Jak działa fotowoltaika od Orange
Jak działa fotowoltaika od Orange?
5 października 2022
Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego
Jaka moc przyłączeniowa na budowę a jaka dla domu jednorodzinnego?
17 października 2022
Pokaż wszystkie
Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze

Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze

Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze?

Perspektywa wyboru wymarzonych drzwi do domu czy mieszkania wielu z nas potrafi spędzić sen z powiek. Choć z pozoru wydawać by się to mogło prostym zadaniem, tak naprawdę musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, a także zdecydować, na które z dostępnych na rynku rozwiązań postawić. Drzwi przylgowe, bezprzylgowe, a może system drzwi przesuwnych? Co w naszym przypadku będzie najwygodniejszym rozwiązaniem? Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami drzwi, a także kiedy warto zdecydować się na dany model.

Wybór drzwi wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Zanim udamy się do sklepu w celu wybrania wymarzonych drzwi wewnętrznych, należy dobrze przemyśleć koncepcję urządzenia poszczególnych pomieszczeń nie tylko pod względem wizualnym, ale również funkcjonalnym. Oczywiście jeżeli mamy taką możliwość, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który pomoże nam stworzyć wygodną w użytkowaniu i atrakcyjnie prezentującą się całość.

Jakie są zasady doboru drzwi? Przede wszystkim ich wielkość i rodzaj powinny być dobrane do rozmiarów i kształtów pomieszczenia, w którym mają się znajdować. Ważne, by umożliwiały one komfortowe korzystanie z niego i nie utrudniały np. meblowania. Pod względem wyglądu mamy już nieco większą dowolność, choć dominują dwa nurty. Jedni zalecają, by drzwi były spójne z kolorem podłóg i okien, inni znowu preferują bardziej kontrastowe zestawienia.

Zanim jeszcze zamówimy konkretny model, powinniśmy zdecydować, jakie ościeżnice będziemy montować. Ościeżnice stałe często wymagają dodatkowych elementów umożliwiających ich estetyczne połączenie ze ścianą, regulowane z kolei są prostsze w montażu i w całości zakrywają grubość muru, jednak ich cena jest zdecydowanie wyższa. Zamawiając konkretny model drzwi, warto dokładnie skalkulować ich całkowity koszt, obejmujący nie tylko samo skrzydło drzwiowe, ale właśnie również ościeżnicę i elementy dodatkowe, takie jak klamki czy system jezdny.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe, a może przesuwne? Poznaj rodzaje drzwi wewnętrznych

Na rynku stolarki drzwiowej oferowane są obecnie trzy główne rodzaje systemów drzwiowych. Są to drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe (zaliczane do drzwi rozwieranych) oraz system drzwi przesuwnych. Każde z tych rozwiązań ma swoje cechy charakterystyczne, wady i zalety, które postaramy się przybliżyć.

Drzwi przylgowe

Drzwi przylgowe

Drzwi przylgowe, inaczej określane jako drzwi klasyczne, to najbardziej popularne od lat rozwiązanie. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się one wycięciem na bocznej krawędzi skrzydła (przylgą), dzięki któremu lepiej przylegają do ościeżnicy, gwarantując odpowiednią szczelność. W przyldze ukryty jest zamek oraz zawiasy. Dzięki niej część skrzydła drzwiowego po zamknięciu chowa się w ościeżnicy.

Oprócz przylgi cechą charakterystyczną dla drzwi przylgowych są widoczne gołym okiem zawiasy, umieszczone po tej samej stronie, w którą otwierają się drzwi. Ze względu na ich widoczność mogą one stanowić ważny element estetyczny drzwi, niejednokrotnie pełniąc również funkcję dekoracyjną.

