Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem
Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem
5 października 2021
Jak wybrać najlepszy kredyt na remont
Jak wybrać najlepszy kredyt na remont?
13 października 2021

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości takich jak dom, mieszkanie lub działka to solidny zastrzyk gotówki jednak wiąże się odprowadzeniem podatku od takiej transakcji do urzędu skarbowego. Sprawdźmy więc ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości oraz jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości tak by cały zysk z transakcji został nam w kieszeni ?

podatki, pieniądze

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, stawka ta wynosi ( 2021 rok ) 19 % od dochodu z danej transakcji co w praktyce oznacza iż podatek płacimy od różnicy pomiędzy kwotą zakupu a kwotą sprzedaży.

Dla przykładu kupując nieruchomość za powiedzmy 200 000 zł a sprzedając za np. 250 000, zapłacimy 19 % od różnicy pomiędzy cena zakupu a ceną sprzedaży.

W naszym przypadku będzie to więc kwota 9500 zł (250 000 zł – 200 000 zł = 50 000 zł, należy zatem podatek od tej transakcji 19% * 50 000 zł = 9 500 zł).

Jak legalnie ominąć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Istnieje kilka sposobów jak uniknąć zapłaty podatku za sprzedaż nieruchomości a mianowicie:

- sprzedaż zakupionej nieruchomości po upływie 5 lat od daty jej zakupu.

- sprzedaż odziedziczonej nieruchomości – spadkobiercy są zwolnieni z zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości pod warunkiem iż od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę upłynęło 5 lat

- realizacja własnych celów mieszkaniowych – nie zapłacimy podatku od sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy sprzedajemy daną nieruchomość przed upływem 5 lat od daty zakupu ale wydamy całą kwotę na zakup nowego domu mieszkania, materiałów budowlanych czy spłatę kredytu hipotecznego. Musimy o tym zamiarze jednak poinformować wcześniej urząd skarbowy ( PIT 39 ) a wszystkie wydatki muszą być udokumentowane umowami i fakturami.

- sprzedaż nieruchomości bez zysku – skoro podatek jest naliczany od różnicy pomiędzy kwota zakupu a sprzedaży to w sytuacji gdy nie zarobiliśmy na transakcji podatek od sprzedaży nieruchomości nie będzie naliczony. Pamiętaj jednak iż ceny transakcyjne są przez urzędy skarbowe analizowane dlatego też skarbówka może je zakwestionować wszczynając postępowanie administracyjne.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości takich jak dom, mieszkanie lub działka to solidny zastrzyk gotówki jednak wiąże się odprowadzeniem podatku od takiej transakcji do urzędu skarbowego. Sprawdźmy więc ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości oraz jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości tak by cały zysk z transakcji został nam w kieszeni ?

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smartbq
smartbq
2 lat temu

Nie sądziłem, że można uniknąć płacenia tego podatku. Co za świetne wieści.

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  smartbq

Poczekaj jeszcze chwilę i od tego też będzie trzeba płacić podatek

Dorotka
Dorotka
2 lat temu
Reply to  Jan

Witamy w Nowym Ładzie

Terenia
Terenia
2 lat temu

Jeżeli tato zmarł w tamtym miesiącu, czy jak odziedziczyłam dom po nim to muszę płacić ten podatek ?

Zysia
Zysia
2 lat temu
Reply to  Terenia

Zależy kiedy kupił ta nieruchomość, jeżeli upłyneło 5 lat to nie

5
0
Podziel się swoją opiniąx