Czym jest nadzór budowlany - Organy sprawujące nadzór budowlany
Czym jest nadzór budowlany? Organy sprawujące nadzór budowlany
3 czerwca 2021
Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna - Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki
Fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna ? Rząd szykuje rewolucyjne zmiany w prawie dotyczące fotowoltaiki.
9 czerwca 2021

Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika.

Posiadając ten sam model grzejnika w zależności od wysokości temperatury zasilania jesteśmy wstanie uzyskać dla tego samego grzejnika różną moc grzewczą. Sprawdźmy wiec jak zmieni się moc tego samego grzejnika w zależności od od temperatury zasilania i powrotu.

grzejnik 2

Jak prawidłowo dobrać grzejnik do domu lub mieszkania czyli czym są oznaczenia w katalogu z grzejnikami.

W katalogach z grzejnikami producenci są zobligowani do podawania mocy danego grzejnika według normy PN-EN 442-2, norma ta określa temperaturę zasilania, temperaturę powrotu oraz temperaturę w pomieszczeniu jaką osiągniemy w pomieszczeniu ogrzewanym danym grzejnikiem. Dla przykładu oznaczenie 55/45/20 informuje nas iż moc podana w tabeli moc grzejnika np. 500 W zostanie osiągnięta jeżeli temperatura na zasilaniu wyniesie 55 stopni Celsjusza (pierwsza cyfra), temperatura powrotu wynosi 45 stopni Celsjusza (druga cyfra) a wszystko to dla temperatury pomieszczenia na poziomie 20 stopni Celsjusza (trzecia cyfra).

Temperatura zasilania grzejników.

Tak jak wspomnieliśmy na początku temperaturę grzejników projektuje się w oparciu o normę PN-EN 442-2 która to definiuje następujące wartości:

- 90/70/20 - system wysokotemperaturowy dla starego typu kotłów na paliwo stałe.

- 75/65/20 - system wysokotemperaturowy dla dla nowych kotłów na paliwo stałe/kotłów na gaz/olej.

- 70/55/20 - system wysokotemperaturowy dla dla nowych kotłów na paliwo stałe/kotłów na gaz/olej.

- 55/45/20 - system średniotemperaturowy dla nowoczesnych kotłów kondensacyjnych.

- 50/40/20 - system średniotemperaturowy dla pomp ciepła.

- 45/35/20 - system niskotemperaturowe dla pomp ciepła.

Dobierając grzejnik podczas projektowania naszej instalacji grzewczej należy pamiętać im niższa temperatura na zasilaniu i powrocie tym nasza instalacja grzewcza charakteryzować będzie się niższymi kosztami ogrzewania, będzie zdrowsza oraz bezpieczniejsza dla naszej instalacji grzewczej.

Moc cieplne grzejników – wzór na dobór grzejnika – wzór na dobór grzejnika

Moce cieplne grzejników dla innych parametrów można obliczyć z podanego poniżej wzoru:

gdzie:

ф - moc cieplna grzejnika [W]

фn - moc cieplna grzejnika określona na podstawie pomiarów zgodnie z PN-EN 442 [W]

Δt - arytmetyczna lub logarytmiczna różnica temperatur [K]

Δtn - arytmetyczna różnica temperatur 50 [K] obliczona dla temperatur odniesienia 75/65/20 °C

n - wykładnik potęgowy charakterystyczny dla danego typu grzejnika

Moc cieplne grzejników – wzór na dobór grzejnika – wzór na dobór grzejnika
Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika

Wpływ zmian temperatur na moc grzejnika na konkretnym przykładzie.

Dla przykładu zmiany mocy grzewczej tego samego grzejnika posłużymy się przykładem grzejnikiem Purmo / Radson INTEGRA typ 11 o następujących wymiarach; wysokość – 600 mm oraz długości 800 mm.

Grzejnik taki będzie nam potrzebny by ogrzać pomieszczenie o powierzchni 15 m2 do temperatury pomieszczenia na poziomie 20 stopni Celsjusza.

Z prezentowanej tabeli możemy odczytać następujące informacje:

- dla temperatury zasilania na poziomie 75 stopni Celsjusza i powrocie na poziomie 65 stopni Celsjusza moc tego grzejnika wyniesie 751 W.

- dla temperatury zasilania na poziomie 70 stopni Celsjusza i powrocie na poziomie 55 stopni Celsjusza moc tego grzejnika wyniesie 606 W.

- dla temperatury zasilania na poziomie 55 stopni Celsjusza i powrocie na poziomie 45 stopni Celsjusza moc tego grzejnika wyniesie 383 W.

Wniosek jaki możemy wysnuć na podstawie powyższego zestawienia jest taki iż spadek temperatury zasilania układu grzewczego o 20 stopni powoduje spadek mocy grzewczej tego samego grzejnika o prawie 50 %. Jeżeli nasz pokój miałby 15 m2 a chcielibyśmy ogrzewać nasz dom za pomocą kotła kondensacyjnego w parametrze 55/45/20 zamiast np. kotła na pellet lub węgiel z parametrem 75/65/20 to musielibyśmy zwiększyć wymiary grzejnika czyli jego długość ( wysokość zostawiamy tą samą czyli 60 cm ) z 80 cm do 160 cm, co przekłada się na wzrost ceny samego grzejnika o około 30 %.

Robert Kucharski

Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika.

Posiadając ten sam model grzejnika w zależności od wysokości temperatury zasilania jesteśmy wstanie uzyskać dla tego samego grzejnika różną moc grzewczą. Sprawdźmy wiec jak zmieni się moc tego samego grzejnika w zależności od od temperatury zasilania i powrotu.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Giza
Giza
1 rok temu

Wychodzi na to iż im mniejsza temperatura w układzie to tym mniejszy grzejnik

Tomtom
Tomtom
1 rok temu
Reply to  Giza

To chyba logiczne 🙂

Ania
Ania
1 rok temu

Jakiego producenta grzejników polecacie ? Chcemy modernizować 20 letni dom, który właśnie kupiliśmy

Filip
Filip
1 rok temu
Reply to  Ania

My mamy grzejniki purmo

Iza
Iza
1 rok temu
Reply to  Ania

Też mamy purmo

Bogna
Bogna
1 rok temu
Reply to  Ania

My zdecydowaliśmy sie na grzejniki marki Radson

Arek
Arek
3 miesięcy temu

W dzisiejszych czasach używanie grzejnika jest całkowicie nie opłacalne

Arek
Arek
3 miesięcy temu

Używanie grzejnika w dzisiejszych czasach jest nieopłacalne

8
0
Podziel się swoją opiniąx