Zalety i zastosowanie drzwi przylgowych

Drzwi przylgowe dzięki swojej uniwersalności doskonale sprawdzą się tak naprawdę w każdym rodzaju wnętrz, począwszy od klasycznych, przez minimalistyczne, aż po nowoczesne. Występują w ogromnej różnorodności modeli i rozmiarów, co stanowi gwarancję, że każdy znajdzie model spełniający jego wymagania. Zastosowanie odpowiednio dobranej do skrzydła drzwiowego opaski maskującej pozwoli stworzyć estetycznie prezentujący się i funkcjonalny zestaw. Wśród zalet drzwi przylgowych warto również wspomnieć o ich doskonałej szczelności i łatwości montażu. Nie bez znaczenia jest również cena – drzwi przylgowe są bowiem najbardziej ekonomicznym wyborem, jeśli chodzi o stolarkę wewnętrzną.

Drzwi bezprzylgowe – charakterystyka

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe to wciąż stosunkowo nowe na rynku rozwiązanie, które charakteryzuje się prostotą i nowoczesnym wyglądem. W ich przypadku skrzydło drzwiowe idealnie licuje się z ościeżnicą, tworząc jednolitą płaszczyznę. Pozbawione są one przylgi, której rolę przejmuje na tyle głębokie frezowanie ościeżnicy, że jest ono równe grubości skrzydła.

Tym, co je dodatkowo wyróżnia, są zawiasy do drzwi bezprzylgowych, które są całkowicie niewidoczne i można je zauważyć dopiero po otwarciu skrzydła drzwiowego. W istotny sposób wpływa to na końcowy efekt wizualny, doceniany zwłaszcza w minimalistycznych wnętrzach. Dodatkowo charakteryzują się one dość szerokim zakresem regulacji, zarówno w płaszczyźnie góra-dół, jak i lewa-prawa czy przód-tył. Nie zobaczymy w nich także klasycznego zamka z zapadką, gdyż drzwi bezprzylgowe z ościeżnicą wyposażone są w zamki magnetyczne. W ich przypadku zapadka zamka wysuwa się dopiero w momencie, gdy skrzydło zbliży się do ościeżnicy na odpowiednią odległość.

Dla kogo drzwi bezprzyglowe? Główne zalety

Wśród głównych zalet, jakimi charakteryzują się drzwi bezprzylgowe, z pewnością należy wymienić ich minimalistyczne wzornictwo i idealnie proste linie. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo najmniejszych użytkowników. Brak przylgi bowiem w znaczącym stopniu minimalizuje ryzyko przytrzaśnięcia palców przez ciekawe świata maluchy.

Gdzie warto rozważyć montaż drzwi bezprzylgowych? Na pewno doskonale wpasują się one w klimat nowoczesnych wnętrz, dodając całej aranżacji odpowiedniego szyku. Jeśli dobierzemy do nich odpowiednie ościeżnice bezprzylgowe i akcesoria takie jak klamki, możemy uzyskać modny w ostatnich latach efekt tzw. ukrytych drzwi. Niektóre modele drzwi wewnętrznych bezprzylgowych nadają się również do malowania przy użyciu tych samych farb, które zastosujemy na ścianach wokół nich. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się one w bardziej klasycznych wnętrzach. W tym przypadku mogą stanowić ciekawie prezentujący się kontrast, zwłaszcza jeżeli wybierzemy eleganckie, mocno zdobione skrzydło drzwiowe.

Decydując się na drzwi wewnętrzne bezprzylgowe, należy jednak mieć na uwadze, że ich koszt jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnych, przylgowych drzwi rozwieranych. Różnica widoczna jest zwłaszcza jeżeli chodzi o cenę samej ościeżnicy bezprzylgowej. Dodatkowo całkowity koszt podwyższać będą inne elementy, jak chociażby zastosowanie zamków magnetycznych czy zawiasów 3D.

