Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu
Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu.
7 stycznia 2021
Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej
Zasoby energii wiatru na terenie Polski – mapa lokalizacji w których wykorzystamy wiatrak do produkcji energii elektrycznej.
12 stycznia 2021
Pokaż wszystkie
Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną

Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną

Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną.

Wraz z pierwszymi opadami śniegu w tym roku otrzymaliśmy bardzo dużą ilość zapytań od osób które posiadają własną instalację fotowoltaiczna którą wykorzystują do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła lub przy pomocy ogrzewania na podczerwień co należy w takiej sytuacji zrobić, czy zalegający śnieg na ogniwach fotowoltaicznych jest szkodliwy dla samych paneli oraz o ile spadnie wydajność naszej przydomowej elektrowni.

Na samym wstępnie należy podkreślić iż śnieg zalegający na panelach fotowoltaicznych nie prowadzi do ich uszkodzenia lub zniszczenia, więc nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla naszej przydomowej elektrowni.

Pokrywa śnieżna powoduje spadek wydajności układu gdyż ogranicza dopływ promieniowania słonecznego do modułów, który jednak w skali roku ze względu na ilość dni z pokrywą śnieżną na przeważającym obszarze kraju praktycznie nie ma praktycznie znaczenia ( takich dni na przestrzeni ostatnich lat, wyłączywszy oczywiście obszary górzyste praktycznie nie było a jeżeli już opady śniegu się pojawiały to pokrywa śnieżna bardzo szybko topniała ).

Dodatkowo zarówno budowa panela fotowaltaicznego jak i kąt nachylenia samej konstrukcji nośnej powoduje szybkie zsuwanie się pokrywy śnieżnej. Tak na marginesie sam śnieg ma niejako zbawienny wpływ na sam panel gdyż usuwa zabrudzenia, co w minimalnym stopniu wpływa na zwiększenie produkcji energii elektrycznej


Pamiętaj by nie odśnieżać paneli fotowoltaicznych łopata do odśnieżania czy nawet miotłą !!!

Może to spowodować szczególnie jeżeli śnieg przymarł do panelu uszkodzenie jego powłoki np. rysując szkło na modułach. Jeżeli jednak zdecydujemy się usunięcie zmarzniętej pokrywy śnieżnej należałoby skorzystać z usług wyspecjalizowanych w tego typu pracach firm które posiadają specjalistyczny sprzęt.

Kabel grzejny-grzewczy

Kable grzewcze czyli automatyczny sposób na usuwanie zmarzliny z panelów fotowoltaicznych.

Posiadając instalację na terenach górzystych z częstymi opadami śniegu oraz z temperaturami mocna poniżej zera która mrozi śnieg na panelach fotowoltaicznch warto taką instalację wyposażyć w system antyoblodzeniowy który dzięki kablom grzewczym spowoduje roztopienie zamarzniętego śniegu co ułatwi zsunięcie się pokrywy śnieżnej z naszej instalacji, dobrą ofertę na tego typu kable i przewody grzejne znajdziecie min. na allegro bądź aliexpress.
panele fotowoltaiczne - snieg

Wpływ śniegu na pracę paneli fotowoltaicznych

Właściciele własnych instalacji fotowoltaicznych w związku z ostatnimi opadami śniegu martwią się o wydajność swoich instalacji produkujących prąd, nasuwa się pytanie czy ich obawy są słuszne...

Czytaj więcej

Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną.

Wraz z pierwszymi opadami śniegu w tym roku otrzymaliśmy bardzo dużą ilość zapytań od osób które posiadają własną instalację fotowoltaiczna którą wykorzystują do ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła lub przy pomocy ogrzewania na podczerwień co należy w takiej sytuacji zrobić, czy zalegający śnieg na ogniwach fotowoltaicznych jest szkodliwy dla samych paneli oraz o ile spadnie wydajność naszej przydomowej elektrowni.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gniewosz
Gniewosz
1 rok temu

Ja mam właśnie zainstalowane takie kable grzewcze, dzięki nim zero problemów z zalegającym lodem lub śniegiem

Sebastian
Sebastian
1 rok temu
Reply to  Gniewosz

Gdzie kupiłeś takie kable ?

Stan
Stan
8 miesięcy temu

Właśnie sypnęło mocno śniegiem u nas, idę odśnieżyć panele 🙂

3
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x