Spawarki MMA – na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki MMA
Spawarki MMA – na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki MMA?
18 listopada 2021
Ile kosztuje remont mieszkania (średnie dane z roku 2021 oraz prognozy na 2022 rok)
Ile kosztuje remont mieszkania (średnie dane z roku 2021 oraz prognozy na 2022 rok)
25 listopada 2021

Czym ogrzewać dom czyli jakie paliwo do ogrzewania domu wybrać?

Planując budowę domu należy podjąć decyzje czym będziemy ogrzewać nasz dom, decyzja ta w oczywisty sposób zaważy na późniejszych kosztach ogrzewania domu oraz czasu jaki poświęcimy na obsługę przydomowej kotłowni. Jakie zatem paliwo do ogrzewania wybrać tak by cieszyć się w miarę z niskiego kosztu ogrzewania naszego domu a czynności związane z obsługa systemu grzewczego ograniczyć do minimum.

plany, architekt, budowa, dom

Paliwa stałe

Do tego rodzaju paliw zaliczamy min. drewno i węgiel, gdzie najpopularniejszym paliwem stałym na ten moment będzie węgiel. Główną zaleta paliw stałym ( przynajmniej na moment publikacji wpisu ) jest ich cena zakupu oraz niski koszt instalacji samej kotłowi zasilanej tym rodzajem paliwa, z wad należy natomiast wymienić iż jest to zwłaszcza w przypadku węgla paliwo „brudne” dlatego też należy wyodrębnić osobne pomieszczenie na tego typu kotłownię.

Kolejna dość istotną wadą jest duża czasochłonność potrzebna do obsługi kotłowi ze względu na konieczność ciągłego rozpalania, uzupełniania paliwa czy usuwania popiołu. Jeżeli już zdecydujemy się na ogrzewanie za pomocą paliwa stałego to w naszej opinii najrozsądniejszym wyborem będzie montaż kotła na pellet lub kotła zgazowującego drewno.

Paliwo gazowe

Do paliw tego rodzaju zalicza się gaz ziemny oraz gaz płynny. Ogrzewanie gazowe jest obecnie najczęściej wybieranym paliwem do ogrzewania domów zarówno nowych jak i tych podlegających remontowi czy modernizacji. Dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe oraz prawidłowo dobrany kocioł gazowy powodują iż koszty ogrzewania są porównywalne do tych jakie poniesiemy używając kotła na opał stały. Ogrzewanie za pomocą paliwa gazowego jest też zupełnie bezobsługowe gdyż kocioł za pomocą sterownika pokojowego potrafi sam zadecydować kiedy włączyć ogrzewanie oraz po uzyskaniu zadanej temperatury w sposób automatyczny się wyłączyć co przyczynia się do znacznych oszczędność kosztów ogrzewania domu.

Paliwo ciekłe

Do tego typu paliw zaliczamy przede wszystkim olej opałowy, ogrzewanie to jest obecnie mało popularne ze względu na konieczność magazynowania paliwa w specjalnych zbiornikach. Należy również nadmienić iż cena oleju opałowego a co za tym idzie koszt ogrzewania naszego domu będzie dużo wyższy niż ogrzewając taki sam dom paliwem gazowym.

Paliwa alternatywne ( odnawialne źródła energii)

Jako paliwo alternatywne możemy wymienić te wszystkie które możemy pozyskać z odnawialnych źródeł energii takich jak słońce (fotowoltaika), powietrze, grunt lub woda ( pompy ciepła, systemy HVAC) a samo ciepło jest produkowane przy współudziale energii elektrycznej ( wyprodukowanej lub pozyskanej z sieci energetycznej) . Przy prawidłowo dobranym systemie ogrzewanie domu za pomocą paliw alternatywnych będzie zdecydowanie najniższe wśród wszystkich tutaj wymienionych paliw.

Podobnie jak ogrzewanie gazowe lub olejowe będzie to system bezobsługowy, a jego dodatkową zaletą będzie fakt iż urządzenia pracujące na tym źródle potrafią również chłodzić dany budynek ( klimatyzacja a pompa ciepła to jeżeli chodzi o zasadę działania jedno i to samo urządzenie). Z wad należy wymienić iż koszty zakupu i montażu urządzeń napędzanych paliwami alternatywnymi będą kil krotnie wyższe w porównaniu do urządzeń opalanych tradycyjnymi paliwami, należy jednak nadmienić iż planowane jest dofinansowanie zakupu tego rodzaju urządzeń - https://remont.biz.pl/pompa-ciepla/moje-cieplo-rzad-planuje-dofinansowanie-na-pompy-ciepla-do-nowo-budowanych-domow/

Czym ogrzewać dom czyli jakie paliwo do ogrzewania domu wybrać?

Planując budowę domu należy podjąć decyzje czym będziemy ogrzewać nasz dom, decyzja ta w oczywisty sposób zaważy na późniejszych kosztach ogrzewania domu oraz czasu jaki poświęcimy na obsługę przydomowej kotłowni. Jakie zatem paliwo do ogrzewania wybrać tak by cieszyć się w miarę z niskiego kosztu ogrzewania naszego domu a czynności związane z obsługa systemu grzewczego ograniczyć do minimum.

 

Robert Kucharski
Robert Kucharski
Robert Kucharski – bloger budowlany oraz influencer - specjalista branży budowlano-instalacyjnej, od kilkudziesięciu lat związany z rynkiem budowlanym.Moje publikacje, koncentrujące się na tematyce budownictwa, domu i ogrodu docierają do miliona internautów rocznie. Na moim blogu oferuję czytelnikom kompleksowe poradniki związane z procesem budowy domu, od etapu planowania do finalizacji. Z pasją dzielę się wiedzą na temat ogrzewania, wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji, a także przedstawiam najnowsze cenniki, katalogi, projekty i certyfikaty. Wszystko to, by moje treści były najbardziej wartościowe dla Was.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gaga
Gaga
2 lat temu

Jak mamy dbać o planetę to tylko i wyłącznie grzanie za pomocą pompy ciepła

Samanta
Samanta
2 lat temu
Reply to  Gaga

Wiesz ile będzie kosztował prąd po nowym roku do tej twojej pompy ciepła ?

Romer
Romer
2 lat temu

W Nowym Ładzie to niczym 🙂

Zuza
Zuza
2 lat temu
Reply to  Romer

Maja dawać talony na ogrzewanie

Igor
Igor
2 lat temu
Reply to  Zuza

A te talony to państwo ma za darmo ? Przecież to jest z naszych podatków więc jak coś dadzą to muszą też zabrać

Rern
Rern
2 lat temu

W nowym ładzie proponuję palenisko na środku izby zrobić i palić starymi oponami. Na nic innego nie będzie was stać

Ula
Ula
2 lat temu
Reply to  Rern

Ja dostałam właśnie 100 % podwyżki za gaz, chyba zacznę szukać kogoś do budowy tego paleniska

Termin
Termin
2 lat temu

Nie ważne czym ogrzewacie, ważne by zaprojektować i wykonać niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe

8
0
Podziel się swoją opiniąx