Jak kryptowaluty wdarły się do naszego życia
Jak doszło do tego, że kryptowaluty stały się częścią naszego świata?
4 listopada 2022
Jak pozbyć się elektrośmieci i gruzu po remoncie. Sprawdź zasady utylizacji odpadów poremontowych.
Jak pozbyć się elektrośmieci i gruzu po remoncie? Sprawdź zasady utylizacji odpadów poremontowych.
10 listopada 2022
Pokaż wszystkie
Podatek od deszczu - kto musi płacić podatek deszczowy

Podatek od deszczu - kto musi płacić podatek deszczowy

Podatek od deszczu - kto musi płacić podatek deszczowy.

Podatek od deszczu został wprowadzony w 2018 roku, jednak w tym roku uległ on istotnym zmianom które po pierwsze sprawiły iż podatek deszczowy obejmuje większą grupę właścicieli nieruchomości a po drugie wzrosła wysokość samego podatku od deszczu. Sprawdźmy więc czym jest ten podatek, jak obliczyć jego wysokość oraz kto musi go zapłacić.

deszcz

Co to jest podatek od deszczu?

Podatek od deszczu bądź deszczówki według definicji ustawodawcy to opłata z tytułu utraconej retencji a jego głównym zadaniem jest walka z wszechobecna betonozą dlatego też nazywany jest przez niektórych podatkiem od zabetonowania) oraz dodatkowo podatek ten ma zachęcać do korzystania z ekologicznych rozwiązań.

Dlaczego został wprowadzony podatek od deszczu ?

W zamyśle ustawodawcy podatek deszczowy ma niejako rekompensować nawiedzające nasz kraj susze a co za tym idzie coraz niższe poziomy wód to po pierwsze a po drugie tereny zabetonowane praktycznie wykluczaja gromadzenie się deszczówki w ziemi która spływa na takich terenach wprost do kanalizacji.

Kto musi płacić podatek od deszczówki?

Podatek od deszczu maja obowiązek odprowadzic właściciele nieruchomości których teren odznacza się wysokim wskaźnikiem zabudowy, tzw. zabetonowaniem. W myśl ustawy podatkiem desczowym obłożony zostanie każdy kto posiada nieruchomość o powierzchni ponad 3500 m ( 35 ar) gdzie współczynnik zabudowy (wliczany jest dom, garaż, taras, pomieszczenie gospodarczy oraz podjazd bądź chodnik) przekracza 50 % ogólnej powierzchni. (źródło https://www.wody.gov.pl/o-wodach-polskich/rodo/114-nieprzypisany/748-wyjasnienie-watpliwosci-dotyczacych-ustalania-oplaty-za-uslugi-wodne)

Jak obliczyć podatek od deszczu 2022?

Do obliczeń urząd zastosuje par. 9 ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Przepis stanowi, że:

Jednostkowe stawki opłat za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej wynoszą:

1) bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,50 zł za 1 m2 na 1 rok;

2) z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności:

a) do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,30 zł za 1 m2 na 1 rok,

b) od 10 do 30% odpływu rocznego z obszarów uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,15 zł za 1 m2 na 1 rok,

c) powyżej 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,05 zł za 1 m2 na 1 rok.

Czy trzeba samodzielnie obliczać podatek deszczowy?

Nie, obliczeniem podatku deszczowego zajmuje się samorząd lokalny ( gmina, urząd miasta)

Co zrobić żeby nie płacić podatku od deszczówki?

Podatku od deszczu można uniknąć obniżając poziom zbetonowania poniżej 50 % powierzchni nieruchomości, a jeżeli to nie jest możliwe to możemy podatek deszczowy znacznie obniżyć instalując zbiorniki na deszczówkę.

Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Podatek od deszczu – kto musi płacić podatek deszczowy.

Podatek od deszczu został wprowadzony w 2018 roku, jednak w tym roku uległ on istotnym zmianom które po pierwsze sprawiły iż podatek deszczowy obejmuje większą grupę właścicieli nieruchomości a po drugie wzrosła wysokość samego podatku od deszczu. Sprawdźmy więc czym jest ten podatek, jak obliczyć jego wysokość oraz kto musi go zapłacić.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx