Czy ozonowanie ( jonizacja powietrza ) jest bezpieczne
Czy ozonowanie ( jonizacja powietrza ) jest bezpieczne.
28 grudnia 2020
Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania
Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania.
30 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu.

Wilgotność w domu lub mieszkaniu jest bardzo istotna, jej nieprawidłowym poziom może doprowadzić do bólu gardła, problemami skórnymi, alergią czy nawet kaszlem. Jaki więc jest optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu, co wpływa na poziom tej wilgotności oraz jakie są skutki zdrowotne nieprawidłowego jej poziomu.

wilgoć, okno

Nieprawidłowe nawilżenie powietrza, a skutki zdrowotne

Wilgoć zawarta w powietrzu ma bardzo ważny wpływ na nasze zdrowie. Oddychanie suchym powietrzem prowadzi do wysuszenia śluzówek w nosie lub w gardle. Konsekwencją ich wysuszenia jest fakt iż wtedy ich funkcja ochronna spada przez co wzrasta ryzyko infekcji. Oddychanie w dłuższym terminie takim suchym powietrzem sprawia iż zaczynają występować dolegliwości związane z układem dróg oddechowych czego skutkiem jest ból gardła, kaszel oraz problemy z oddychaniem. Przebywając w pomieszczeniach o suchym powietrzu narażamy się również na problemu natury alergicznej gdyż Mogą wystąpić również problemy skórne ( swędzenie, atopia, stan zapalny czy nawet alergia skórna).

Zbyt duży poziom wilgotności to natomiast idealne środowisko do namnażania i rozwoju wszelkiego rodzaju roztoczy, pleśni i grzybów. Które również prowadzą do znacznych problemów z układem górnych dróg oddechowych oraz szeroko pojętymi alergiami.

Co wpływa na wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu?

Problem ze zbyt suchym powietrzem nasila się szczególnie w sezonie grzewczym ponieważ w obawie przed wychłodzeniem wcześniej nagrzanego mieszkania ograniczamy lub całkowicie zaprzestajemy wietrzenia naszych pomieszczeń doprowadzając jednocześnie do wysuszenia powietrza wewnątrz budynku. Aby tego uniknąć należałoby zamontować w naszym domu lub mieszkaniu rekuperator w opcji z wymiennikiem entalpicznym czyli takim który posiada zdolność odzysku wilgoci z powietrza.

Równie uciążliwa jest sytuacja przy zbyt dużym poziomie wilgotności spowodowany choćby praniem i suszeniem tego prania w mieszkaniu ( tutaj wystarczy zakupić suszarkę do ubrań lub kupić pralko-suszarkę ), gotowaniem czy nawet korzystaniem z kąpieli. Informacją że mamy do czynieni ze zbyt dużym poziomem wilgotności jest fakt wykraplania się wody na szybach, pojawiających się plamach pleśni na ścianach itp.

Problem ten jest o tyle uciążliwy gdyż w przeciwieństwie do przesuszonego powietrza, powietrze wilgotne powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny. Wyjściem z sytuacji jest montaż nawiewników okiennych ( jest to opcja najtańsza która jednak powoduje wychłodzenie mieszkania gdyż nawiewane jest zimne powietrze do wewnątrz ) lub chociażby rekuperatora decentralnego który potrafi odzyskać ciepło z powietrza usuwanego na zewnątrz nie powodując tym samym przesadnego schładzania wnętrza domu lub mieszkania.

Problemy z wilgocią w domu - jak się ich pozbyć

Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu ?

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna liczyć od 40 do 60 procent i jest zależna od temperatury. Dla 19-20 stopni będzie wynosiła ok. 55-60%, natomiast dla 21-22 stopni to 40-45%

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu.

Wilgotność w domu lub mieszkaniu jest bardzo istotna, jej nieprawidłowym poziom może doprowadzić do bólu gardła, problemami skórnymi, alergią czy nawet kaszlem. Jaki więc jest optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu lub domu, co wpływa na poziom tej wilgotności oraz jakie są skutki zdrowotne nieprawidłowego jej poziomu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *