Remont łazienki - wanna czy prysznic
Remont łazienki – wanna czy prysznic?
28 października 2022
Podatek od deszczu - kto musi płacić podatek deszczowy
Podatek od deszczu – kto musi płacić podatek deszczowy.
5 listopada 2022
Pokaż wszystkie
Jak kryptowaluty wdarły się do naszego życia

Jak kryptowaluty wdarły się do naszego życia

Jak kryptowaluty wdarły się do naszego życia?

Kryptowaluty to cyfrowy odpowiednik doskonale znanych nam wszystkim tradycyjnych pieniędzy. Różnią się one od standardowych walut tym, że nie mają swojego fizycznego odpowiednika i istnieją wyłącznie w internecie. W tym artykule opiszemy historię ich powstania, opiszemy ich cechy i zalety oraz spróbujemy przewidzieć ich dalsze losy i gry hazardowe.

Crypto-K1

Historia kryptowalut.

Historia kryptowalut sięga aż roku 1983, kiedy to amerykański kryptolog David Chaum stworzył pierwszy elektroniczny pieniądz zwany ecash. Pomimo tego pierwszą kryptowalutą, która odniosła komercyjny sukces, był stworzony w 2009 roku Bitcoin. Nie wiemy, kto stoi za jego stworzeniem, znamy tylko pseudonim tej osoby lub grupy osób, jest nim Satoshi Nakamoto. Wiemy natomiast, że temu komuś po raz pierwszy udało się stworzyć kryptowalutę, która zyskała realną wartość.

Kolejni ludzi napędzeni sukcesem Bitcoina zaczęli tworzyć swoje kryptowaluty, czasami bardziej, a czasami mniej podobne do dzieła tajemniczego Satoshi Nakamoto. Obecnie jest ich ponad 19 tysięcy, a najpopularniejsze stały się realnym środkiem płatniczym i często niezwykle opłacalną inwestycją.

Cechy kryptowalut.

Kryptowaluty różnią się znacząco od walut, jakie wszyscy znamy. Po pierwsze nie są emitowane przez bank centralny żadnego państwa. Są za to oparte o technologię blockchain, w której każdy użytkownik jest równowartościowym członkiem sieci. Wynika z tego pierwsza i jednocześnie jedna z najważniejszych cech kryptowalut, czyli fakt, że nie podlegają one żadnemu scentralizowanemu organowi. Mówimy tu zarówno o organach państwowych, jak i prywatnych.

Kolejna ważna cecha kryptowalut kryje się w ich nazwie. Przedrostek krypto odnosi się do kryptografii, czyli technik szyfrowania wykorzystywanych przy przesyłaniu kryptowalut pomiędzy użytkownikami. Sieć skonstruowana jest tak, że żaden pojedynczy użytkownik nie ma dostępu do wszystkich danych. Dzięki temu transakcje przeprowadzane przy użyciu kryptowalut są całkowicie anonimowe i niemożliwe do wyśledzenia.

Część kryptowalut, jak wspomniany wcześniej Bitcoin, ma też być odporna na inflację. Twórcy chcą to osiągnąć poprzez ograniczenie maksymalnej liczby monet. W przypadku Bitcoina ma to być 21 milionów. Kiedy ta wartość zostanie osiągnięta, nie będzie możliwe tworzenie nowych, przez co ich wartość nie powinna spadać. Transakcja wykonana przy pomocy kryptowaluty nie może być odwrócona. Oznacza to, że kiedy wyślesz środki w postaci kryptowaluty do innego użytkownika, to w żaden sposób nie będziesz w stanie tej transakcji odwrócić.

Zastosowanie wspomnianych wcześniej metod kryptograficznych sprawia też, że kryptowaluty są bezpieczne. Niemożliwe jest bowiem ich podrobienie, przechwycenie, czy wyciągnięcie z wirtualnego portfela bez posiadania hasła.

Wartość kryptowalut

Poniższa tabela przedstawia aktualną wartość najpopularniejszych kryptowalut.

WalutaWartośćZmiana
Bitcoin — BTC97 681,42 zł-2.42%
Ethereum — ETH5455,05 zł-2.29%
Tether — USDT4,74 zł+1.28%
Litecoin — LTC241,51 zł-5.11%
Dogecoin — DOGE0,32 zł0.00%

Kopanie kryptowalut.

Kryptowalutę można oczywiście kupić, ale można ją też stworzyć samemu przez tak zwane „kopanie”. Polega ono na zainstalowaniu na komputerze specjalnego oprogramowania, poprzez które użytkownik udostępnia część mocy obliczeniowej komputera, w zamian za kryptowaluty. Dzięki temu i ty możesz zostać posiadaczem kryptowaluty. Ważny jest tu jednak etap, na którym kryptowaluta się znajduje. Osoby, które zajęły się kopaniem Bitcoina, zanim ten został popularny, dziś są milionerami. Obecnie kopanie tej kryptowaluty w warunkach domowych jest całkowicie nieopłacalne.

Zalety i praktyczne wykorzystanie kryptowalut.

Branżą, która niewątpliwie zyskała na pojawieniu się kryptowalut, jest branża hazardowa. Branża ta w ostatnich latach przeżywała rewolucję polegającą na przeniesieniu się w dużym stopniu do świata wirtualnego. W związku z tym potrzebna była jej bezpieczna i anonimowa metoda dokonywania wpłat i wypłat. W tej roli idealnie sprawdziły się kryptowaluty. Dzięki nim gry hazardowe dają możliwość wpłacania i wypłacania depozytów bez obaw o wyśledzenie środków i informacji od kogo i do kogo trafiają.

Pisaliśmy wcześniej o bezpieczeństwie kryptowalut. W związku z tym wiele osób wykorzystuje je jako sposób magazynowania oszczędności. Jest to jednak ryzykowne zachowanie. Wartość kryptowalut zmienia się bowiem bardzo dynamicznie i może z dnia na dzień spaść niemal do zera.

Duże wahania wartości kryptowalut wykorzystują inwestorzy, którzy zarabiają na kupowaniu i sprzedawaniu kryptowalut. Podobnie jak magazynowanie, inwestowanie wiążę się z dużym ryzykiem, ale możliwe są równie duże zyski. Dla przykładu 16 lipca 2021 jeden bitcoin kosztował 122.585 złotych a 12 listopada tego samego roku już 261.026 złotych. Oznacza to, że w ciągu czterech miesięcy sprawny inwestor mógł podwoić swoją inwestycję.

Kryptowaluty są też oczywiście wykorzystywane jako środek płatniczy, coraz więcej firm akceptuje kryptowaluty, jako środek płatniczy. Głośno było, chociażby o ogłoszeniu przez właściciela Tesli, Elona Muska, że za ich elektryczne samochody można zapłacić Bitcoinami.

Co dalej z kryptowalutami?

Wszystko wskazuje na to, że kryptowaluty będą się wciąż rozwijać i coraz częściej pojawiać się w naszym życiu. Niektórzy eksperci uważają, że w przyszłości to właśnie kryptowaluty będą podstawową metodą dokonywania płatności. W naszej opinii być może kiedyś do tego dojdzie, ale raczej nie w najbliższych latach. Jedna z podstawowych cech kryptowalut, czyli fakt, że nie są kontrolowane przez żaden scentralizowany organ, nie jest na rękę rządzącym i będą robili co w ich mocy, aby zachować kontrolę nad rynkiem finansowym. Choć pojawił się wyjątek, mało znany kraj, jakim jest Salwador, uznał Bitcoina za jedną z oficjalnych walut kraju. Kto wie, czy inne kraje nie pójdą w jego ślady.

Podsumowanie

Kryptowaluty przebojem wdarły się w nasze życia. Jeszcze nie tak dawno mało osób o nich słyszało, dziś już większość z nas ma chociażby pojęcie, czym one są. Kryptowaluty pozwalają na przeprowadzanie bezpiecznych i anonimowych transakcji bez nadzoru jakiejkolwiek scentralizowanej instytucji finansowej. Wszystko wskazuje na to, że ten rodzaj pieniądza zostanie z nami na stałe, a być może, tak jak niektórzy przewidują, w przyszłości stanie się domyślną formą przeprowadzania transakcji.

Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Jak kryptowaluty wdarły się do naszego życia

Kryptowaluty to cyfrowy odpowiednik doskonale znanych nam wszystkim tradycyjnych pieniędzy. Różnią się one od standardowych walut tym, że nie mają swojego fizycznego odpowiednika i istnieją wyłącznie w internecie. W tym artykule opiszemy historię ich powstania, opiszemy ich cechy i zalety oraz spróbujemy przewidzieć ich dalsze losy i gry hazardowe.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Huba
Huba
1 rok temu

Ta piramida sie zawali, to tylko kwestia czasu 😁

Zibi
Zibi
1 rok temu
Reply to  Huba

Dlaczego tak uważasz trochę mnie to martwi mam tam wszystkie oszczędności ulokowane

Huba
Huba
1 rok temu
Reply to  Zibi

Ponieważ tam nie ma realnych pieniędzy są tylko wirtualne zapisy księgowe. Prześledź sobie historię tej giełdy xtb Która właśnie upadła wyparowało tam 10 miliardów dolarów

3
0
Podziel się swoją opiniąx