Pellet jako sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza
Pellet jako sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza!
26 listopada 2020
Folia grzewcza na podczerwień - jak działa to ogrzewanie
Folia grzewcza na podczerwień – jak działa to ogrzewanie ?
1 grudnia 2020
Pokaż wszystkie
Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć

Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć

Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć

LED, ledowe, ledowy… Oświetlenie korzystające z diod elektroluminescencyjnych używane jest obecnie w praktycznie każdym miejscu, a wytwórcy skutecznie wypełniają „luki” na rynku kolejnymi produktami przeznaczonymi do specjalistycznych zastosowań. Jednym nich są świetlówki liniowe LED. Co trzeba wiedzieć na ich temat?

Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć

Świetlówki liniowe LED – co to takiego?

Lampy fluorescencyjne, zwane potocznie świetlówkami, miały okres swojej chwały. Wynikał on oczywiście z ich dużo lepszych parametrów, względem klasycznych żarówek żarnikowych. Dlatego też rozwiązania tego typu trafiły zarówno do domów i mieszkań – z reguły w postaci tzw. świetlówek kompaktowych, jak i do firm czy instytucji – montowanych w różnych oprawach sufitowych. Pomimo pewnych słabości, takich jak duży pobór mocy w chwili rozruchu czy też problemów z utylizacją, były one chętnie wybierane przez wiele lat, szczególnie z racji ich niskiego poboru prądu. Wszystko jednak się zmieniło w chwili, gdy upowszechniła się technologia LED, która w zasadzie pod każdym względem okazała się lepsza.

Głównym zadaniem, które stanęło przed producentami nowych źródeł światła, było oczywiście dostosowanie ich do powszechnie używanych już gwintów i gniazd – w tym świetlówkowych T5 i T8. Na szczęście nie okazało się to większym problemem i dziś każdy klasyczny typ oświetlenia ma swój ledowy odpowiednik. W przypadku świetlówek diodowych ich wygląd zewnętrzny w niewielkim stopniu różni się od wcześniejszych produktów. I w tym przypadku mamy do czynienia z rurką o średnicy 26 lub 16 milimetrów, w której zamontowano z reguły kilkadziesiąt niewielkich ledów na aluminiowej listwie, pełniącej też funkcję radiatora. Dzięki temu produkt taki świeci na całej długości. Co przy tym bardzo ważne, na świetlówki LED składa się obecnie wiele ich podtypów, które odpowiadają różnym popularnym wzorom wcześniej używanym – dzięki czemu łatwiej je wymienić. Ich popularność sprawia z kolei, że są one dostępne w coraz większej liczbie profesjonalnych sklepów, takich jak swiatlolux.pl.

Świetlówki LED – jakie mają zalety?

Tym, co wyróżnia świetlówki LED na tle innych źródeł światła, są przede wszystkim parametry techniczne. Kluczowe przewagi, to:

- Energooszczędność – ledy zużywają nawet o kilkadziesiąt procent mniej prądu, niż klasyczne świetlówki. Dodatkowo też ich pobór mocy jest mniej więcej liniowy przez cały czas działania. Z kolei lampy fluorescencyjne zużywają bardzo dużo energii na rozruch, w związku z czym słabo się sprawdzają w pomieszczeniach przechodnich.

- Długowieczność – żywotność oświetlenia ledowego jest dużo większa niż innych rozwiązań. Dodatkowo też są one niewrażliwe na częste włączanie i wyłączanie.

- Ekologiczność – już sam fakt, że użycie diod LED ogranicza zużycie prądu, jest korzystny dla klimatu. Dodatkowo też technologia ta nie generuje uciążliwych śmieci i może być prawie w całości poddana recyclingowi.

Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć

- Bezpieczeństwo – także ono może być rozumiane wielowymiarowo. Świetlówki LED nagrzewają się w środku, dzięki czemu w zasadzie nie można się nimi oparzyć. Dodatkowo nie zawierają one szkodliwych substancji – jak rtęć, które po uszkodzeniu mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Wiele świetlówek LED posiada też obudowy z tworzywa, które jest bardziej wytrzymałe i bezpieczniejsze.

- Opłacalność – niskie zużycie prądu, długi okres życia i niewiele wyższa cena zakupu sprawia, że zakup świetlówek LED jest po prostu opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia.

- Wielofunkcyjność – charakterystyka oświetlenia LED sprawia, że można nim bezproblemowo sterować. Istnieją więc świetlówki LED kolorowe, ściemnialne czy też z czujnikiem ruchu. Wszystkie one doskonale sprawdzą się w specjalnych zastosowaniach.

narzędzia budowlane - elektryczne

Jak podłączyć świetlówki LED?

Zalety świetlówek LED są więc niezaprzeczalne. Jednak olbrzymi wpływ na ich rosnącą popularność ma też fakt, że można je instalować w starych oprawach – bez żadnych przeróbek czy dostosowania. Jedyną różnicą w tym przypadku jest brak startera, typowego dla standardowych lamp wyładowczych. Fakt ten jest też dobrą informacją dla instalatorów, którzy „przechodząc” na ledy nie muszą uczyć się ich montażu całkiem od nowa.

Nowoczesne świetlówki LED to niedrogie i bardzo wydajne źródło światła. Z całą pewnością warto więc na nie stawiać. Co więcej, kupując świetlówki czy żarówki LED w swiatlolux.pl możesz też liczyć na wsparcie w wyborze oraz promocyjne ceny.

Świetlówki LED – co warto o nich wiedzieć

LED, ledowe, ledowy… Oświetlenie korzystające z diod elektroluminescencyjnych używane jest obecnie w praktycznie każdym miejscu, a wytwórcy skutecznie wypełniają „luki” na rynku kolejnymi produktami przeznaczonymi do specjalistycznych zastosowań. Jednym nich są świetlówki liniowe LED. Co trzeba wiedzieć na ich temat?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
3 lat temu

Co lepsze świetlówki czy lampy led ?

1
0
Podziel się swoją opiniąx