GC2300W 24C - karta produktu - 2019 - A
Junkers Bosch GC2300W 24C – karta produktu
2 kwietnia 2019
Budowa i remont
Jaki klimatyzator będzie najlepszy w mieszkaniu ( bloku ) ?
2 kwietnia 2019
Pokaż wszystkie
Wentylacja - jakie wymagania normowe występują w przypadku budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej - A

Wentylacja - jakie wymagania normowe występują w przypadku budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej - A

Wentylacja - jakie wymagania normowe występują w przypadku budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej ?

Każdy projekt wentylacji wprowadzanej do budynku musi opierać się na normie PN-83/B-03430. 8 lutego 2000 roku pojawiła się zmiana w zapisach. Powstała w ten sposób norma PN-83/B-03430/Az3:2000.

Postanowienia norm względem budynków mieszkalnych

Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym określany jest przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Jeżeli chodzi o konkretne wartości:

- w kuchni z oknem zewnętrznym (kuchenka gazowa lub węglowa) - 70 m3/h, natomiast przy kuchence elektrycznej 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, 50 m3/h w mieszkaniu powyżej 3 osób,

- w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h,

- w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h,

- w wydzielonym WC - 30 m3/h,

- dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym - 30 m3/h.

Podstawowym działaniem wentylacji powinno być usuwanie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń, a także pomoc w wentylowaniu pomieszczeń, w których nie ma okien. Budynki do 9 kondygnacji mogą być wyposażone w wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. W wyższych budynkach konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej lub nawiewno-wywiewnej.

Jeżeli w budynku znajduje się urządzenie grzewcze na paliwo stałe, może w nim znajdować się tylko wentylacja grawitacyjna lub wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.

W piwnicy, wentylacja powinna odbywać się przynajmniej w minimalnym zakresie 0,3 na godzinę, a na poddaszu powinny znajdować się otwory zewnętrzne zapewniające odpływ i dopływ powietrza w zewnętrznych przegrodach budowlanych.

Postanowienia norm względem budynków zamieszkania zbiorowego

Powietrze wentylacyjne powinno być dostarczane do pomieszczeń w następnej objętości:

- pokój mieszkalny – 20 m3/h dla każdego mieszkańca – minimum jedna wymiana na godzinę,

- pokój zbiorowy typu świetlica – 20 m3/h dla każdej przebywającej tam osoby,

- pokój klimatyzowany i wentylowany bez otwieranych okien – 30 m3/h,

kuchnie i łazienki – wymogi jak dla budynków mieszkalnych.

Postanowienia norm względem budynków użyteczności publicznej

Objętość strumienia dostarczanego z wentylacji:

- 20 m3/h na każdą przebywającą w pomieszczeniu osobę,

- 30 m3/h na każdą osobę, jeżeli w pomieszczeniach można palić papierosy,

- 15 m3/h – na każde dziecko.

projekt rekuperacji

Projekt wentylacji mechanicznej

Zobacz przy okazji jak wygląda nasz przykładowy projekt wentylacji mechanicznej.
rekuperacja

Rekuperacja

Zobacz również nasz dział tematyczny poświęcony wentylacji mechanicznej

Przepisy dokładnie określają, ile powietrza musi być dostarczanego do pomieszczeń z wentylacji, aby przebywające w budynku osoby mogły czuć się komfortowo, bezpiecznie i ich samopoczucie znajdowało się na odpowiednim poziomie. Najważniejszą obecnie normą jest norma PN-83/B-03430/Az3:2000, która została zaktualizowana w 2000 roku i obowiązuje od tamtej pory. Została stworzona z myślą o budynkach mieszkalnych, zbiorowych, jak i użyteczności publicznej. Tworząc budynek/dom , należy do tych przepisów się zastosować.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną. Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
2 lat temu

Takiego zestawienia szukałem 🙂

Początkujący instalator
Początkujący instalator
2 lat temu

Super teraz będę wstanie sam szacować wielkość instalacji wentylacji mechanicznej

2
0
Podziel się swoją opiniąx