Spawarki MMA – na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki MMA?
Niezależnie, czy jesteś zawodowym spawaczem, czy obrabianie metalu to Twoje hobby, warto postawić na solidny sprzęt. Spawarki MMA od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich spawaczy. I nic dziwnego – korzystanie z nich daje szereg korzyści. Jaką spawarkę MMA kupić i na co zwrócić uwagę w sklepie? Sprawdź!
Spawanie to bardzo popularny proces łączenia metali w przemyśle i nie tylko. Osoby, które często kupują spawarki MMA to majsterkowicze, którzy uwielbiają realizować swoje pasje po godzinach. Spawanie MMA jest procesem dosyć wszechstronnym i stosunkowo prostym w opanowaniu. Tutaj możemy przypomnieć, że jest to metoda, która jest najdłużej stosowana jako odmiana spawania łukowego. Dzisiejsze spawarki MMA mają atrakcyjne ceny i niewielkie gabaryty.
Spawarki elektrodowe bardzo często stosowane są do spawania w trudno dostępnych miejscach: w każdej pozycji, na zewnątrz, a nawet pod wodą. Zanim jednak zdecydujesz się na dany model spawarki MMA, poznaj dostępne na rynku rodzaje takich maszyn.
To rodzaj spawarek o których coraz częściej mówimy w kategoriach historycznych. Niegdyś najpopularniejsze wśród hobbystów z uwagi na atrakcyjną cenę i prostotę wykonania. Obecnie technologia transformatorowa została niemal całkowicie wyparta przez inwertory spawalnicze.
Nieco bardziej zaawansowane technologicznie od maszyn transformatorowych są spawarki inwertorowe MMA. Umożliwiają pracę z wykorzystaniem wszystkich dostępnych na rynku elektrod otulonych po uprzednim ustawieniu parametrów urządzenia. Cechują je wysoka sprawność i stabilny prąd spawania, co przekłada się na solidne spoiny. Spawarki inwertorowe to dość małe urządzenia, mają jednak skomplikowaną budowę, która wymaga przeprowadzania napraw w profesjonalnych serwisach.
Jednym z podstawowych parametrów spawania MMA jest rodzaj i biegunowość prądu. Możesz do tego procesu wykorzystać prąd stały lub przemienny AC.
• Ilość ciepła na biegunie dodatnim to ok. 70% całego ciepła z łuku przy spawaniu prądem stałym. Ze względu na to biegunowość wpływa na prędkość, z jaką stapia się elektroda oraz głębokość powstałej spoiny.
• Spawanie prądem przemiennym powoduje równomierną emisję ciepła, jednak łuk jest nieco mniej stabilny niż przy spawaniu prądem stałym.
Wartość prądu spawania i jego rodzaj uwarunkowane są gatunkiem stosowanej elektrody otulonej – producenci elektrod podają na opakowaniach rodzaj i biegunowość prądu spawania metodą MMA.
Ten parametr spawania MMA wyregulujesz na spawarce, ponieważ natężenie prądu również uzależnione jest od elektrody, a właściwie – jej średnicy, gatunku oraz pozycji w trakcie pracy. Niskie natężenie powoduje niestabilność łuku, a zbyt wysokie – odpryski, przegrzewanie i uszkadzanie otuliny. W uproszczeniu na każdy 1 mm średnicy elektrody przypada od 30 A do 50 A wartości prądu. Urządzenie o mocy 250 A wystarczy Ci do większości prac, także z grubszym spawanym materiałem. Jeśli jednak jesteś profesjonalistą, zdecyduj się na sprzęt powyżej tej wartości.
Cykl pracy opisywanych urządzeń wiąże się z natężeniem prądu spawania. Ten parametr spawania MMA oznacza procent czasu (w ciągu 10 minut), w którym spawarka MMA może nieprzerwanie pracować z daną wartością prądu. Zgodnie z tą zasadą cykl zwiększa się, kiedy natężenie prądu się zmniejsza. Podstawowy cykl spawarki do półprofesjonalnej pracy to 35%. Oznacza on 3,5 minut ciągłej pracy.
Podczas zakupu spawarki MMA oprócz parametrów danego modelu zwróć także uwagę na dodatkowe funkcje urządzenia. Opcja Hot Start pozwala na znacznie szybsze zajarzenie łuku spawalniczego, natomiast Anti Stick zapobiega przyklejaniu elektrody do metalu. Te i wiele innych to wyjątkowo przydatne w pracy funkcje, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.
Bardzo często decydującym czynnikiem przy wyborze spawarki MMA jest jej przeznaczenie. Jak opisaliśmy wyżej, każdy z rodzajów sprawdza się przy nieco innych zadaniach, co warto mieć na uwadze. Nie jest to jednak sztywna reguła – jeśli zależy Ci na efektywnej pracy i masz większy budżet, z powodzeniem skorzystasz ze spawarki inwertorowej. Jej obudowa powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne i chronić wrażliwe układy w środku.
Dopasowana spawarka MMA to nie wszystko – potrzebujesz do niej również odpowiednich akcesoriów. Przykładowo przedłużacz powinien posiadać jak najwięcej zabezpieczeń, np. przed skokami napięcia. Stosowanie najtańszych przedłużaczy czy innych elementów może skutkować spaleniem spawarki. Niezbędne dodatki takie jak kable robocze z uchwytem czy kabel masowy z zaciskiem są często sprzedawane w zestawie razem ze spawarką MMA.
Wybór odpowiedniej spawarki MMA to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dlatego miej na uwadze na przedstawione wyżej parametry. Wówczas zweryfikujesz oferty sklepów i dopasujesz spawarkę do swoich potrzeb. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem proces ten będzie znacznie łatwiejszy.
Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący sprzęt spawalniczy.
Spawarki MMA – na co zwrócić uwagę przy wyborze spawarki MMA?
Niezależnie, czy jesteś zawodowym spawaczem, czy obrabianie metalu to Twoje hobby, warto postawić na solidny sprzęt. Spawarki MMA od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością wśród wszystkich spawaczy. I nic dziwnego – korzystanie z nich daje szereg korzyści. Jaką spawarkę MMA kupić i na co zwrócić uwagę w sklepie? Sprawdź!