Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej
Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej.
12 stycznia 2021
Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie
Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie?
15 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków ?

Budowa domu w zimie przy niskich temperaturach ? Z jednej strony kusząca propozycja ponieważ w okresie zimowym jest dostępna na rynku nadpodaż firm budowlanych co skutkuje znacznie mniejszymi cenami usług budowlanych a z drugiej strony niskie temperatury które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość przeprowadzonych prac na budowie domu. Jaka wobec tego jest „bezpieczna” temperatura prowadzenia prac budowlanych na przykładzie konkretnych grup materiałowych ?

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków

Materiały hydroizolacyjne do stosowania w niskich temperaturach

Większość ogólnie dostępnych materiałów hydroizolacyjnych można aplikować czyli zastosować do temperatury + 5°C ponieważ wykorzystywane w tym celu masy bitumiczne są są dyspersjami wodnymi, a szlamy cementowe rozrabia się wodą. Poniżej + 5°C ale w temperaturach do 0°C zastosować możemy zastosować materiały bitumiczno-kauczukowe, które rozrabia się z mieszanką cementowo-polimerową. Wszelkiego rodzaju papy również układamy w temperaturze do 0°C, należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na papy termozgrzewalne gdyż w tak niskiej temperaturze może wystąpić problem z ich podgrzaniem co może skutkować tym iż asfalt nie rozpłynie się równo po całości.

Materiały izolacyjne do stosowania w niskich temperaturach.

Materiały wykorzystywane przy ociepleniu budynku takie jak styropian bądź wełna mineralna ( zobacz również nasze porównanie tych materiałów na ocieplenie domu https://remont.biz.pl/budowa/welna-czy-styropian-na-docieplenie-i-ocieplenie-ktory-material-wybrac/ ) niska temperatura nie ma bezpośredniego wpływu, problem stanowią kleje użyte podczas prac związanych z dociepleniem ścian zewnętrznych naszego budynku. Większość klei do styropianu lub wełny można bezpiecznie stosować w temperaturze do 0°C. Należy jednak pamiętać iż czas związania takiego kleju będzie dużo dłuższy niż informacje zawarte w karcie technicznej danego produktu. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju tynki cienkowarstwowe ( akrylowe, silikonowe ) to tutaj bezwzględnie przestrzegamy reguły iż nie prowadzimy prac z tym związanych w temperaturze poniżej +5°C.

Pamiętaj również !!!

W niskich temperaturach oraz przy dużej wilgotności powietrza który występuje w zimie równie nisko będzie punkt rosy, dlatego też należy zwrócić uwagę czy na podłożu przeznaczony=m do aplikacji nie kondensuje para wodna, która może doprowadzić do dużego pogorszenia się właściwości danego materiału lub jego zniszczenia np. „odparzony” klej do styropianu. Warto by było w takich sytuacjach o ile ekipa budowlana oczywiście dysponuje zmierzyć ten punkt rosy za pomocą np. pirometru

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków ?

Budowa domu w zimie przy niskich temperaturach ? Z jednej strony kusząca propozycja ponieważ w okresie zimowym jest dostępna na rynku nadpodaż firm budowlanych co skutkuje znacznie mniejszymi cenami usług budowlanych a z drugiej strony niskie temperatury które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość przeprowadzonych prac na budowie domu. Jaka wobec tego jest „bezpieczna” temperatura prowadzenia prac budowlanych na przykładzie konkretnych grup materiałowych ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

4 Komentarze

  1. Ola pisze:

    My czekamy do wiosny z dalszymi pracami, teraz nie dość że minus 10 to jeszcze napadało śniegu pół metra

  2. Jowita pisze:

    Absolutnie nie można prowadzić prac przy minusowych temperaturach

  3. Romek pisze:

    Mrozy odpuściły wiec można powoli zacząć planować wznowienie prac budowlanych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *