Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem
Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem
5 października 2021
Jak wybrać najlepszy kredyt na remont
Jak wybrać najlepszy kredyt na remont?
13 października 2021

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości takich jak dom, mieszkanie lub działka to solidny zastrzyk gotówki jednak wiąże się odprowadzeniem podatku od takiej transakcji do urzędu skarbowego. Sprawdźmy więc ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości oraz jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości tak by cały zysk z transakcji został nam w kieszeni ?

podatki, pieniądze

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, stawka ta wynosi ( 2021 rok ) 19 % od dochodu z danej transakcji co w praktyce oznacza iż podatek płacimy od różnicy pomiędzy kwotą zakupu a kwotą sprzedaży.

Dla przykładu kupując nieruchomość za powiedzmy 200 000 zł a sprzedając za np. 250 000, zapłacimy 19 % od różnicy pomiędzy cena zakupu a ceną sprzedaży.

W naszym przypadku będzie to więc kwota 9500 zł (250 000 zł – 200 000 zł = 50 000 zł, należy zatem podatek od tej transakcji 19% * 50 000 zł = 9 500 zł).

Jak legalnie ominąć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Istnieje kilka sposobów jak uniknąć zapłaty podatku za sprzedaż nieruchomości a mianowicie:

- sprzedaż zakupionej nieruchomości po upływie 5 lat od daty jej zakupu.

- sprzedaż odziedziczonej nieruchomości – spadkobiercy są zwolnieni z zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości pod warunkiem iż od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę upłynęło 5 lat

- realizacja własnych celów mieszkaniowych – nie zapłacimy podatku od sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy sprzedajemy daną nieruchomość przed upływem 5 lat od daty zakupu ale wydamy całą kwotę na zakup nowego domu mieszkania, materiałów budowlanych czy spłatę kredytu hipotecznego. Musimy o tym zamiarze jednak poinformować wcześniej urząd skarbowy ( PIT 39 ) a wszystkie wydatki muszą być udokumentowane umowami i fakturami.

- sprzedaż nieruchomości bez zysku – skoro podatek jest naliczany od różnicy pomiędzy kwota zakupu a sprzedaży to w sytuacji gdy nie zarobiliśmy na transakcji podatek od sprzedaży nieruchomości nie będzie naliczony. Pamiętaj jednak iż ceny transakcyjne są przez urzędy skarbowe analizowane dlatego też skarbówka może je zakwestionować wszczynając postępowanie administracyjne.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości takich jak dom, mieszkanie lub działka to solidny zastrzyk gotówki jednak wiąże się odprowadzeniem podatku od takiej transakcji do urzędu skarbowego. Sprawdźmy więc ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości oraz jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości tak by cały zysk z transakcji został nam w kieszeni ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smartbq
8 dni temu

Nie sądziłem, że można uniknąć płacenia tego podatku. Co za świetne wieści.

Jan
Jan
8 dni temu
Reply to  smartbq

Poczekaj jeszcze chwilę i od tego też będzie trzeba płacić podatek

Terenia
Terenia
4 dni temu

Jeżeli tato zmarł w tamtym miesiącu, czy jak odziedziczyłam dom po nim to muszę płacić ten podatek ?

3
0
Podziel się swoją opiniąx
()
x