Agroenergia – 01.10.21 ruszyły dopłaty do fotowoltaiki dla rolników
Agroenergia – 01.10.21 ruszyły dopłaty do fotowoltaiki dla rolników.
4 października 2021
Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości
Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?
11 października 2021
Pokaż wszystkie
Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem

Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem

Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem.

Projektowanie okna w łazience staje się standardem w nowoczesnym budownictwie. To dlatego, że jego zastosowanie wiąże się z wieloma zaletami i tylko dwoma wadami. Jedną z nich jest prywatność. Na szczęście na wszystko są sposoby. W tym artykule doradzamy jak zapewnić sobie prywatność w łazience z oknem.

lazienka

Zalety okna w łazience

Dzięki stosowaniu okien w łazience możemy zapewnić stały dostęp naturalnego światła słonecznego oraz lepszą cyrkulację powietrza.

Nie trzeba już włączać światła za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z toalety. Ponadto wyobraźcie sobie przyjemność z podziwiania przepięknych widoków podczas zażywania gorącej kąpieli po ciężkim dniu. 

Łazienka jest najbardziej narażonym na wilgoć pomieszczeniem w domu. Źle zrobiona wentylacja może przyczynić się do powstania wielu negatywnych zdarzeń takich jak, chociażby powstawanie pleśni czy grzyba. Dlatego tak ważna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w tym pomieszczeniu. 

Wady okna w łazience.

Umiejscowienie okna w łazience może się wiązać z dwoma podstawowymi wadami. W zależności od konkretnego przypadku będą to wady drobniutkie lub nie do pokonania. 

Pierwszą, zdawać by się mogło najistotniejszą wadą okna w łazience jest przestrzeń, którą musimy wygospodarować na jego rozmieszczenie. Pamiętać przy tym należy, że miejsca musi być na tyle dużo, aby móc otworzyć okno. Jest to duża wada posiadania okna w przypadku łazienek z małą przestrzenią. Zaprojektowanie małej łazienki z oknem i zmieszczenie wszystkich potrzebnych sanitariatów może być wyzwaniem. Może, ale wcale nie musi. Kluczem są tu zdolności aranżacyjne z jednej strony  i wymagania użytkowników z drugiej.

Zachowanie prywatności we własnej łazience jest sprawą oczywistą. Zdawać by się mogło, że okno w łazience niekoniecznie jej sprzyja. Problemem mogą być zwłaszcza łazienki na parterze, których okno jest usytuowane od ulicy lub wychodzące na okna sąsiadów. Na szczęście jest to tylko pozorna niedogodność. Odkryliśmy całą masę sposobów na schowanie się przed ciekawskimi spojrzeniami i zapewnienie sobie intymności w łazience.

Czym gustownie zasłonić okna w łazience?

Sposobów na zapewnienie sobie intymności i zasłonięcie okna łazienkowego jest wiele. Każde ma swoje wady i zalety. Każde będzie miało swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na podstawie własnych doświadczeń oraz doświadczeń innych podzielimy się z wami naszymi spostrzeżeniami odnośnie każdego z produktów.

Rolety wewnętrzne

Bardzo fajne rozwiązanie, idealnie sprawdzające się na krótką metę. Stosunkowo łatwy montaż. Mnogość wzorów i kolorów co sprawia, że można je dostosować do różnych stylów dekoracyjnych. Jednak jest tu trochę pułapek. Należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego materiału. Nie każdy nadaję się do łazienek. Materiał wodoodporny, jest zdecydowanie droższy niż inne. Popularne roletki dzień-noc stanowią ciekawą ozdobę, jednak nie zapewniają komfortowej intymności. Rolety plisowane sprawiają wrażenie lepiej chroniących wnętrze łazienki przed niepożądanymi spojrzeniami. Jednak tu zdania są podzielone. Dużo zależy od materiału, z którego są wykonane. Cienki materiał może prześwitywać i dawać tylko złudne poczucie komfortu. Najlepiej sprawdzą się zatem roletki pełne z materiału wodoodpornego. Trzeba tylko pamiętać o ich podnoszeniu i opuszczaniu. 

Rolety zewnętrzne 

Rolety zewnętrzne bezsprzecznie w sposób całkowity zapewniają użytkownikowi intymność w łazience. Dzieje się to jednak kosztem światła słonecznego oraz ewentualnego widoku z okna. Ponadto koszty związane montażem oraz zakupem tego typu osłony są relatywnie wysokie. W domu jednorodzinnym w którym planuje się zamontować rolety na wszystkich oknach, dodatkowa roleta na oknie łazienkowym zdaje się być oczywistością. 

Łazienka, kabina prysznicowa, drzwi przesuwne

Żaluzje.

Idealnym rozwiązaniem na zasłonięcie okna w łazience zdają się żaluzje. Żaluzje możemy podnieść całkowicie, otwierając się na maksymalną dawkę naturalnego światła i raczyć się pięknymi widokami zza okna. Możemy też lekko je "przymrużyć" sprawiając, że światło będzie wpadać do naszej łazienki przez pozostawione szczeliny. Możemy wreszcie całkowicie zasłonić okno, blokując zarówno promienie słoneczne, jak i ciekawskie spojrzenia. Wada posiadania żaluzji w łazience, którą wymieniają ich użytkownicy, to utrzymanie w czystości

Folie i naklejki na okno łazienkowe.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem problemu intymności w łazience są dekoracyjne naklejki na okno. Bazą na naklejkę jest matowa folia imitująca mrożone szkło. To właśnie ze względu na to nazywana jest folią szronioną. Choć same folie szronione stosowane są od dawna, to wykorzystanie ich do aranżacji łazienek stanowi dosyć nowy trend. Prekursorem w tym względzie była firma fototapety.shop. Srebrzysta folia przepuszcza naturalne światło słoneczne, jednocześnie zapewniając poczucie intymności w łazience.

Naklejki na okno łazienkowe dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych i różnych rozmiarach. Bogactwo wzorów umożliwia wykorzystanie ich w każdej łazience bez względu na styl czy rozmiar okna. Niekwestionowaną zaletą jest na pewno fakt, że przepuszczają światło. Nie trzeba codziennie majstrować opuszczając, podnosząc czy zasłaniając. Do tego folia naklejane na okno łazienkowe jest łatwa w montażu, łatwa w utrzymaniu czystości i stosunkowo niedroga. Przy umiejętnym dobraniu wzoru może naprawdę upiększyć naszą łazienkę. Użytkownicy stosujący wcześniej żaluzję twierdzili, że nawet w przypadku, w którym żaluzje były uchylone maksymalnie, kradły więcej światła niż naklejka.

Wadą jest jednak utrata widoku z okna. Oczywiście jest to wada w przypadku posiadania pięknego widoku. W przypadku odmiennym, może stanowić kolejną zaletę.

Jak zapewnić prywatność w łazience z oknem.

Projektowanie okna w łazience staje się standardem w nowoczesnym budownictwie. To dlatego, że jego zastosowanie wiąże się z wieloma zaletami i tylko dwoma wadami. Jedną z nich jest prywatność. Na szczęście na wszystko są sposoby. W tym artykule doradzamy jak zapewnić sobie prywatność w łazience z oknem.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
Julka
2 lat temu

Korzystam z domu rolet zewnętrznych. Uważam to za dobry wybór.

1
0
Podziel się swoją opiniąx