Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze
Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze?
6 października 2022
Nie tylko panele podłogowe — 4 mniej popularnych alternatywy
Nie tylko panele podłogowe — 4 mniej popularnych alternatywy
24 października 2022
Pokaż wszystkie
Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego

Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego

Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego?

Bez dostępu do sieci elektrycznej ciężko jest wyobrazić sobie budowę domu, nie mówiąc już o tym że bez stałego dostępu do prądu mieszkanie w takim domu na dłuższą metę jest praktycznie nie możliwe. Jednak niczym podpiszemy umowę na dostawę prądu z jednym z operatorów musimy najpierw oszacować moc przyłączeniową. W poniższym artykule postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie; jaka moc przyłączeniowa na plac budowy a jaka moc przyłączeniowa dla wybudowanego już domu.

prąd, elektryczność

Czym jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa to inaczej mówiąc planowana moc czynna pobierana z sieci elektroenergetycznej która wyrażana jest w kilowatach (kW).

Moc ta obliczana jest na podstawie maksymalnego poboru energii elektrycznej wszystkich podłączonych do sieci elektroenergetycznej urządzeń takich jak np. lodówka, pralka, piekarnik, telewizor, komputer czy też pompa ciepła bądź rekuperacja.

Moc przyłączeniowa widnieje w umowie o przyłączenie sieci jako największa wartość wyznaczana w ciągu każdej godziny okresu rozliczeniowego ze średnich wartości tej mocy w okresach 15-minutowych.

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

Wzór na obliczanie mocy przyłączeniowej jest bardzo prosty a mianowicie wystarczy zsumować moc wszystkich urządzeń podłączonych do sieci elektroenergetycznej i tak dla przykładu jeżeli założymy iż posiadamy lodówkę (300W), mikrofalówka (1000W), pralkę (500W) telewizor (100W) i wyżej wspomniana pompa ciepła ( 9000W) to nasza moc przyłączeniowa wyniesie prawie 11 kW. Oczywiście warto dodać trochę zapasu dyby w przyszłości doszło do rozbudowy elektro-wyposażenia o bardziej energochłonny sprzęt jednak nie należy znacznie przesadzać gdyż im więcej prądu elektrycznego zamierzamy pobrać to tym większą będzie opłata za przyłącz.

Jaka moc przyłączeniowa na budowę / plac budowy?

Na wstępie należy wspomnianej iż podczas budowy domu będziemy za pewnie korzystać z tzw. taryfy budowlanej (C), która jest znacznie droższa niż niż standardowe taryfy przeznaczone dla gospodarstw domowych (G). Jeżeli chodzi o sama wartość to moc przyłączeniowa na plac budowy powinna wynosić około 8-10 kW i co najważniejsze zasilanie naszego placu budowy powinno być trójfazowe dzięki czemu podepniemy np. dużą betoniarkę.

Jaka moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego?

Przeciętna moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego wynosi od 15 kW (jeżeli ogrzewamy dom gazem, węglem, drewnem itp.) do 30 kW (w przypadku ogrzewania budynku prądem elektrycznym przy równoczesnym korzystaniu z kuchni indukcyjnej). Warto jednak o czym pisaliśmy powyżej, zawyżyć nieznacznie moc tak by instalując kolejne energochłonne urządzenie nie doszło do problemów związanych z ich zasileniem.
Mój Prąd 4.0 – nowe dofinansowanie do fotowoltaiki oraz sposobów magazynowania energii ruszy w I kwartale 2022 roku
Jaka taryfa prądu przy pompie ciepła
Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego?

Bez dostępu do sieci elektrycznej ciężko jest wyobrazić sobie budowę domu, nie mówiąc już o tym że bez stałego dostępu do prądu mieszkanie w takim domu na dłuższą metę jest praktycznie nie możliwe. Jednak niczym podpiszemy umowę na dostawę prądu z jednym z operatorów musimy najpierw oszacować moc przyłączeniową. W poniższym artykule postaramy się zatem odpowiedzieć na pytanie; jaka moc przyłączeniowa na plac budowy a jaka moc przyłączeniowa dla wybudowanego już domu.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Staszek
Staszek
1 rok temu

Bez sensu robić najpierw przyłącz na budowę a potem przyłącz do domu od razu zrób zrobić trzeba domowy prąd

1
0
Podziel się swoją opiniąx