Jak kryptowaluty wdarły się do naszego życia
Jak doszło do tego, że kryptowaluty stały się częścią naszego świata?
4 listopada 2022
Jak pozbyć się elektrośmieci i gruzu po remoncie. Sprawdź zasady utylizacji odpadów poremontowych.
Jak pozbyć się elektrośmieci i gruzu po remoncie? Sprawdź zasady utylizacji odpadów poremontowych.
10 listopada 2022
Pokaż wszystkie
Podatek od deszczu - kto musi płacić podatek deszczowy

Podatek od deszczu - kto musi płacić podatek deszczowy

Podatek od deszczu - kto musi płacić podatek deszczowy.

Podatek od deszczu został wprowadzony w 2018 roku, jednak w tym roku uległ on istotnym zmianom które po pierwsze sprawiły iż podatek deszczowy obejmuje większą grupę właścicieli nieruchomości a po drugie wzrosła wysokość samego podatku od deszczu. Sprawdźmy więc czym jest ten podatek, jak obliczyć jego wysokość oraz kto musi go zapłacić.

deszcz

Co to jest podatek od deszczu?

Podatek od deszczu bądź deszczówki według definicji ustawodawcy to opłata z tytułu utraconej retencji a jego głównym zadaniem jest walka z wszechobecna betonozą dlatego też nazywany jest przez niektórych podatkiem od zabetonowania) oraz dodatkowo podatek ten ma zachęcać do korzystania z ekologicznych rozwiązań.

Dlaczego został wprowadzony podatek od deszczu ?

W zamyśle ustawodawcy podatek deszczowy ma niejako rekompensować nawiedzające nasz kraj susze a co za tym idzie coraz niższe poziomy wód to po pierwsze a po drugie tereny zabetonowane praktycznie wykluczaja gromadzenie się deszczówki w ziemi która spływa na takich terenach wprost do kanalizacji.

Kto musi płacić podatek od deszczówki?

Podatek od deszczu maja obowiązek odprowadzic właściciele nieruchomości których teren odznacza się wysokim wskaźnikiem zabudowy, tzw. zabetonowaniem. W myśl ustawy podatkiem desczowym obłożony zostanie każdy kto posiada nieruchomość o powierzchni ponad 3500 m ( 35 ar) gdzie współczynnik zabudowy (wliczany jest dom, garaż, taras, pomieszczenie gospodarczy oraz podjazd bądź chodnik) przekracza 50 % ogólnej powierzchni. (źródło https://www.wody.gov.pl/o-wodach-polskich/rodo/114-nieprzypisany/748-wyjasnienie-watpliwosci-dotyczacych-ustalania-oplaty-za-uslugi-wodne)

Jak obliczyć podatek od deszczu 2022?

Do obliczeń urząd zastosuje par. 9 ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Przepis stanowi, że:

Jednostkowe stawki opłat za usługi wodne za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej wynoszą:

1) bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,50 zł za 1 m2 na 1 rok;

2) z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności:

a) do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,30 zł za 1 m2 na 1 rok,

b) od 10 do 30% odpływu rocznego z obszarów uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,15 zł za 1 m2 na 1 rok,

c) powyżej 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,05 zł za 1 m2 na 1 rok.

Czy trzeba samodzielnie obliczać podatek deszczowy?

Nie, obliczeniem podatku deszczowego zajmuje się samorząd lokalny ( gmina, urząd miasta)

Co zrobić żeby nie płacić podatku od deszczówki?

Podatku od deszczu można uniknąć obniżając poziom zbetonowania poniżej 50 % powierzchni nieruchomości, a jeżeli to nie jest możliwe to możemy podatek deszczowy znacznie obniżyć instalując zbiorniki na deszczówkę.

Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Podatek od deszczu – kto musi płacić podatek deszczowy.

Podatek od deszczu został wprowadzony w 2018 roku, jednak w tym roku uległ on istotnym zmianom które po pierwsze sprawiły iż podatek deszczowy obejmuje większą grupę właścicieli nieruchomości a po drugie wzrosła wysokość samego podatku od deszczu. Sprawdźmy więc czym jest ten podatek, jak obliczyć jego wysokość oraz kto musi go zapłacić.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

Kiedy opodatkujemy głupotę rządzących? Bylibyśmy najbogatszym krajem na świecie.

Fola
Fola
1 rok temu

Jakie to pisowskie, kuźwa opodatkować wszystko wczoraj czytałam że chcą opodatkować cukier zawarty w owocach 🤣

2
0
Podziel się swoją opiniąx