Czy jesień to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu ?
29 września 2018
De Dietrich MCR3 PLUS - wiszący gazowy kocioł kondensacyjny
Ogrzewanie gazowe: koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne
2 października 2018
Pokaż wszystkie
Kocioł olejowy

Kocioł olejowy

Kocioł olejowy

Ogrzewanie olejowe w domu jednorodzinnym.

Jaki kocioł olejowy wybrać ?

Ogrzewanie olejowe jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, podobnie jak wykorzystywanie do tego celu gazu ziemnego. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy sposób jest znacznie droższy zarówno pod względem eksploatacyjnym, jak i inwestycyjnym.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kotły olejowe?

Kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Ich eksploatacja jest tańsza niż urządzeń zasilanych gazem płynnym, ale droższa niż gazem ziemnym. Zapas oleju opałowego w zbiorniku zapewnia długą bezawaryjną pracę ogrzewania. Spalanie odbywa się w całkowity sposób, jeżeli tylko kocioł działa we właściwy sposób. Emitowane spaliny są stosunkowo czyste i niegroźne dla środowiska.


Sprawność kotłów olejowych wynosi średnio 92-94%. Im sprawność jest niższa, tym większe jest zużycie paliwa. Najlepiej zdecydować się na kocioł kondensacyjny, który potrafi dodatkowo odzyskać ciepło z pary wodnej znajdującej się w spalinach. Nie należy jednak oczekiwać tego, że kondensacja w tym przypadku będzie tak samo wydajna, jak zasilana gazem. Temperatura spalania wynosi tutaj 48 stopni Celsjusza, a nie jak w przypadku kotłów gazowych 58 stopni Celsjusza. W instalacji grzewczej zasilanej przez kocioł olejowy temperatura wody powrotnej musi być niższa niż w podobnej instalacji z kotłem gazowym, a to z kolei wymusza zastosowanie większych grzejników w instalacji grzewczej, a tym samym generuje wyższe koszty inwestycyjne.

Rodzaje kotłów olejowych

Kocioł olejowy z zamkniętą komorą spalania

– stosowane są przewody powietrzno-spalinowe zamiast kominów. Spalanie odbywa się w komfortowy i bardzo bezpieczny sposób. Powietrze zasysane jest spoza budynku bezpośrednio do komory spalania. Pomieszczenia nie ulegają dzięki temu wychłodzeniu. Jeżeli układ zostanie w prawidłowy sposób zamontowany, przebywanie w pomieszczeniu nie będzie stanowiło zagrożenia dla mieszkańców.

Kocioł olejowy jednofunkcyjny

– służy tylko do ogrzewania. Moc należy dobrać do zapotrzebowania na ciepło.

Kocioł olejowy dwufunkcyjny

– ogrzewa dom, a także przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Należy zastosować wkład z częściową lub pełną akumulacją ciepła, ponieważ w kotłach olejowych nie ma możliwości zastosowania pełnego priorytetu c.w.u.

Zobacz na naszym blogu

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *