Płyty poliuretanowe jako nakrokwiowe ocieplenie dachu
Płyty poliuretanowe jako nakrokwiowe ocieplenie dachu.
1 czerwca 2021
Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika
Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika
7 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Czym jest nadzór budowlany - Organy sprawujące nadzór budowlany

Czym jest nadzór budowlany - Organy sprawujące nadzór budowlany

Czym jest nadzór budowlany? Organy sprawujące nadzór budowlany.

Nadzór budowlany polega na kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego (m.in. ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego). Osobę, która posiada uprawnienia w tym zakresie, określa się mianem inspektora nadzoru budowlanego.

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami organów zajmujących się organizacją procesu nadzoru budowlanego – jest to wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Z kolei jednostką, który sprawuje władzę nad tymi organami, jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego z siedzibą w Warszawie. Wszystkie te organy wykonują swoje zadania zgodnie z zapisami  zawartymi w ustawie Prawo budowlane.

Czym jest nadzór budowlany - Organy sprawujące nadzór budowlany

Nadzór budowlany - zadania.

Zgodnie z ustawą, głównym zadaniem organów sprawujących nadzór budowlany jest sprawowanie kontroli nad stosowaniem się do obowiązujących przepisów przez jednostki architektoniczno-budowlane. Ponadto, organy te zajmują się także przeprowadzaniem niezbędnych badań oraz ekspertyz w celu ustalenia przyczyn wypadków oraz katastrof budowlanych. Jeśli wystąpi sytuacja, w której oddany uprzednio do użytku budynek zawali się – wyjaśnienie przyczyn takiej katastrofy należy właśnie do organów nadzoru budowlanego.

W celu kontroli przestrzegania przepisów zawartych w prawie budowlanym, organy sprawujące nadzór budowlany dokonują m.in. okresowych oraz doraźnych kontroli inwestycji budowlanych, zarówno tych prowadzonych, jak i trwających (szukasz nadzoru budowlanego? Sprawdź https://building-companion.pl/nadzor-budowlany/wroclaw).

Kompetencje poszczególnych jednostek sprawujących nadzór budowlany mogą się od siebie różnić. I tak, do obowiązków powiatowego inspektora nadzoru budowlanego należy m.in. wydawanie zgód na użytkowanie obiektów, nakładanie sankcji z tytułu samowoli budowlanej czy przyjmowanie zawiadomień o rozpoczęciu robót budowlanych. Z kolei wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego prowadzi m.in. kontrolę działania starostów w ramach prowadzonych przez nich czynności administracyjno-budowlanych oraz powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego

Nadzór budowlany we Wrocławiu sprawuje Powiatowy inspektorat Nadzoru Budowlanego w powiecie wrocławskim z siedzibą przy ul. T. Kościuszki 131, 50-440 Wrocław.

Aby uniknąć problemów w przypadku kontroli inspektora nadzoru budowlanego, należy skorzystać z usług firm budowlanych, które cechuje solidność oraz profesjonalne podejście do wykonywanej pracy. Można znaleźć takie firmy w Krakowie (np. korzystając z https://building-companion.pl/krakow--malopolskie). Wybór firmy budowlanej powinien być poprzedzony m.in. rzetelnym informacji dostępnych w internecie.

Czym jest nadzór budowlany? Organy sprawujące nadzór budowlany.

Nadzór budowlany polega na kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego (m.in. ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego). Osobę, która posiada uprawnienia w tym zakresie, określa się mianem inspektora nadzoru budowlanego.

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami organów zajmujących się organizacją procesu nadzoru budowlanego – jest to wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Z kolei jednostką, który sprawuje władzę nad tymi organami, jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego z siedzibą w Warszawie. Wszystkie te organy wykonują swoje zadania zgodnie z zapisami  zawartymi w ustawie Prawo budowlane.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
1 rok temu

Jak to się będzie miało do planowanych zmian dotyczących budowy domu do 70 m2 w programie „Nowy Ład” ?

Bogna
Bogna
1 rok temu
Reply to  Irena

Taka budowa nie będzie podlegała nadzorowi, budujesz na zgłoszenie

Ania
Ania
11 miesięcy temu
Reply to  Bogna

Czyli wolna amerykanka w myśl zasady „róbta co chceta”

Igorek
Igorek
10 miesięcy temu

Czy planowany dom do 70 m2, też będzie podłegał pod nadzór budowlany

4
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x