Czy ozonowanie ( jonizacja powietrza ) jest bezpieczne
Czy ozonowanie ( jonizacja powietrza ) jest bezpieczne.
28 grudnia 2020
Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania
Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania.
30 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu.

Wilgotność w domu lub mieszkaniu jest bardzo istotna, jej nieprawidłowym poziom może doprowadzić do bólu gardła, problemami skórnymi, alergią czy nawet kaszlem. Jaki więc jest optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu, co wpływa na poziom tej wilgotności oraz jakie są skutki zdrowotne nieprawidłowego jej poziomu.

wilgoć, okno

Nieprawidłowe nawilżenie powietrza, a skutki zdrowotne

Wilgoć zawarta w powietrzu ma bardzo ważny wpływ na nasze zdrowie. Oddychanie suchym powietrzem prowadzi do wysuszenia śluzówek w nosie lub w gardle. Konsekwencją ich wysuszenia jest fakt iż wtedy ich funkcja ochronna spada przez co wzrasta ryzyko infekcji. Oddychanie w dłuższym terminie takim suchym powietrzem sprawia iż zaczynają występować dolegliwości związane z układem dróg oddechowych czego skutkiem jest ból gardła, kaszel oraz problemy z oddychaniem. Przebywając w pomieszczeniach o suchym powietrzu narażamy się również na problemu natury alergicznej gdyż Mogą wystąpić również problemy skórne ( swędzenie, atopia, stan zapalny czy nawet alergia skórna).

Zbyt duży poziom wilgotności to natomiast idealne środowisko do namnażania i rozwoju wszelkiego rodzaju roztoczy, pleśni i grzybów. Które również prowadzą do znacznych problemów z układem górnych dróg oddechowych oraz szeroko pojętymi alergiami.

Co wpływa na wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu?

Problem ze zbyt suchym powietrzem nasila się szczególnie w sezonie grzewczym ponieważ w obawie przed wychłodzeniem wcześniej nagrzanego mieszkania ograniczamy lub całkowicie zaprzestajemy wietrzenia naszych pomieszczeń doprowadzając jednocześnie do wysuszenia powietrza wewnątrz budynku. Aby tego uniknąć należałoby zamontować w naszym domu lub mieszkaniu rekuperator w opcji z wymiennikiem entalpicznym czyli takim który posiada zdolność odzysku wilgoci z powietrza.

Równie uciążliwa jest sytuacja przy zbyt dużym poziomie wilgotności spowodowany choćby praniem i suszeniem tego prania w mieszkaniu ( tutaj wystarczy zakupić suszarkę do ubrań lub kupić pralko-suszarkę ), gotowaniem czy nawet korzystaniem z kąpieli. Informacją że mamy do czynieni ze zbyt dużym poziomem wilgotności jest fakt wykraplania się wody na szybach, pojawiających się plamach pleśni na ścianach itp.

Problem ten jest o tyle uciążliwy gdyż w przeciwieństwie do przesuszonego powietrza, powietrze wilgotne powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny. Wyjściem z sytuacji jest montaż nawiewników okiennych ( jest to opcja najtańsza która jednak powoduje wychłodzenie mieszkania gdyż nawiewane jest zimne powietrze do wewnątrz ) lub chociażby rekuperatora decentralnego który potrafi odzyskać ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz nie powodując tym samym przesadnego schładzania wnętrza domu lub mieszkania.

Problemy z wilgocią w domu - jak się ich pozbyć

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu ?

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna liczyć od 40 do 60 procent i jest zależna od temperatury. Dla 19-20 stopni będzie wynosiła ok. 55-60%, natomiast dla 21-22 stopni to 40-45%

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu.

Wilgotność w domu lub mieszkaniu jest bardzo istotna, jej nieprawidłowym poziom może doprowadzić do bólu gardła, problemami skórnymi, alergią czy nawet kaszlem. Jaki więc jest optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu, co wpływa na poziom tej wilgotności oraz jakie są skutki zdrowotne nieprawidłowego jej poziomu.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jadwiga
Jadwiga
3 lat temu

Jest jakieś urządzenie dzięki któremu można regulować poziom wilgotności w domu?

Aleksander
Aleksander
3 lat temu
Reply to  Jadwiga

Możesz regulować klimatyzatorem, każdy z nich może pracować w trybie osuszania powietrza

Alicja
Alicja
3 lat temu

Optymalna wilgotność powinna wynosić moim zdaniem około 60 do 70%

Grażyna
Grażyna
3 lat temu
Reply to  Alicja

Bardziej mi się wydaje 50 do 60%, 70 % to już jest za wilgotno

4
0
Podziel się swoją opiniąx