Sprawdź też poradnik: Drzwi bezprzylgowe – montaż i użytkowanie drzwi bezprzylgowych w ościeżnicą

Drzwi

Drzwi przesuwne – charakterystyka

Ostatnim z powszechnie dostępnych i cieszących się w ostatnich latach sporą popularnością rozwiązań jest system drzwi przesuwnych. Pozwala on w perfekcyjny sposób wykorzystać nawet niewielką przestrzeń, co często w przypadku klasycznie otwieranych drzwi, nawet bezprzylgowych, nie jest możliwe. Skrzydło drzwiowe w tym przypadku nie odchyla się prostopadle do otworu drzwiowego, lecz porusza równolegle do powierzchni ściany. Decydując się na drzwi przesuwne, do wyboru mamy:

- System drzwi przesuwnych naścienny – szyna jezdna montowana jest bezpośrednio na ścianie nad otworem drzwiowym, często pełni dodatkową funkcję dekoracyjną.

System drzwi przesuwnych podsufitowy – szyna montowana jest bezpośrednio pod sufitem, co pozwala sięgnąć po skrzydło drzwiowe równe wysokości ściany (rozwiązanie stosowane zwłaszcza w przypadku tzw. przejść otwartych, które czasowo chcemy odgraniczyć).

System drzwi przesuwnych do zabudowy w ścianie – w tym przypadku szyna jezdna wraz z rolkami ukryta jest wewnątrz zabudowy, a skrzydło drzwiowe w trakcie otwierania kryje się pomiędzy dwiema ścianami (najczęściej zabudowa wykonywana jest z płyt g-k).

Jedną z głównych zalet drzwi przesuwnych, oprócz oczywistej oszczędności miejsca, jest to, że większość modeli bez problemu można zamontować samodzielnie. Sprzedawane są one w pełnych zestawach z prowadnicą, mocowaniami, rolkami jezdnymi i innymi niezbędnymi elementami, do których wystarczy dobrać odpowiednie skrzydło drzwiowe. Jedyne ograniczenie, jakie możemy napotkać, chcąc sięgnąć po to rozwiązanie, to fakt, że musimy po bokach otworu drzwiowego mieć odpowiednią ilość wolnego miejsca, równego co najmniej szerokości skrzydła drzwiowego.

Drzwi przesuwne do pokoju i nie tylko – gdzie warto je zamontować?

Drzwi przesuwne to rozwiązanie, które warto rozważyć nie tylko wtedy, kiedy mamy ograniczoną przestrzeń i drzwi przylgowe czy bezprzylgowe mogłyby ograniczać nam funkcjonowanie. Sprawdzą się one bowiem również na większych przestrzeniach, pozwalając podkreślić ich przestronność i styl. Dla przykładu drzwi przesuwne drewniane z widocznym i odpowiednio stylizowanym systemem jezdnym (np. w kolorze czarnym) świetnie wkomponują się we wnętrza w stylu industrialnym lub loftowym. Ciekawym rozwiązaniem są także dwuskrzydłowe drzwi przesuwne szklane, które można zamontować chociażby między kuchnią a salonem, w razie potrzeby łącząc je w jedną dużą, otwartą przestrzeń.

Dowiedz się więcej z poradnika: Drzwi przesuwne w domu – wygoda i oszczędność przestrzeni

Jak widać, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które z dostępnych na rynku rozwiązań jest najwygodniejsze. Każde z nich ma swoje zalety i ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru pod kątem przeznaczenia danego pomieszczenia. Warto pamiętać, że obecnie wielu producentów oferuje w ramach jednej serii stylistycznej wszystkie trzy rozwiązania, co pozwala skomponować dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb zestaw.

Bądź na bieżąco - obserwuj Remont.biz.pl na Google News

Drzwi bezprzylgowe i drzwi przesuwne – które rozwiązanie jest wygodniejsze?

Perspektywa wyboru wymarzonych drzwi do domu czy mieszkania wielu z nas potrafi spędzić sen z powiek. Choć z pozoru wydawać by się to mogło prostym zadaniem, tak naprawdę musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, a także zdecydować, na które z dostępnych na rynku rozwiązań postawić. Drzwi przylgowe, bezprzylgowe, a może system drzwi przesuwnych? Co w naszym przypadku będzie najwygodniejszym rozwiązaniem? Wyjaśniamy, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami drzwi, a także kiedy warto zdecydować się na dany model.

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się swoją opiniąx