Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną
Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną.
11 stycznia 2021
Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków
Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków ?
14 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej

Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej

Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej.

Wiatr jako darmowe źródło pozyskania energii znany jest na całym świecie od tysięcy lat, różnorodne urządzenia takie jak np. młyny wiatrowe wykorzystujące siłę wiatru które przezywały swój złoty wiek aż do nastania rewolucji przemysłowej podczas której maszyna parowa wyparła pozyskiwanie energii z wiatru. Dzisiaj wraz z drożejącymi nieustanie paliwami kopalnianymi oraz zwiększającą się świadomością ekologiczną wiatraki przezywają prawdziwy renesans popularności. Wiatraki obok instalacji fotowoltaicznych stanowią doskonałe uzupełnienie autonomicznych systemów zasilania w energię elektryczną naszych domów z tą różnicą iż w przeciwieństwie do paneli słonecznych potrafią również w nocy produkować prąd. Sprawdźmy gdzie można efektywnie korzystać z wiatru do produkcji darmowej energii elektrycznej na terenie Polski.

Mapa średnich prędkości wiatru w ujęciu rocznym na terenie Polski - K1
Mapa średnich prędkości wiatru w ujęciu rocznym na terenie Polski

Mapa roczna wietrzności Polski.

W skali roku prędkość wiatru waha się od 1,16 m/s (Zakopane) do 12,09 m/s (Śnieżka) - średnio wynosi ok. 3,24 m/s.

Najniższe wartości zaobserwowane są w regionie Podgórza Karpackiego (Tarnów- 1,80 m/s) i okolicach Pojezierza Drawskiego (Resko- 1,92 m/s)

Najwyższe zaś na obszarach górskich: Kasprowy Wierch (6,62 m/s) i Śnieżka.

Są jednak obszary gdzie średnie roczne prędkości wiatru przekraczają 4 m/s, a lokalnie potrafią osiągać nawet 6 m/s, dlatego będą to obszary o dużym potencjale wykorzystania wiatru do produkcji darmowej energii elektrycznej.

Do obszarów tych należą:

- Pobrzeże Słowińskie i Kaszubskie,

- Suwalszczyzna,

- Beskid Śląski i Żywiecki,

- Prawie cała nizinna część Polski, na Mazowszu i w środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego,

- Dolina Sanu od granic państwa po Sandomierz

Nie skorzystamy natomiast z energii wiatrowej do produkcji prądu jeżeli mieszkamy w którejś z niżej wymienionych kotlin, ponieważ są to obszary o znikomej prędkości wiatru z dużą ilością tzw. ciszy energetycznej czyli dni z bezwietrzną pogodą podczas których nie ma w ogóle nawet najmniejszych podmuchów wiatru.

- Kotlina Jeleniogórska

- Kotlina Nowosądecka

- Kotlina Tarnowska

- Kotlina Raciborska

Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej.

Wiatr jako darmowe źródło pozyskania energii znany jest na całym świecie od tysięcy lat, różnorodne urządzenia takie jak np. młyny wiatrowe wykorzystujące siłę wiatru które przezywały swój złoty wiek aż do nastania rewolucji przemysłowej podczas której maszyna parowa wyparła pozyskiwanie energii z wiatru. Dzisiaj wraz z drożejącymi nieustanie paliwami kopalnianymi oraz zwiększającą się świadomością ekologiczną wiatraki przezywają prawdziwy renesans popularności. Wiatraki obok instalacji fotowoltaicznych stanowią doskonałe uzupełnienie autonomicznych systemów zasilania w energię elektryczną naszych domów z tą różnicą iż w przeciwieństwie do paneli słonecznych potrafią również w nocy produkować prąd. Sprawdźmy gdzie można efektywnie korzystać z wiatru do produkcji darmowej energii elektrycznej na terenie Polski.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
3 lat temu

Mieszkam koło Rzeszowa, mam postawiony taki wiatrak kupiony na alliexpress, trochę idzie wyprodukować tego prądu a największą zaletą jest fakt iż produkcja trwa też w nocy w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych.

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu
Reply to  Romek

Dużo prądu idzie wyprodukować ?

Romek
Romek
3 lat temu
Reply to  Agnieszka

Zależy jak wieje, ale to nie są duże wartości. Zaletą tego systemu jest to iż produkuje w przeciwieństwie do fotowoltaiki prąd w nocy

Damian
Damian
3 lat temu
Reply to  Romek

Widziałem na AliExpress takie zestawy wiatraka które kosztowały około tysiąca zł warto coś takiego kupić i zainstalować zrobił ktoś już tak

Grażyna
Grażyna
3 lat temu

U mnie sąsiad ma taki wiatrak ale mówi że dużo prądu z tego nie ma

Seba
Seba
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Nie ma ponieważ u nas słabo wieje 🙂

Igor
Igor
3 lat temu

Już teraz wiem gdzie szukać działki budowlanej 🙂

Stefanno
Stefanno
3 lat temu

Od nowego roku fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna, może warto spróbować pozyskiwać energię z wiatru

8
0
Podziel się swoją opiniąx