Będą znaczne podwyżki cen prądu w 2022 roku, należy spodziewać się kilkudziesięciu procentowych wzrostów
Będą znaczne podwyżki cen prądu w 2022 roku, należy spodziewać się kilkudziesięciu procentowych wzrostów.
19 września 2021
Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki - Czy się opłaca
Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki? Czy się opłaca ?
23 września 2021
Pokaż wszystkie
Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu

Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu

Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu?

Często pytacie nas; czy obecnie, przy tak szybko drożejących materiałach budowlanych oraz z miesiącach na miesiąc coraz wyższych kosztach samej robocizny warto rozpoczynać budowę domu. Czy jest szansa na niższe koszty budowy domu w terminie późniejszym ? Czy ceny budowy domu spadną w 2022 roku? Postaramy się wobec tego odpowiedzieć na to pytanie w bieżącym wpisie na naszym blogu internetowym.

budowa

Budowa nowego domu od zawsze wiązała się ze sporymi kosztami jednak do tej pory koszty te na przestrzeni roku były w miarę stabilne i przewidywalne. Robiąc rok wcześniej chociażby kosztorys wymagany przez bank w celu udzielenia kredytu hipotecznego a rozpoczynając budowę domu nawet po okresie roku, koszty w nim zawarte miały wartości zbliżone a ewentualne odchylenie cen miało wartość kilku procent i dzięki temu taka zmiana była powszechnie akceptowalna przez inwestora.

Jednak od czasów pandemii Covid 19 rynek budowlany przeżywa prawdziwy bum, z jednej strony ta gałąź przemysłu jako jedna z nielicznych nie została zamknięta podczas tej pandemii, z drugiej szalejąca przez Covida inflacja oraz późniejsza zapowiedź wprowadzenia Nowego Ładu przez rządzących sprawiła iż ludzie wręcz panicznie próbowali pozbyć się gotówki inwestując chociażby w nowo budowane nieruchomości ( w roku 2020 oddano rekordowe 220 000 nowo budowanych mieszkań, jako ciekawostkę należy dodać iż w całej Unii Europejskiej więcej mieszkań oddano w Niemczech i Francji).

Kolejnym czynnikiem powodującym galopowanie cen jest fakt i pandemia niejako przetrąciła łańcuch dostaw materiałów budowlanych ( stal, drewno itp. ), co przy zwiększonym zapotrzebowaniu na te materiały do budowę domu spowodowało jeszcze większy wzrost ich cen ( tutaj pisaliśmy o tym https://remont.biz.pl/budowa-domu/wzrost-cen-materialow-budowlanych-koszt-budowy-domu-w-roku-2021-jest-duzo-wyzszy-niz-w-2020/) Z kolei zwiększony popyt spowodował ogromną presję na wzrost kosztów robocizny, która obecnie również notuje najwyższe w swojej historii poziomy.

Symptomy nadchodzącego kryzysu w sektorze budowlanym?

W ostatnim czasie gruchnęła wieść o ogromnych problemach drugiej co do wielkości spółce deweloperskiej z Chin firmie Evergrande Group która stała się niewypłacalna z niewyobrażalnym wręcz długiem ponad 300 mld dolarów. Firma ta poinformowała już iż nie spłaci kredytów oraz odsetek w wymaganym wrześniowym terminie. Informacja ta wstrząsnęła rynkiem budowlanym w Chinach co pociągnęło w dół wyceny wszystkich spółek z tego sektora a ludzie panicznie próbują wycofać kapitał ulokowany w projektach deweloperskich.

Analitycy obawiają się iż problemy na rynku Chińskim rozleją się po całym świecie i tak jak upadek amerykańskiego Lehman Brothers w 2008 roku wstrząsnął rynkami finansowymi na całym świecie i był jednym z najważniejszych wydarzeń kryzysu finansowego z lat 2007-2009 to właśnie Evergrande Group spowoduje duży kryzys na rynku budowlanym w roku 2021 - 2022. Dodatkowo pikanterii całej sprawie dodaje najnowszy odczyt z rynku amerykańskiego który obrazuje chęć zakupu domu przez amerykanów, który wyraźnie sygnalizuje iż problem rynku budownictwa nie dotyczy tylko i wyłącznie samych Chin

Najnowszy odczyt z rynku amerykańskiego który obrazuje chęć zakupu domu przez amerykanów

Chęć zakupu domu przy niskich kosztach finansowania - USA

Źródło: University of Michigan

Czy jest więc szansa na niższe koszty budowy domu ?

