Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze
Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze?
6 października 2022
Nie tylko panele podłogowe — 4 mniej popularnych alternatywy
Nie tylko panele podłogowe — 4 mniej popularnych alternatywy
24 października 2022
Pokaż wszystkie
Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego

Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego

Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego?

Bez dostępu do sieci elektrycznej ciężko jest wyobrazić sobie budowę domu, nie mówiąc już o tym że bez stałego dostępu do prądu mieszkanie w takim domu na dłuższą metę jest praktycznie nie możliwe. Jednak niczym podpiszemy umowę na dostawę prądu z jednym z operatorów musimy najpierw oszacować moc przyłączeniową. W poniższym artykule postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie; jaka moc przyłączeniowa na plac budowy a jaka moc przyłączeniowa dla wybudowanego już domu.

prąd, elektryczność

Czym jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa to inaczej mówiąc planowana moc czynna pobierana z sieci elektroenergetycznej która wyrażana jest w kilowatach (kW).

Moc ta obliczana jest na podstawie maksymalnego poboru energii elektrycznej wszystkich podłączonych do sieci elektroenergetycznej urządzeń takich jak np. lodówka, pralka, piekarnik, telewizor, komputer czy też pompa ciepła bądź rekuperacja.

Moc przyłączeniowa widnieje w umowie o przyłączenie sieci jako największa wartość wyznaczana w ciągu każdej godziny okresu rozliczeniowego ze średnich wartości tej mocy w okresach 15-minutowych.

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

Wzór na obliczanie mocy przyłączeniowej jest bardzo prosty a mianowicie wystarczy zsumować moc wszystkich urządzeń podłączonych do sieci elektroenergetycznej i tak dla przykładu jeżeli założymy iż posiadamy lodówkę (300W), mikrofalówka (1000W), pralkę (500W) telewizor (100W) i wyżej wspomniana pompa ciepła ( 9000W) to nasza moc przyłączeniowa wyniesie prawie 11 kW. Oczywiście warto dodać trochę zapasu dyby w przyszłości doszło do rozbudowy elektro-wyposażenia o bardziej energochłonny sprzęt jednak nie należy znacznie przesadzać gdyż im więcej prądu elektrycznego zamierzamy pobrać to tym większą będzie opłata za przyłącz.

Jaka moc przyłączeniowa na budowę / plac budowy?

Na wstępie należy wspomnianej iż podczas budowy domu będziemy za pewnie korzystać z tzw. taryfy budowlanej (C), która jest znacznie droższa niż niż standardowe taryfy przeznaczone dla gospodarstw domowych (G). Jeżeli chodzi o sama wartość to moc przyłączeniowa na plac budowy powinna wynosić około 8-10 kW i co najważniejsze zasilanie naszego placu budowy powinno być trójfazowe dzięki czemu podepniemy np. dużą betoniarkę.

Jaka moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego?

Przeciętna moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego wynosi od 15 kW (jeżeli ogrzewamy dom gazem, węglem, drewnem itp.) do 30 kW (w przypadku ogrzewania budynku prądem elektrycznym przy równoczesnym korzystaniu z kuchni indukcyjnej). Warto jednak o czym pisaliśmy powyżej, zawyżyć nieznacznie moc tak by instalując kolejne energochłonne urządzenie nie doszło do problemów związanych z ich zasileniem.
Mój Prąd 4.0 – nowe dofinansowanie do fotowoltaiki oraz sposobów magazynowania energii ruszy w I kwartale 2022 roku
Jaka taryfa prądu przy pompie ciepła
Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego?

Bez dostępu do sieci elektrycznej ciężko jest wyobrazić sobie budowę domu, nie mówiąc już o tym że bez stałego dostępu do prądu mieszkanie w takim domu na dłuższą metę jest praktycznie nie możliwe. Jednak niczym podpiszemy umowę na dostawę prądu z jednym z operatorów musimy najpierw oszacować moc przyłączeniową. W poniższym artykule postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie; jaka moc przyłączeniowa na plac budowy a jaka moc przyłączeniowa dla wybudowanego już domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany, influencer - specjalista branży budowlano instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym, prowadzący własną firmę budowlaną.Budujesz lub remontujesz dom ? Zapraszam na mojego bloga, przeprowadzę Cię poprzez cały proces budowy Twojego domu, począwszy od planowania, projektu, poprzez budowę a na instalacjach skończywszy. Nasza pasja są następujące działy; ogrzewanie, wentylacja, rekuperacja oraz klimatyzacja. Na mojej stronie dowiesz się dlaczego warto zastosować konkretne rozwiązania budowlane, poznasz nowe urządzenia, znajdziesz obowiązujące cenniki lub katalogi, pobierzesz też projekty, certyfikaty, instrukcje i dokumentacje techniczne. Przeprowadzimy dla Ciebie testy urządzeń takich jak; podgrzewacz c.w.u., kocioł lub piec gazowy lub olejowy, klimatyzator, pompa ciepła oraz rekuperator. Przy okazji też poznasz opinie i oceny użytkowników którzy kupili i użytkują te urządzenia, jeżeli pragniesz to możesz też podzielić się swoją opinią lub zostawić komentarz na naszym blogu. Podpowiemy również gdzie kupić najtaniej urządzenia tak by cena zakupu była jak najbardziej dla Ciebie korzystna, napisz do nas a przygotujemy najlepszą cenę. Natomiast dzięki współpracy ze specjalistami takimi jak; hydraulik, instalator czy serwisant jesteśmy wstanie zaproponować tanio montaż kupionych urządzeń w atrakcyjnych cenach oraz późniejszy ich serwis w następujących miejscowościach Dębica, Pilzno, Ropczyce, Mielec, Tarnów, Jasło, Rzeszów. W pozostałych miejscowościach montaż i serwis za pomocą ekip danego producenta. Nasz wykonawca, serwisant i projektant uczestniczy w corocznych szkoleniach branżowych. Prowadzimy własny autoryzowany sklep, natomiast nasza hurtownia współpracuje bezpośrednio z producentami.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx