. Producenci szpachli, gładzi, farb czy zapraw klejowych określają przedział temperaturowy, w jakim można stosować dany produkt (informacje na ten temat znajdziemy na etykiecie wyrobu). Najczęściej wynosi on od +10°C do +28°C, jednak za optymalny uznaje się zakres od ok. +15°C do +22°C. Ogromne znaczenie ma również wilgotność powietrza (nie więcej niż 60-70%), pomieszczenia powinny być więc wentylowane.

Warunki we wnętrzu są kluczowe dla dobrego efektu prac. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, a wilgotność za duża, proces utwardzania się zaprawy szpachlowej czy wysychania powłoki malarskiej znacznie się wydłuży, a dany wyrób może nie osiągnąć swoich najlepszych, deklarowanych przez producenta, parametrów. Z kolei w przypadku za wysokiej temperatury dochodzi do zbyt szybkiego wysychania powłok. To również negatywnie wpływa na ich jakość.

Co istotne, ogrzewać budynek należy nie tylko podczas takich prac jak szpachlowanie czy malowanie ścian, ale również po ich zakończeniu, nawet przez kilka tygodni. Wynika to z faktu, że technologiczny proces utwardzania się zaprawy, wysychania farby itd. trwa min. 4 tygodnie. Oprócz tego trzeba pamiętać, że poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury zapobiegamy powstawaniu zawilgoceń. Wilgoć zamarzająca w ścianach nieogrzewanego budynku może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a ponadto do pojawienia się pęknięć i uszkodzeń.

Skąd wziąć prąd na budowie?

Prąd jest potrzebny w zasadzie na każdym etapie budowy do zasilania różnego rodzaju maszyn i sprzętów budowlanych – nie tylko do ogrzewania budynku, np. grzejnikami elektrycznymi. Można go uzyskać na dwa sposoby: za pomocą agregatu prądotwórczego albo z sieci energetycznej. Wytwarzanie prądu przez agregat na paliwo jest dość kosztowne, warto więc wykorzystać prąd z sieci. Z uwagi na to, że uzyskanie stałego przyłącza trwa nawet kilka miesięcy, najlepiej złożyć wniosek o tymczasowe przyłącze.

Korzystanie z energii elektrycznej podczas budowy odbywa się według tzw. taryfy budowlanej. Cena 1 kWh jest nieco wyższa niż w przypadku standardowych taryf przeznaczonych dla gospodarstw domowych. Warto zapoznać się z planami taryfowymi oferowanymi przez sprzedawców energii, jak np. innogy Polska. Do wyboru mamy:

Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie
 • taryfę budowlaną C11, jednostrefową – sprawdzi się w przypadku intensywnego przebiegu prac, czyli gdy budowa przebiega niezależnie od pory dnia (stawka jest tu niezmienna przez całą dobę);
 • taryfę budowlaną C12a, dwustrefową – optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy można dokładnie zaplanować, kiedy zużycie prądu będzie największe (stawka jest niższa w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00);
 • taryfę budowlaną C12b, dwustrefową – dobre wyjście, jeśli większość prac budowlanych przeprowadzana jest w nocy (między godziną 22:00 a 6:00).

Cena za energię w dwustrefowych taryfach budowlanych jest uzależniona od pory dnia. Aby wybrać wariant dla siebie, najlepiej zapoznać się z cennikiem na stronie wybranego sprzedawcy energii.

Jeśli nie chcemy narazić się na szybki remont, musimy pamiętać o dobrym wysezonowaniu tynków oraz upewnić się, czy farba całkowicie wyschła. Na każdym z tych etapów prac należy zapewnić odpowiednie warunki we wnętrzu. Oznacza to, że nie obejdzie się bez ogrzewania. Do tego z kolei w wielu przypadkach niezbędny jest prąd. Aby jak najmniej zapłacić za energię elektryczną, wybierzmy dostosowaną do swoich potrzeb taryfę budowlaną.

Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie?

Budowa domu rzadko kiedy zajmuje tylko jeden sezon. Rozpoczęcie prac wiosną wcale nie gwarantuje, że zakończą się one przed zimą. Na szczęście mróz może co najwyżej spowolnić proces, ale wcale nie musi go zatrzymać. O czym pamiętać podczas budowania domu zimą? Czy można się obejść bez prądu i ogrzewania?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

8 Komentarze

 1. Jacek L pisze:

  Ciekawy wpis. Znalazłem tu kilka przydatnych informacji, które być może wykorzystam w najbliższym czasie, ale im więcej czytam o budowie domu tym bardziej skłaniam się do zakupu czegoś gotowego od dewelopera. 🙂 Pozdrawiam serdecznie

  • Izabella pisze:

   Od dewelopera ma tą zaletą że nie trzeba się na niczym znać i nie trzeba mieć czasu na pilnowanie ekip budowlanych. Pamiętaj jednak by do odbioru gotowego budynku zaangażować inspektora lub doświadczonego budowlańca tak by móc wychwycić ewentualne błędy budowlane .

 2. Zuzia pisze:

  My ogrzewamy taki dom kozą grzewczą 🙂

 3. Janusz pisze:

  Ja ogrzewam budowę nagrzewnicą na gaz, dość szybko dom łapie odpowiednią temperaturę do prowadzenia prac wykończeniowych

 4. Romek pisze:

  Zdecydowanie grzać , nie może być niska temperatura wewnątrz domu podczas prowadzenia prac wykończeniowych

 5. Zbyszek pisze:

  Nagrzewnica gazowa i można działać

 6. Robert pisze:

  Budowa z zimie to skrajność, po co iść w dodatkowe koszty związanie z ogrzewaniem budowy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *