Gazowe kotły kondensacyjne Junkers – przegląd wybranych modeli
Gazowe kotły kondensacyjne Junkers – przegląd wybranych modeli
26 lutego 2018
Sterowanie komfortem w domu – VASCO CLIMATE CONTROL
Sterowanie komfortem w domu – VASCO CLIMATE CONTROL
2 marca 2018
Pokaż wszystkie
mitsubishi electric - Lossnay - Cyrkulacja powietrza

mitsubishi electric - Lossnay - Cyrkulacja powietrza

Rekuperator

Rekuperator jest podstawowym elementem wentylacji mechanicznej tzw. rekuperacji. Znajduje się w nim wymiennik, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła w efekcie przekazywania energii pomiędzy dwoma strumieniami powietrza.

Co wchodzi w skład rekuperatora ?

Każdy rekuperator musi składa z dwóch wentylatorów:

stałoprądowych DC – energooszczędne ( dodatkowo wentylatory DC na prąd stały mają o 30 % większą sprawność niż AC oraz są cichsze )

zmiennoprądowych AC – maja mniejszą sprawność a co za tym idzie zużywają więcej energii

Kolejnym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła, który może być krzyżowy, przeciwprądowy lub obrotowy.

Ważnym elementem jest automatyka sterująca, dzięki której możliwe jest precyzyjne dostosowanie rekuperatora do potrzeb mieszkańców. Rekuperator musi mieć również solidną obudowę, która zagwarantuje odpowiednie zaizolowanie i sprawi, że system będzie działał sprawnie. Oczywiście, w każdym rekuperatorze muszą znaleźć się filtry, które wpłyną na poprawę jakości powietrza w budynku. Równie ważne są podzespoły, które będą wspomagały pracę urządzenia. Można do nich zaliczyć m.in. bypass, nagrzewnice czy systemy antyzamrożeniowe.

Dlaczego warto stawiać na rekuperację ?

Rekuperator to system, który zadba o właściwą wentylację w domu i zapewni dostosowanie warunków do potrzeb użytkowników. Będzie można cieszyć się z niezawodnej i energooszczędnej wentylacji. Zdecydowanie tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie pozwoli osiągnąć takich efektów. Nie pozwoli na odzyskanie ciepła ze zużytego powietrza, czy na nawiew pozbawionego zanieczyszczeń powietrza, takie możliwości daje jedynie wentylacja mechaniczna.

Podstawowe zalety posiadania rekuperatora

 • oszczędności na ogrzewaniu nawet do 40%

 • dostęp do świeżego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza

 • brak przeciągów w domu

rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz nasz dział tematyczny poświęcony rekuperacji ( wentylacji mechanicznej ) i sprawdź dlaczego ten system jest montowany praktycznie w każdym nowo budowanym domu

Zobacz

Rekuperator to podstawowy element, dzięki któremu może działać cała wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To właśnie w rekuperatorze umieszczony jest wymiennik ciepła, który odpowiada za odzysk ciepła i pozwala cieszyć się z wyraźnych oszczędności wprowadzanych do budynku. W rekuperatorze znajdują się także dwa wentylatory: stałoprądowe DC lub zmiennoprądowe AC. Działanie rekuperatora powinno być bezawaryjne i dostosowane do potrzeb użytkownika. Tylko wtedy można będzie cieszyć się z korzystania z tego rozwiązania.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

8 Komentarze

 1. Igor pisze:

  Jaki rekuperator do domu o powierzchni 150 m2?

 2. Mateusz pisze:

  Co sądzicie o rekuperatorach marki peflex?

 3. Grażyna pisze:

  Jakie opinie o rekuperatorach Vaillant

  • Iza pisze:

   Mam tego producenta ponieważ mamy tego samego producenta kocioł gazowy a wszystko to pracuje na jednym sterowniku

 4. Ola pisze:

  Co ile czyścicie rekuperator w środku ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *