Gdzie umieścić pompę ciepła w domu, czy pompa ciepła musi mieć osobne pomieszczenie
Gdzie umieścić pompę ciepła w domu? Czy pompa ciepła musi mieć osobne pomieszczenie?
6 stycznia 2021
Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną
Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy należy odśnieżać naszą instalację fotowoltaiczną.
11 stycznia 2021

Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu.

W okresie ogrzewczym szczególnie w starym budownictwie często występującym problemem jest niewłaściwy poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń który skutkuje skraplającą się wodą na oknach, wykwitami pleśni i grzybów na ścianach itp. Powodem tych problemów jest brak lub źle działająca wentylacja. W jaki więc sposób tanio i prosto, zwłaszcza w sytuacji jeżeli wynajmujemy mieszkanie lub dom i nie chcemy inwestować w system wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji. Z pomocą przychodzą nawiewniki ( wywietrzniki ) do okien, które w tani i prosty sposób zapewnią prawidłową wentylację ( cyrkulację ) powietrza oraz zapewnią dzięki niej prawidłowy poziom wilgotności w naszym domu bądź mieszkaniu.

Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu

Co to jest nawiewnik ( wywietrznik ).

Nawiewnik ( nawietrznik) to niewielkie urządzenie montowane do ramy które wymusza cyrkulacje powietrzaw pomieszczeniu poprzez nawiewanie świeżego powietrza z zewnątrz które następnie ( o ile nie zasłonimy lub nie zakleimy kominów wentylacyjnych ) jest wywiewane z domu lub mieszkania regulując tym samym poziom wilgotności powietrza wewnątrz.

Główną zaletą jest fakt iż niskim kosztem (zwłaszcza gdy mieszkanie lub dom nie jest nasze ) jesteśmy wstanie pozbyć się wewnątrz budynku problemów z wilgocią skraplającą się na oknach lub w obrębie nich lub pozbyć się grzyba i pleśni ze ściany.

Kolejna zaleta jest fakt iż nawietrzaki ( nawiewniki ) do swojej pracy nie potrzebują zasilania elektrycznego czyli ich praca nic nas nie kosztuje. Z wad należy wymienić iż w przeciwieństwie do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji tracimy bezpowrotnie część energii powodując tym samym zwiększenie kosztów ogrzewania domu.

Rodzaje nawiewników powietrza.

Nawiewniki ( wywietrzniki ) możemy podzielić ze względu na rodzaj ich sterowania:

- Nawiewniki ciśnieniowe czyli taki które są sterowane za pomocą różnicy ciśnień wewnątrz budynku oraz na zewnątrz. Nawiewnik tak sterowany działa w ten sposób iż im większa różnica ciśnienia tym większy jest przez niego przepływ powietrza ( należy pamiętać iż w systemach wentylacji grawitacyjnej na różnicę ciśnień będzie miała wpływ temperatura, prędkość wiatru oraz wysokość kanału wentylacyjnego względem wywiewnika

- Nawiewniki higrosterowane czyli taki w którym to poziom wilgoci wewnątrz budynku steruje poziomem przepływu powierza. Regulator ten mierzy za pomocą higrometru poziom wilgotności i w zależności od zapotrzebowania zamyka lub otwiera nawiewnik/wywiewnik.

- Nawiewniki dwu systemowe czyli taki który łączy w sobie oba te systemy sterowania czyli oprócz sterowania ciśnieniowego posiada również sterowanie oparte na poziomie wilgotności względnej w danym pomieszczeniu. Taka konfiguracja oraz połączenie obu tych sterowników w jednym urządzeniu powoduje zminimalizowanie strat energii wewnątrz domu lub mieszkania.

- Nawiewniki akustyczne czyli takie które posiadają w sobie tłumik akustyczny dzięki czemu możemy w znaczący sposób obniżyć poziom hałasu który dociera do pomieszczenia, ma to ogromne znaczenie szczególnie wówczas gdy mieszkamy na dużym osiedlu w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy o dużym natężeniu ruch samochodowego, autobusowego lub nasz blok lub mieszkanie zlokalizowane jest koło torowiska tramwajowego bądź kolejowego.

- Nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne na naszym rynku zaczynają się również pojawiać nawiewniki które poprawiają jakość nawiewanego powietrza. Nawiewnik ten na wlocie posiada wymienny filtr powietrza który zatrzymuje zanieczyszczenia z nawiewanego powietrza, ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na terenach dużych aglomeracji miejskich bądź terenów objętych alarmem smogowym. Filtr taki potrafi zatrzymać do aż do 75% pyły zawieszonego PM2.5 i do 95% pyłu zawieszonego PM10, a także ponad 99% alergenów. Taki nawiewnik więc będzie idealnym rozwiązaniem dla osób mających problemy zdrowotne ( choroby płuc, duszności, astma itp. )bądź będących alergikami.

Nawiewniki okienne ( wywietrzniki do okien ) czyli tani sposób na prawidłową wentylację w domu lub mieszkaniu.

W okresie ogrzewczym szczególnie w starym budownictwie często występującym problemem jest niewłaściwy poziom wilgotności wewnątrz pomieszczeń który skutkuje skraplającą się wodą na oknach, wykwitami pleśni i grzybów na ścianach itp. Powodem tych problemów jest brak lub źle działająca wentylacja. W jaki więc sposób tanio i prosto, zwłaszcza w sytuacji jeżeli wynajmujemy mieszkanie lub dom i nie chcemy inwestować w system wentylacji mechanicznej czyli tzw. rekuperacji. Z pomocą przychodzą nawiewniki ( wywietrzniki ) do okien, które w tani i prosty sposób zapewnią prawidłową wentylację ( cyrkulację ) powietrza oraz zapewnią dzięki niej prawidłowy poziom wilgotności w naszym domu bądź mieszkaniu.

Inne nazwy nawiewników to wywietrzak, nawietrzak lub napowietrzak

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grażyna
Grażyna
1 rok temu

Takie rozwiązanie strasznie wychładza mieszkanie

Iza
Iza
1 rok temu
Reply to  Grażyna

Czego się spodziewałaś instalując rozwiązanie za kilkadziesiąt złotych?

Stefanno
Stefanno
11 miesięcy temu
Reply to  Grażyna

Wychładzają ale przynajmniej masz wentylację ( brak grzyba, pleśni i smrodu )

Roman
Roman
1 rok temu

Jeżeli ktoś poszukuje najtańszego rozwiązania do wentylacji pomieszczeń to nic tańszego od nawiewnika nie znajdzie

Zuzia
Zuzia
1 rok temu

Dokładnie tak taniej już się chyba nie da

Alicja
Alicja
1 rok temu

Gdzie mogę kupić takie nawiewniki do okien

Alicja
Alicja
1 rok temu
Reply to  Alicja

Wszędzie tam gdzie sprzedają i montują okno

Romek
Romek
10 miesięcy temu

Może jest najtaniej ale są za to większe koszty ogrzewania

Fachowiec
Fachowiec
10 miesięcy temu
Reply to  Romek

Ile większe koszty tego ogrzewania ? Kilka złotych miesięcznie ?

9
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x