Płyty poliuretanowe jako nakrokwiowe ocieplenie dachu
Płyty poliuretanowe jako nakrokwiowe ocieplenie dachu.
1 czerwca 2021
Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika
Temperatura zasilania grzejników – wpływ zasilania na moc grzejnika
7 czerwca 2021
Pokaż wszystkie
Czym jest nadzór budowlany - Organy sprawujące nadzór budowlany

Czym jest nadzór budowlany - Organy sprawujące nadzór budowlany

Czym jest nadzór budowlany? Organy sprawujące nadzór budowlany.

Nadzór budowlany polega na kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego (m.in. ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego). Osobę, która posiada uprawnienia w tym zakresie, określa się mianem inspektora nadzoru budowlanego.

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami organów zajmujących się organizacją procesu nadzoru budowlanego – jest to wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Z kolei jednostką, który sprawuje władzę nad tymi organami, jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego z siedzibą w Warszawie. Wszystkie te organy wykonują swoje zadania zgodnie z zapisami  zawartymi w ustawie Prawo budowlane.

Czym jest nadzór budowlany - Organy sprawujące nadzór budowlany

Nadzór budowlany - zadania.

Zgodnie z ustawą, głównym zadaniem organów sprawujących nadzór budowlany jest sprawowanie kontroli nad stosowaniem się do obowiązujących przepisów przez jednostki architektoniczno-budowlane. Ponadto, organy te zajmują się także przeprowadzaniem niezbędnych badań oraz ekspertyz w celu ustalenia przyczyn wypadków oraz katastrof budowlanych. Jeśli wystąpi sytuacja, w której oddany uprzednio do użytku budynek zawali się – wyjaśnienie przyczyn takiej katastrofy należy właśnie do organów nadzoru budowlanego.

W celu kontroli przestrzegania przepisów zawartych w prawie budowlanym, organy sprawujące nadzór budowlany dokonują m.in. okresowych oraz doraźnych kontroli inwestycji budowlanych, zarówno tych prowadzonych, jak i trwających (szukasz nadzoru budowlanego? Sprawdź https://building-companion.pl/nadzor-budowlany/wroclaw).

Kompetencje poszczególnych jednostek sprawujących nadzór budowlany mogą się od siebie różnić. I tak, do obowiązków powiatowego inspektora nadzoru budowlanego należy m.in. wydawanie zgód na użytkowanie obiektów, nakładanie sankcji z tytułu samowoli budowlanej czy przyjmowanie zawiadomień o rozpoczęciu robót budowlanych. Z kolei wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego prowadzi m.in. kontrolę działania starostów w ramach prowadzonych przez nich czynności administracyjno-budowlanych oraz powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego

Nadzór budowlany we Wrocławiu sprawuje Powiatowy inspektorat Nadzoru Budowlanego w powiecie wrocławskim z siedzibą przy ul. T. Kościuszki 131, 50-440 Wrocław.

Aby uniknąć problemów w przypadku kontroli inspektora nadzoru budowlanego, należy skorzystać z usług firm budowlanych, które cechuje solidność oraz profesjonalne podejście do wykonywanej pracy. Można znaleźć takie firmy w Krakowie (np. korzystając z https://building-companion.pl/krakow--malopolskie). Wybór firmy budowlanej powinien być poprzedzony m.in. rzetelnym informacji dostępnych w internecie.

Czym jest nadzór budowlany? Organy sprawujące nadzór budowlany.

Nadzór budowlany polega na kontroli przestrzegania przepisów prawa budowlanego (m.in. ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego). Osobę, która posiada uprawnienia w tym zakresie, określa się mianem inspektora nadzoru budowlanego.

W Polsce mamy do czynienia z dwoma rodzajami organów zajmujących się organizacją procesu nadzoru budowlanego – jest to wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Z kolei jednostką, który sprawuje władzę nad tymi organami, jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego z siedzibą w Warszawie. Wszystkie te organy wykonują swoje zadania zgodnie z zapisami  zawartymi w ustawie Prawo budowlane.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
2 lat temu

Jak to się będzie miało do planowanych zmian dotyczących budowy domu do 70 m2 w programie „Nowy Ład” ?

Bogna
Bogna
2 lat temu
Reply to  Irena

Taka budowa nie będzie podlegała nadzorowi, budujesz na zgłoszenie

Ania
Ania
2 lat temu
Reply to  Bogna

Czyli wolna amerykanka w myśl zasady „róbta co chceta”

Igorek
Igorek
2 lat temu

Czy planowany dom do 70 m2, też będzie podłegał pod nadzór budowlany

Arek
Arek
1 rok temu

Takie szybkie pytanie jak podważyć decyzję Nadzoru Budowlanego

5
0
Podziel się swoją opiniąx