Gdzie umieścić pompę ciepła w domu, czy pompa ciepła musi mieć osobne pomieszczenie
Gdzie umieścić pompę ciepła w domu? Czy pompa ciepła musi mieć osobne pomieszczenie?
6 stycznia 2021
Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną
Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną.
11 stycznia 2021

Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu.

W okresie ogrzewczym szczególnie w starym budownictwie często występującym problemem jest niewłaściwy poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń który skutkuje skraplającą się wodą na oknach, wykwitami pleśni i grzybów na ścianach itp. Powodem tych problemów jest brak lub źle działająca wentylacja. W jaki więc sposób tanio i prosto, zwłaszcza w sytuacji jeżeli wynajmujemy mieszkanie lub dom i nie chcemy inwestować w system wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji. Z pomocą przychodzą nawiewniki ( wywietrzniki ) do okien, które w tani i prosty sposób zapewnią prawidłową wentylację ( cyrkulację ) powietrza oraz zapewnią dzięki niej prawidłowy poziom wilgotności w naszym domu bądź mieszkaniu.

Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu

Co to jest nawiewnik ( wywietrznik ).

Nawiewnik ( nawietrznik) to niewielkie urządzenie montowane do ramy które wymusza cyrkulacje powietrzaw pomieszczeniu poprzez nawiewanie świeżego powietrza z zewnątrz które następnie ( o ile nie zasłonimy lub nie zakleimy kominów wentylacyjnych ) jest wywiewane z domu lub mieszkania regulując tym samym poziom wilgotności powietrza wewnątrz.

Główną zaletą jest fakt iż niskim kosztem (zwłaszcza gdy mieszkanie lub dom nie jest nasze ) jesteśmy wstanie pozbyć się wewnątrz budynku problemów z wilgocią skraplającą się na oknach lub w obrębie nich lub pozbyć się grzyba i pleśni ze ściany.

Kolejna zaleta jest fakt iż nawietrzaki ( nawiewniki ) do swojej pracy nie potrzebują zasilania elektrycznego czyli ich praca nic nas nie kosztuje. Z wad należy wymienić iż w przeciwieństwie do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji tracimy bezpowrotnie część energii powodując tym samym zwiększenie kosztów ogrzewania domu.

Rodzaje nawiewników powietrza.

Nawiewniki ( wywietrzniki ) możemy podzielić ze względu na rodzaj ich sterowania:

- Nawiewniki ciśnieniowe czyli taki które są sterowane za pomocą różnicy ciśnień wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Nawiewnik tak sterowany działa w ten sposób iż im większa różnica ciśnienia tym większy jest przez niego przepływ powietrza ( należy pamiętać iż w systemach wentylacji grawitacyjnej na różnicę ciśnień będzie miała wpływ temperatura, prędkość wiatru oraz wysokość kanału wentylacyjnego względem wywiewnika

- Nawiewniki higrosterowane czyli taki w którym to poziom wilgoci wewnątrz budynku steruje poziomem przepływu powierza. Regulator ten mierzy za pomocą higrometru poziom wilgotności i w zależności od zapotrzebowania zamyka lub otwiera nawiewnik/wywiewnik.

- Nawiewniki dwu systemowe czyli taki który łączy w sobie oba te systemy sterowania czyli oprócz sterowania ciśnieniowego posiada również sterowanie oparte na poziomie wilgotności względnej w danym pomieszczeniu. Taka konfiguracja oraz połączenie obu tych sterowników w jednym urządzeniu powoduje zminimalizowanie strat energii wewnątrz domu lub mieszkania.

- Nawiewniki akustyczne czyli takie które posiadają w sobie tłumik akustyczny dzięki czemu możemy w znaczący sposób obniżyć poziom hałasu który dociera do pomieszczenia, ma to ogromne znaczenie szczególnie wówczas gdy mieszkamy na dużym osiedlu w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy o dużym natężeniu ruch samochodowego, autobusowego lub nasz blok lub mieszkanie zlokalizowane jest koło torowiska tramwajowego bądź kolejowego.

- Nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne na naszym rynku zaczynają się również pojawiać nawiewniki które poprawiają jakość nawiewanego powietrza. Nawiewnik ten na wlocie posiada wymienny filtr powietrza który zatrzymuje zanieczyszczenia z nawiewanego powietrza, ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na terenach dużych aglomeracji miejskich bądź terenów objętych alarmem smogowym. Filtr taki potrafi zatrzymać do aż do 75% pyły zawieszonego PM2.5 i do 95% pyłu zawieszonego PM10, a także ponad 99% alergenów. Taki nawiewnik więc będzie idealnym rozwiązaniem dla osób mających problemy zdrowotne ( choroby płuc, duszności, astma itp. )bądź będących alergikami.

Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu.

W okresie ogrzewczym szczególnie w starym budownictwie często występującym problemem jest niewłaściwy poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń który skutkuje skraplającą się wodą na oknach, wykwitami pleśni i grzybów na ścianach itp. Powodem tych problemów jest brak lub źle działająca wentylacja. W jaki więc sposób tanio i prosto, zwłaszcza w sytuacji jeżeli wynajmujemy mieszkanie lub dom i nie chcemy inwestować w system wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji. Z pomocą przychodzą nawiewniki ( wywietrzniki ) do okien, które w tani i prosty sposób zapewnią prawidłową wentylację ( cyrkulację ) powietrza oraz zapewnią dzięki niej prawidłowy poziom wilgotności w naszym domu bądź mieszkaniu.

Inne nazwy nawiewników to wywietrzak, nawietrzak lub napowietrzak

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grażyna
Grażyna
3 lat temu

Takie rozwiązanie strasznie wychładza mieszkanie

Iza
Iza
3 lat temu
Reply to  Grażyna

Czego się spodziewałaś instalując rozwiązanie za kilkadziesiąt złotych?

Stefanno
Stefanno
2 lat temu
Reply to  Grażyna

Wychładzają ale przynajmniej masz wentylację ( brak grzyba, pleśni i smrodu )

Roman
Roman
3 lat temu

Jeżeli ktoś poszukuje najtańszego rozwiązania do wentylacji pomieszczeń to nic tańszego od nawiewnika nie znajdzie

Zuzia
Zuzia
3 lat temu

Dokładnie tak taniej już się chyba nie da

Alicja
Alicja
3 lat temu

Gdzie mogę kupić takie nawiewniki do okien

Alicja
Alicja
3 lat temu
Reply to  Alicja

Wszędzie tam gdzie sprzedają i montują okno

Romek
Romek
2 lat temu

Może jest najtaniej ale są za to większe koszty ogrzewania

Fachowiec
Fachowiec
2 lat temu
Reply to  Romek

Ile większe koszty tego ogrzewania ? Kilka złotych miesięcznie ?

9
0
Podziel się swoją opiniąx