Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną
Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną.
11 stycznia 2021
Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków
Izolacja i hydroizolacja w niskich temperaturach – czy pracę można wykonać podczas przymrozków ?
14 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej

Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej

Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej.

Wiatr jako darmowe źródło pozyskania energii znany jest na całym świecie od tysięcy lat, różnorodne urządzenia takie jak np. młyny wiatrowe wykorzystujące siłę wiatru które przezywały swój złoty wiek aż do nastania rewolucji przemysłowej podczas której maszyna parowa wyparła pozyskiwanie energii z wiatru. Dzisiaj wraz z drożejącymi nieustanie paliwami kopalnianymi oraz zwiększającą się świadomością ekologiczną wiatraki przezywają prawdziwy renesans popularności. Wiatraki obok instalacji fotowoltaicznych stanowią doskonałe uzupełnienie autonomicznych systemów zasilania w energię elektryczną naszych domów z tą różnicą iż w przeciwieństwie do paneli słonecznych potrafią również w nocy produkować prąd. Sprawdźmy gdzie można efektywnie korzystać z wiatru do produkcji darmowej energii elektrycznej na terenie Polski.

Mapa średnich prędkości wiatru w ujęciu rocznym na terenie Polski - K1
Mapa średnich prędkości wiatru w ujęciu rocznym na terenie Polski

Mapa roczna wietrzności Polski.

W skali roku prędkość wiatru waha się od 1,16 m/s (Zakopane) do 12,09 m/s (Śnieżka) - średnio wynosi ok. 3,24 m/s.

Najniższe wartości zaobserwowane są w regionie Podgórza Karpackiego (Tarnów- 1,80 m/s) i okolicach Pojezierza Drawskiego (Resko- 1,92 m/s)

Najwyższe zaś na obszarach górskich: Kasprowy Wierch (6,62 m/s) i Śnieżka.

Są jednak obszary gdzie średnie roczne prędkości wiatru przekraczają 4 m/s, a lokalnie potrafią osiągać nawet 6 m/s, dlatego będą to obszary o dużym potencjale wykorzystania wiatru do produkcji darmowej energii elektrycznej.

Do obszarów tych należą:

- Pobrzeże Słowińskie i Kaszubskie,

- Suwalszczyzna,

- Beskid Śląski i Żywiecki,

- Prawie cała nizinna część Polski, na Mazowszu i w środkowej części Pojezierza Wielkopolskiego,

- Dolina Sanu od granic państwa po Sandomierz

Nie skorzystamy natomiast z energii wiatrowej do produkcji prądu jeżeli mieszkamy w którejś z niżej wymienionych kotlin, ponieważ są to obszary o znikomej prędkości wiatru z dużą ilością tzw. ciszy energetycznej czyli dni z bezwietrzną pogodą podczas których nie ma w ogóle nawet najmniejszych podmuchów wiatru.

- Kotlina Jeleniogórska

- Kotlina Nowosądecka

- Kotlina Tarnowska

- Kotlina Raciborska

Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej.

Wiatr jako darmowe źródło pozyskania energii znany jest na całym świecie od tysięcy lat, różnorodne urządzenia takie jak np. młyny wiatrowe wykorzystujące siłę wiatru które przezywały swój złoty wiek aż do nastania rewolucji przemysłowej podczas której maszyna parowa wyparła pozyskiwanie energii z wiatru. Dzisiaj wraz z drożejącymi nieustanie paliwami kopalnianymi oraz zwiększającą się świadomością ekologiczną wiatraki przezywają prawdziwy renesans popularności. Wiatraki obok instalacji fotowoltaicznych stanowią doskonałe uzupełnienie autonomicznych systemów zasilania w energię elektryczną naszych domów z tą różnicą iż w przeciwieństwie do paneli słonecznych potrafią również w nocy produkować prąd. Sprawdźmy gdzie można efektywnie korzystać z wiatru do produkcji darmowej energii elektrycznej na terenie Polski.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Romek
Romek
5 miesięcy temu

Mieszkam koło Rzeszowa, mam postawiony taki wiatrak kupiony na alliexpress, trochę idzie wyprodukować tego prądu a największą zaletą jest fakt iż produkcja trwa też w nocy w przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych.

Agnieszka
Agnieszka
5 miesięcy temu
Reply to  Romek

Dużo prądu idzie wyprodukować ?

Romek
Romek
5 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka

Zależy jak wieje, ale to nie są duże wartości. Zaletą tego systemu jest to iż produkuje w przeciwieństwie do fotowoltaiki prąd w nocy

Damian
Damian
4 miesięcy temu
Reply to  Romek

Widziałem na AliExpress takie zestawy wiatraka które kosztowały około tysiąca zł warto coś takiego kupić i zainstalować zrobił ktoś już tak

Grażyna
Grażyna
3 miesięcy temu

U mnie sąsiad ma taki wiatrak ale mówi że dużo prądu z tego nie ma

Igor
Igor
2 miesięcy temu

Już teraz wiem gdzie szukać działki budowlanej 🙂

6
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x