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki to w mojej opinii tak, po pierwsze upadek Evergrande Group oraz coraz większe problemy na tamtejszym rynku deweloperskim w połączeniu z nasyceniem nowymi mieszkaniami naszego polskiego rynku powinno w dłuższej perspektywie skutkować spadkiem zapotrzebowania na materiały budowlane co przełoży się na niższe ceny materiałów budowlanych.

Po drugie potencjalni inwestorzy widząc upadek giganta na rynku deweloperskim, zaczną uciekać od tego sposobu lokowania oszczędności co przełoży się na jeszcze większe zmniejszenie nowo powstających inwestycji na rynku budowlanym co z kolei dodatkowo powinno ściągnąć ceny materiałów budowlanych jeszcze bardziej w dół.

pieniądze - K1

Po trzecie spadająca liczba inwestycji na rynku budowlanym spowoduje spadek popytu na budowlańców co w mojej opinii powinno skutkować niższymi kosztami samej robocizny, która powiedziawszy na chwilę obecną osiągnęła absurdalne poziomy, które nie mają odzwierciedlenia w realnym nakładzie pracy i jak to ostatnio powiedział jeden zaprzyjaźniony z nami dystrybutor na rynku materiałów budowlanych o cenach podawanych przez budowlańców „ oni sami nie wiedzą ile już wołać za robotę, będzie im łatwiej jak policzą inwestorowi za każdą godzinę spędzoną na budowie po prostu „pińset” złotych

Po czwarte w końcu od roku 2023 rząd będzie musiał mocno ograniczyć wydatki ponieważ skończy się ulgowy czas od Unii Europejskiej na pandemiczne zadłużanie się państw członkowskich co przełoży się zapewne na ograniczenie inwestycji prowadzonych przez państwo w sektorze budowlanym a to z kolei spowoduje spadek zapotrzebowania na materiały potrzebne do budowy co również przełoży się na spadek ich cen.

Czy warto zatem dziś rozpoczynać budowę własnego domu ?

W mojej opinii nie, ponieważ na przestrzeni roku ceny zarówno materiału jak i robocizny powinny powrócić na poziomy notowane przed pandemią a może i nawet niższe. Tak na marginesie mieliśmy już podobną sytuację „normalizującą” ceny podczas poprzedniego załamania na rynku budowlanym w 2012 roku po zakończonych inwestycjach związanym z organizacją EURO 2012.

[

Czy warto dziś (IV kwartał 2021) rozpocząć budowę własnego domu ?

Często pytacie nas; czy obecnie, przy tak szybko drożejących materiałach budowlanych oraz z miesiącach na miesiąc coraz wyższych kosztach samej robocizny warto rozpoczynać budowę domu. Czy jest szansa na niższe koszty budowy domu w terminie późniejszym ? Czy ceny budowy domu spadną w 2022 roku? Postaramy się wobec tego odpowiedzieć na to pytanie w bieżącym wpisie na naszym blogu internetowym.

Czy czeka nas kryzys w sektorze budowlanym w 2022 roku?.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rewaers
Rewaers
7 miesięcy temu

Nie będzie taniej

asd
asd
7 miesięcy temu
Reply to  Rewaers

skoro pospólstwo zgodnie twierdzi ze nie bedzie taniej to znaczy tylko, ze bedzie

Hellena
Hellena
7 miesięcy temu
Reply to  asd

To ten sam mechanizm jaki znamy z giełdy; jeżeli wszyscy nawet sprzątaczki mówią kupować to należy sprzedawać 🙂

Zolza
Zolza
4 miesięcy temu
Reply to  Rewaers

Będzie dużo taniej ze względu na ogromną podaż materiałów budowlanych oraz budowlańców

Analityk
Analityk
7 miesięcy temu

Wstrzymajcie się z budową, na wiosnę będzie dużo taniej 🙂

Doma
Doma
7 miesięcy temu
Reply to  Analityk

Chyba jednak nie, przecież wszystko strasznie drożeje

Jerzy
Jerzy
6 miesięcy temu
Reply to  Doma

A właśnie że będzie taniej, budowy wystopują co pociągnie zwiększona podaż i niższe ceny materiałów budowlanych

Pysiaczek
Pysiaczek
6 miesięcy temu
Reply to  Analityk

Którego roku ?

Ola
Ola
5 miesięcy temu
Reply to  Pysiaczek

Następnego 🙂

Analityk
Analityk
4 miesięcy temu

W Chinach duże załamanie na rynku surowców wykorzystywanych w budownictwie https://sobir.pl/czy-kryzys-na-rynku-nieruchomosci-w-chinach-rozleje-sie-po-swiecie-wplywajac-na-ceny-materialow-budowlanych/ jest więc nadzieja że będzie dużo taniej również u nas

10
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x