Nie tylko panele podłogowe — 4 mniej popularnych alternatywy.
Od wielu lat panele podłogowe zdecydowanie królują w naszych wnętrzach. Nic dziwnego — estetycznie się prezentują, są bardzo uniwersalne oraz różnorodne. Ich zaletą są także przystępne ceny. Nie oznacza to jednak, że stanowią one jedyne rozwiązanie dla osób poszukujących dobrze wyglądającej i trwałej podłogi. Jakie alternatywy dla paneli podłogowych warto rozważyć?
Co zamiast paneli podłogowych wybrać, gdy poszukujemy czegoś odpornego na ścieranie, wilgoć i łatwego w konserwacji? Jedną z najczęstszych odpowiedzi na to pytanie będą bez wątpienia ceramiczne płytki.
Różnorodność wzorów i rodzajów wykończenia sprawia, że od pewnego czasu są one coraz częściej spotykane nie tylko w aranżacjach kuchni czy łazienek. Drewnopodobne płytki zamiast paneli sprawdzają się również w pokojach. Nie tylko będą dobrze wyglądać, ale i są łatwe w czyszczeniu. Nie wymagają też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu idealnie nadają się do często użytkowanych pomieszczeń. Ponadto niewielki opór cieplny sprawia, że stanowią zgrany duet z ogrzewaniem podłogowym.
Od razu zaznaczamy — nowoczesne gumoleum i inne syntetyczne wykładziny w niczym nie przypominają tych znanych sprzed kilkudziesięciu lat. Tak naprawdę łączy je z nimi tylko to potoczne określenie. Elastyczna wykładzina podłogowa najczęściej wykonana jest z PVC, dzięki czemu wyglądem i właściwościami przypomina popularne panele winylowe.
To doskonała alternatywa dla paneli dla miejsc, w których posadzka musi być odporna na ścieranie, brud oraz wilgoć. Z tego powodu takie wykładziny często są wybierane nie tylko do domów, ale także biur, obiektów użyteczności publicznej czy placówek medycznych. Mają właściwości antystatyczne, co jest dużym atutem, jeśli wśród domowników są alergicy, małe dzieci lub gubiące sierść zwierzęta domowe.
Stosowane zamiast paneli wykładziny dostępne są w niezliczonych wariantach, różniących się między sobą między innymi kolorystyką czy rodzajem wykończenia. Mogą imitować różne materiały, w tym drewno, kamień czy ceramiczne płytki. Do przedpokojów lub korytarzy w miejscach publicznych dobrze sprawdzą się też wykładziny z fakturą à la wycieraczka, ułatwiające zachowanie podłóg w czystości.
Co położyć na podłogę zamiast płytek i paneli, gdy materiały syntetyczne czy ceramika nie wchodzą w grę, a warunki nie sprzyjają naturalnemu drewnu?
Rozwiązaniem może być drewno bambusowe. Zyskuje ono coraz większą popularność jako bardziej ekologiczny zamiennik surowca z drzew egzotycznych. Okazuje się bowiem, że uprawy bambusów wchłaniają znacznie więcej dwutlenku węgla, niż plantacje drzew. W dodatku otrzymanie podobnej ilości surowca jest znacznie szybsze, tańsze oraz zużywa mniej wody (biorąc pod uwagę długość życia roślin).
Bambus zamiast paneli podłogowych dobrze sprawdzi się w często użytkowanych pomieszczeniach, ale i miejscach narażonych na działanie wilgoci. Pod wpływem wody nie kurczy się ani nie pęcznieje. Dlatego w odróżnieniu od klasycznego drewna, można go bez obaw stosować w kuchni czy łazience. Co więcej, podłogi z bambusa dostępne są w różnych kolorach; dzięki temu jego właściwościami mogą cieszyć się także osoby, którym nie odpowiada jego naturalny, jasny odcień.
Tym, co na podłogę zamiast paneli mogą zastosować miłośnicy gładkich, idealnie równych powierzchni bez widocznych spoin, są żywice. Do niedawna posadzki z żywicy nie kojarzyły się ze zbyt estetycznym rozwiązaniem; wykorzystywano je zazwyczaj w zakładach przemysłowych. Ich wytrzymałość na uszkodzenia i odporność na różne czynniki zewnętrzne sprawiła jednak, że zaczęły pojawiać się również eleganckie wersje dla prywatnych mieszkań.
Brak fug i gładka powierzchnia sprawiają, że łatwo je utrzymać w czystości; nie trzeba przy tym korzystać z żadnych specjalistycznych preparatów.
Podłoga z żywicy jest idealną propozycją dla osób, które marzą o niebanalnych, oryginalnych rozwiązaniach. Obecnie możemy wybierać spośród wersji przezroczystych, barwionych różnymi pigmentami, z dodatkiem kruszyw lub innych dodatków. W warstwie żywicy możemy też „zatopić” drewno, korek, kamienie, różne grafiki i inne elementy. Dobierając odpowiednie kolory, możemy też uzyskać efekt „wody” lub innych nietypowych powierzchni, zmieniając podłogę w prawdziwe dzieło sztuki.
Jak widać, mamy do wyboru rozmaite sposoby wykończenia podłogi — zamiast paneli czy płytek możemy sięgnąć po różne niebanalne rozwiązania. Dzięki zróżnicowanym cenom poszczególnych produktów nie musimy rezygnować z ciekawej posadzki również wtedy, gdy dysponujemy stosunkowo niewielkim budżetem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!
Nie tylko panele podłogowe — 4 mniej popularnych alternatywy.
Od wielu lat panele podłogowe zdecydowanie królują w naszych wnętrzach. Nic dziwnego — estetycznie się prezentują, są bardzo uniwersalne oraz różnorodne. Ich zaletą są także przystępne ceny. Nie oznacza to jednak, że stanowią one jedyne rozwiązanie dla osób poszukujących dobrze wyglądającej i trwałej podłogi. Jakie alternatywy dla paneli podłogowych warto rozważyć?
Zawsze lubiłam mieć ładnie wykończoną podłogę. Wolę laminat, ale ważne, żeby nie był śliski, ani zimny. Myślę, że guma jest najlepsza (moje stopy są zawsze zimne). Kiedyś grałem w slot gamemgling z moim przyjacielem , ponieważ wybrał tam stronę internetową, ponieważ są one sprawdzane i sprawdzane. Graliśmy u niego w domu i podczas meczu nie zauważyłem, że jest późny automn wieczór, bo nie zmarzły mi stopy. Miał gumową podłogę.
Co sądzicie o podłogach z mikrocementu, jak z trwałością takiej podłogi, jak ona będzie wyglądała po 10 latach?
No średnio to wygląda po 10 latach cała podłoga porysowana
Użytkuje ktoś podłogę wykonana bambusa ?
[…] Dwa różne rodzaje podłogi to chyba najprostszy sposób na wizualne oddzielenie aneksu kuchennego od salonu. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą podłogę, zobacz alternatywy dla paneli podłogowych. […]