Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika.
Posiadając ten sam model grzejnika w zależności od wysokości temperatury zasilania jesteśmy wstanie uzyskać dla tego samego grzejnika różną moc grzewczą. Sprawdźmy wiec jak zmieni się moc tego samego grzejnika w zależności od od temperatury zasilania i powrotu.
W katalogach z grzejnikami producenci są zobligowani do podawania mocy danego grzejnika według normy PN-EN 442-2, norma ta określa temperaturę zasilania, temperaturę powrotu oraz temperaturę w pomieszczeniu jaką osiągniemy w pomieszczeniu ogrzewanym danym grzejnikiem. Dla przykładu oznaczenie 55/45/20 informuje nas iż moc podana w tabeli moc grzejnika np. 500 W zostanie osiągnięta jeżeli temperatura na zasilaniu wyniesie 55 stopni Celsjusza (pierwsza cyfra), temperatura powrotu wynosi 45 stopni Celsjusza (druga cyfra) a wszystko to dla temperatury pomieszczenia na poziomie 20 stopni Celsjusza (trzecia cyfra).
Tak jak wspomnieliśmy na początku temperaturę grzejników projektuje się w oparciu o normę PN-EN 442-2 która to definiuje następujące wartości:
- 90/70/20 - system wysokotemperaturowy dla starego typu kotłów na paliwo stałe.
- 75/65/20 - system wysokotemperaturowy dla dla nowych kotłów na paliwo stałe/kotłów na gaz/olej.
- 70/55/20 - system wysokotemperaturowy dla dla nowych kotłów na paliwo stałe/kotłów na gaz/olej.
- 55/45/20 - system średniotemperaturowy dla nowoczesnych kotłów kondensacyjnych.
- 50/40/20 - system średniotemperaturowy dla pomp ciepła.
- 45/35/20 - system niskotemperaturowe dla pomp ciepła.
Dobierając grzejnik podczas projektowania naszej instalacji grzewczej należy pamiętać im niższa temperatura na zasilaniu i powrocie tym nasza instalacja grzewcza charakteryzować będzie się niższymi kosztami ogrzewania, będzie zdrowsza oraz bezpieczniejsza dla naszej instalacji grzewczej.
Moce cieplne grzejników dla innych parametrów można obliczyć z podanego poniżej wzoru:
gdzie:
ф - moc cieplna grzejnika [W]
фn - moc cieplna grzejnika określona na podstawie pomiarów zgodnie z PN-EN 442 [W]
Δt - arytmetyczna lub logarytmiczna różnica temperatur [K]
Δtn - arytmetyczna różnica temperatur 50 [K] obliczona dla temperatur odniesienia 75/65/20 °C
n - wykładnik potęgowy charakterystyczny dla danego typu grzejnika
Dla przykładu zmiany mocy grzewczej tego samego grzejnika posłużymy się przykładem grzejnikiem Purmo / Radson INTEGRA typ 11 o następujących wymiarach; wysokość – 600 mm oraz długości 800 mm.
Grzejnik taki będzie nam potrzebny by ogrzać pomieszczenie o powierzchni 15 m2 do temperatury pomieszczenia na poziomie 20 stopni Celsjusza.
Z prezentowanej tabeli możemy odczytać następujące informacje:
- dla temperatury zasilania na poziomie 75 stopni Celsjusza i powrocie na poziomie 65 stopni Celsjusza moc tego grzejnika wyniesie 751 W.
- dla temperatury zasilania na poziomie 70 stopni Celsjusza i powrocie na poziomie 55 stopni Celsjusza moc tego grzejnika wyniesie 606 W.
- dla temperatury zasilania na poziomie 55 stopni Celsjusza i powrocie na poziomie 45 stopni Celsjusza moc tego grzejnika wyniesie 383 W.
Wniosek jaki możemy wysnuć na podstawie powyższego zestawienia jest taki iż spadek temperatury zasilania układu grzewczego o 20 stopni powoduje spadek mocy grzewczej tego samego grzejnika o prawie 50 %. Jeżeli nasz pokój miałby 15 m2 a chcielibyśmy ogrzewać nasz dom za pomocą kotła kondensacyjnego w parametrze 55/45/20 zamiast np. kotła na pellet lub węgiel z parametrem 75/65/20 to musielibyśmy zwiększyć wymiary grzejnika czyli jego długość ( wysokość zostawiamy tą samą czyli 60 cm ) z 80 cm do 160 cm, co przekłada się na wzrost ceny samego grzejnika o około 30 %.
Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika.
Posiadając ten sam model grzejnika w zależności od wysokości temperatury zasilania jesteśmy wstanie uzyskać dla tego samego grzejnika różną moc grzewczą. Sprawdźmy wiec jak zmieni się moc tego samego grzejnika w zależności od od temperatury zasilania i powrotu.
Wychodzi na to iż im mniejsza temperatura w układzie to tym mniejszy grzejnik
To chyba logiczne 🙂
Jakiego producenta grzejników polecacie ? Chcemy modernizować 20 letni dom, który właśnie kupiliśmy
My mamy grzejniki purmo
Też mamy purmo
My zdecydowaliśmy sie na grzejniki marki Radson
W dzisiejszych czasach używanie grzejnika jest całkowicie nie opłacalne
Używanie grzejnika w dzisiejszych czasach jest nieopłacalne