Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej
Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej.
12 stycznia 2021
Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie
Budowa domu zimą – ogrzewać czy nie?
15 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków ?

Budowa domu w zimie przy niskich temperaturach ? Z jednej strony kusząca propozycja ponieważ w okresie zimowym jest dostępna na rynku nadpodaż firm budowlanych co skutkuje znacznie mniejszymi cenami usług budowlanych a z drugiej strony niskie temperatury które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość przeprowadzonych prac na budowie domu. Jaka wobec tego jest „bezpieczna” temperatura prowadzenia prac budowlanych na przykładzie konkretnych grup materiałowych ?

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków

Materiały hydroizolacyjne do stosowania w niskich temperaturach

Większość ogólnie dostępnych materiałów hydroizolacyjnych można aplikować czyli zastosować do temperatury + 5°C ponieważ wykorzystywane w tym celu masy bitumiczne są są dyspersjami wodnymi, a szlamy cementowe rozrabia się wodą. Poniżej + 5°C ale w temperaturach do 0°C zastosować możemy zastosować materiały bitumiczno-kauczukowe, które rozrabia się z mieszanką cementowo-polimerową. Wszelkiego rodzaju papy również układamy w temperaturze do 0°C, należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na papy termozgrzewalne gdyż w tak niskiej temperaturze może wystąpić problem z ich podgrzaniem co może skutkować tym iż asfalt nie rozpłynie się równo po całości.

Materiały izolacyjne do stosowania w niskich temperaturach.

Materiały wykorzystywane przy ociepleniu budynku takie jak styropian bądź wełna mineralna ( zobacz również nasze porównanie tych materiałów na ocieplenie domu https://remont.biz.pl/budowa/welna-czy-styropian-na-docieplenie-i-ocieplenie-ktory-material-wybrac/ ) niska temperatura nie ma bezpośredniego wpływu, problem stanowią kleje użyte podczas prac związanych z dociepleniem ścian zewnętrznych naszego budynku. Większość klei do styropianu lub wełny można bezpiecznie stosować w temperaturze do 0°C. Należy jednak pamiętać iż czas związania takiego kleju będzie dużo dłuższy niż informacje zawarte w karcie technicznej danego produktu. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju tynki cienkowarstwowe ( akrylowe, silikonowe ) to tutaj bezwzględnie przestrzegamy reguły iż nie prowadzimy prac z tym związanych w temperaturze poniżej +5°C.

Pamiętaj również !!!

W niskich temperaturach oraz przy dużej wilgotności powietrza który występuje w zimie równie nisko będzie punkt rosy, dlatego też należy zwrócić uwagę czy na podłożu przeznaczony=m do aplikacji nie kondensuje para wodna, która może doprowadzić do dużego pogorszenia się właściwości danego materiału lub jego zniszczenia np. „odparzony” klej do styropianu. Warto by było w takich sytuacjach o ile ekipa budowlana oczywiście dysponuje zmierzyć ten punkt rosy za pomocą np. pirometru

Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków ?

Budowa domu w zimie przy niskich temperaturach ? Z jednej strony kusząca propozycja ponieważ w okresie zimowym jest dostępna na rynku nadpodaż firm budowlanych co skutkuje znacznie mniejszymi cenami usług budowlanych a z drugiej strony niskie temperatury które mogą negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość przeprowadzonych prac na budowie domu. Jaka wobec tego jest „bezpieczna” temperatura prowadzenia prac budowlanych na przykładzie konkretnych grup materiałowych ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
3 lat temu

My czekamy do wiosny z dalszymi pracami, teraz nie dość że minus 10 to jeszcze napadało śniegu pół metra

Jowita
Jowita
3 lat temu

Absolutnie nie można prowadzić prac przy minusowych temperaturach

Romek
Romek
3 lat temu

Mrozy odpuściły wiec można powoli zacząć planować wznowienie prac budowlanych

Janusz
Janusz
3 lat temu
Reply to  Romek

U nas dzisiaj było plus 12 stopni, wracamy więc do pracy na budowie

Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Generalnie można prowadzić pracę są przecież takie dodatki które stosuje się w niskich temperaturach można na przykład też tak widziałem u siebie w mieście przegub robili elewacje to ona była przysłonięta taką płachtą a pod spodem była wstawiona nagrzewnica

5
0
Podziel się swoją opiniąx