Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu
Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu.
29 grudnia 2020
Szczęśliwego nowego roku 2021
Szczęśliwego nowego roku 2021
31 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania

Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania

Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania.

Posiadając klasyczne ogrzewanie grzejnikowe bardzo często podczas modernizacji lub prowadzonego remontu domu lub mieszkania pragniemy w pomieszczeniach takich jak łazienka bądź kuchnia dołożyć ogrzewanie podłogowe. Jak w takim razie niskim nakładem kosztów (tanio) zmodernizować nasz układ grzewczy tak by móc na jednym obiegu grzać łazienkę, korytarz, kuchnię czy nawet poszczególne pokoje mając jednocześnie kaloryfer oraz ogrzewanie podłogowe? Z pomocą przychodzi tu zawór RTL czyli tak na dobrą sprawę ogranicznik temperatury powrotu.

Zawór RTL

Czym jest zawór RTL do ogrzewania podłogowego

Zawór RTL do ogrzewania podłogowego stosuje się w celu zabezpieczenia podłogówki czyli pętli ogrzewania podłogowego przed przegrzaniem ( pamiętajmy iż temperatura w układzie grzejnikowym to dajmy na to 50 stopni Celsjusza, natomiast temperatura na pętli grzewczej podłogówki to około 30 stopni Celsjusza ).

Zasada działania tego układu jest bardzo prosta a mianowicie w środku zaworu RTL znajduje się czujnik temperatury. Jeżeli przez temperatura na czujniku ( mamy kilka zakresów temperaturowych do wyboru np. 20, 30, 40 itp. do wyboru ) jest za wysoka to zawory termostatyczne zamkną przepływ aż do momentu osiągnięcia zadanej temperatury. Analogicznie układ działa w drugą stronę, jeżeli temperatura będzie za niska to zawory termostatyczne pozostaną otwarte do momentu osiągnięcia żadnej temperatury.

Reasumując więc; zawór RTL zamontowany na powrocie to tak na dobrą sprawę ogranicznik przepływu który w zależności od zadanej i aktualnej temperatury zamyka lub otwiera termozawory do momentu osiągnięcia przez ogrzewanie podłogowe oczekiwanej temperatury podłogówki.

Schemat podłączenia zaworu RTL

RTL - przykład zastosowania dla temperatury zasilania poniżej 55 C

RTL - przykład zastosowania dla temperatury zasilania poniżej 55 C


RTL należy zawsze montować na powrocie obwodu ogrzewania podłogowego. Musi być zamontowany w odległości co najmniej 0,5m od przyłączenia z powrotu grzejnika - zapobiegnie to wpływowi temperatury grzejnika na działanie ogranicznika temperatury.

Budowa zaworu RTL

Budowa zaworu RTL

Budowa zaworu RTL

1. Element termostatyczny

2. Czujnik

3. Mieszek

4. Element nastawny

5. Sprężyna

6. Wrzeciono

7. O-ring

8. Grzybek

9. Pierścienie ograniczające nastawy temperatury

10. Korpus zaworu

12. Pierścień zaciskowy

13. Podkładka zaciskowa

12 i 13 to akcesoria dodatkowe

Zawór RTL – najważniejsze zalety oraz wady

Zalety:

- niski koszt „dołożenia” podłogówki w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka

- niski koszt zakupu urządzenia

- niski koszt montażu

Wady:

- brak precyzyjnej kontroli temperatury wewnątrz pętli podłogówki

- ryzyko przegrzania fragmentu podłogówki

- regulacja małej powierzchni ( maksymalnie 15 m2 a w przypadku zaworów RTL-DX do 20 m2 )

- zastosowanie przy wysokotemperaturowych źródłach ciepła ( ogrzewanie gazowe, węglowe, pellet )

Ogrzewanie podłogowe

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony ogrzewaniu podłogowemu i sprawdź dlaczego to właśnie ten system ogrzewania jest tak popularny.

Zobacz

Zawór RTL do ogrzewania podłogowego – schemat, rodzaje oraz zasada działania.

Posiadając klasyczne ogrzewanie grzejnikowe bardzo często podczas modernizacji lub prowadzonego remontu domu lub mieszkania pragniemy w pomieszczeniach takich jak łazienka bądź kuchnia dołożyć ogrzewanie podłogowe. Jak w takim razie niskim nakładem kosztów (tanio) zmodernizować nasz układ grzewczy tak by móc na jednym obiegu grzać łazienkę, korytarz, kuchnię czy nawet poszczególne pokoje mając jednocześnie kaloryfer oraz ogrzewanie podłogowe? Z pomocą przychodzi tu zawór RTL czyli tak na dobrą sprawę ogranicznik temperatury powrotu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
3 lat temu

Złożyłem podłogówkę w mieszkaniu dzięki temu zaworowi wpiętemu w grzejnik łazienkowy, ogrzewanie podłogowe działa na całej powierzchni łazienki

Stefanno
Stefanno
2 lat temu
Reply to  Tomasz

Jak duża ta łazienka ?

Ola
Ola
3 lat temu

Najtańszy sposób by mieć ogrzewanie podłogowe w łazience czy kuchni, bezpośrednio z grzejnika

Seba
Seba
2 lat temu

Mam tak zrobione w mieszkaniu na bloku 🙂

Jurek
Jurek
2 lat temu
Reply to  Seba

Jaki metraż ?

5
0
Podziel się swoją opiniąx