Zasada działania bypass w rekuperatorze
Normalnym trybem działania central wentylacyjnych ( rekuperacji ) jest odzysk ciepła z powietrza, tryb ten doskonale sprawdza się w chłodniejszych okresach roku ( jesień, zima, wczesna wiosna).
W cieplejsze dni ( późna wiosna, lato, wczesna jesień ) korzystniejsze może być przewietrzanie pomieszczeń za pomocą powietrza z zewnątrz (nawiane powietrze nie powoduje wtedy spadku temperatury wewnątrz domu lub mieszkania, centrala wentylacyjna ( rekuperator ) pracuje wtedy w trybie otwartego bypass-u.)
Zastanawiasz się, jak działa bypass w rekuperacji? Zasada ich działania jest prosta. Przede wszystkim w zależności od potrzeb, przepustnica bypassu otwiera się i tym samym przekierowuje powietrze zewnętrzne przez kanał obok wymiennika bezpośrednio do pomieszczenia. Dzięki temu rekuperacja może spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do wnętrza budynku. To przekłada się na sprawność systemu i zapewnienie odpowiednich potrzeb użytkownikom, którzy w swoich wnętrzach muszą mieć dostęp do odpowiedniej ilości powietrza.
Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania co w praktyce oznacza iż nie pobiera potrzebnego w procesie spalania powietrza z pomieszczenia w którym jest zamontowany (powietrze potrzebne w procesie spalania jest doprowadzane z zewnątrz). Skoro kocioł kondensacyjny nie pobiera powietrza z pomieszczenia w którym jest zainstalowany ( kotłownia, łazienka, kuchnia) to czy w takim pomieszczeniu musi być zainstalowana kratka wentylacyjna (wentylacja)?
Krótko i konkretnie.
Dobrze wyjaśniona zasada działania, dzięki za wpis. Pozdrawiam 🙂
Każdy rekuperator ma taki baypass?
Większość dostępnych urządzeń tak
Włączacie w zimie bypass swoich urządzeniach?