Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu ?
29 września 2018
Ogrzewanie gazowe koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne
Ogrzewanie gazowe: koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne
2 października 2018

Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym.

Jaki kocioł olejowy wybrać ?

Ogrzewanie olejowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, podobnie jak wykorzystywanie do tego celu gazu ziemnego. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy sposób jest znacznie droższy zarówno pod względem eksploatacyjnym, jak i inwestycyjnym.

Sprawność kotłów olejowych wynosi średnio 92-94%. Im sprawność jest niższa, tym większe jest zużycie paliwa. Najlepiej zdecydować się na kocioł kondensacyjny, który potrafi dodatkowo odzyskać ciepło z pary wodnej znajdującej się w spalinach. Nie należy jednak oczekiwać tego, że kondensacja w tym przypadku będzie tak samo wydajna, jak zasilana gazem. Temperatura spalania wynosi tutaj 48 stopni Celsjusza, a nie jak w przypadku kotłów gazowych 58 stopni Celsjusza.


W instalacji grzewczej zasilanej przez kocioł olejowy temperatura wody powrotnej musi być niższa niż w podobnej instalacji z kotłem gazowym, a to z kolei wymusza zastosowanie większych grzejników w instalacji grzewczej, a tym samym generuje wyższe koszty inwestycyjne.

Kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Ich eksploatacja jest tańsza niż urządzeń zasilanych gazem płynnym, ale droższa niż gazem ziemnym. Zapas oleju opałowego w zbiorniku zapewnia długą bezawaryjną pracę ogrzewania. Spalanie odbywa się w całkowity sposób, jeżeli tylko kocioł działa we właściwy sposób. Emitowane spaliny są stosunkowo czyste i niegroźne dla środowiska.

Rodzaje kotłów olejowych

Kocioł olejowy z zamkniętą komorą spalania

– stosowane są przewody powietrzno-spalinowe zamiast kominów. Spalanie odbywa się w komfortowy i bardzo bezpieczny sposób. Powietrze zasysane jest spoza budynku bezpośrednio do komory spalania. Pomieszczenia nie ulegają dzięki temu wychłodzeniu. Jeżeli układ zostanie w prawidłowy sposób zamontowany, przebywanie w pomieszczeniu nie będzie stanowiło zagrożenia dla mieszkańców.

Kocioł olejowy jednofunkcyjny

– służy tylko do ogrzewania. Moc należy dobrać do zapotrzebowania na ciepło.

Kocioł olejowy dwufunkcyjny

– ogrzewa dom, a także przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Należy zastosować wkład z częściową lub pełną akumulacją ciepła, ponieważ w kotłach olejowych nie ma możliwości zastosowania pełnego priorytetu c.w.u.

Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym.

Jaki kocioł olejowy wybrać ?

Ogrzewanie olejowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, podobnie jak wykorzystywanie do tego celu gazu ziemnego. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy sposób jest znacznie droższy zarówno pod względem eksploatacyjnym, jak i inwestycyjnym.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx